RX570 sistem yükseltme

Roseus

Hectopat
RX570 ekran kartı, Ryzen 5 2600 işlemci kullanıyorum. Anakartım Colorful A320M-K modeli. GeIL EVO Forza 8 GB 3000MHz DDR4 RAM takılı.
Sistemi yükseltmeye nereden başlamalıyım? Ve hangi parçaları alarak yükselteyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
8 GB Ram daha takın. Ekran kartı olarak ise 2060'a yükseltilebilir.

8 GB daha RAM takıp Dual channel bir RAM'e geçmek bile bu sistemi oldukça rahatlatır. Ben şahsi olarak 1080p 60FPS için Ultra grafik takıntınız yok ise özellikle FSR yaygınlaştıkta RX 570'in yeterli bir kart olduğunu düşünüyorum. Sistem benim olsa Ryzen 5 2600'ü satıp R5 5500 ya da 5600 işlemciye geçerdim, ileride RX570 tamamen yetersiz kaldı zaman halihazırda daha güçlü olan işlemcime güçlü bir ekran kartı alırdım.

8 GB daha RAM takıp Dual channel bir RAM'e geçmek bile bu sistemi oldukça rahatlatır. Ben şahsi olarak 1080p 60FPS için Ultra grafik takıntınız yok ise özellikle FSR yaygınlaştıkta RX 570'in yeterli bir kart olduğunu düşünüyorum. Sistem benim olsa Ryzen 5 2600'ü satıp R5 5500 ya da 5600 işlemciye geçerdim, ileride RX570 tamamen yetersiz kaldı zaman halihazırda daha güçlü olan işlemcime güçlü bir ekran kartı alırdım.
Bunu yapmadan önce anakartımı değişmem gerekir mi peki?

8 GB RAM daha takın. Ekran kartı olarak ise 2060'a yükseltilebilir.

Aynı RAM şu an satışta yok. Farklı RAM'ler sıkıntı çıkarır mı? Bir de RAM değişiyorken aynısı olmasa bile uyumlu olması için 3000MHz devam etmek mantıklı mı? Şuankini ne kadara gidiyorsa satıp 2x8 yeni RAM'ler almak daha mı mantıklı olur?

Bunu yapmadan önce anakartımı değişmem gerekir mi peki?

Hayır sadece anakartın güncel BIOS'unu yüklemeniz gerekiyor, bildiğim kadarıyla birçok eski AM4 anakart Ryzen 5. nesil işlemciler ile BIOS Update olmadan görüntü vermiyor. Farklı RAM ile de sistem çalışır ancak Dual-channel olmayabilir ve stabilite sorunu çıkarabilir, ben mevcut RAM'i satıp 16'lık bir kit almanızı öneririm.

Geri
Yukarı