RX570 sistemde monitör, bilgisayar açıldıktan 5 dakika sonra kapanıyor

Berk Bilir

Hectopat
Bilgisayarımda bulunun RX570 kartım ile yeni bir monitör aldım ancak monitör bazen çalışıyor 2-3dk içinde gidiyor bazen de hiç ekran gelmiyor. Ekran kartını ve monitörü bir arkadaşımdan almıştım onda hiçbir sorun yoktu ama ben alıp kullanınca böyle olmaya başladı. Bilgisayarı başka monitörde de denedik bir sorun oluşmadı. Aynı şekilde monitörü de başka sistemde denedik fakat bu şekilde de bir sorun olmadı, her şey normal çalıştı. Fakat eve gidip kendim bilgisayarımda kullanınca dediğim gibi ekran gidiyor. Sorunun da tam olarak neden kaynaklandığını da anlamış değilim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran kartı sürücüsü yuzunden olabılır anakart yuzunden olabılır ıslemcı yuzunden olabılır. Çok fazla bılgım yok fakat kımse yazmamış diye yazıyorum Microsoft topluluğa yazmanızı oneririm.

Ekran kartı değişimi sonrası format atıp temiz kurulum yapmanızı öneririm format atamıyorsanız ddu ile güvenli modda kaldırıp tekrar sürücüyü kurmayı deneyebilirsin hocam bir de sistemin geri kalan kısmını da paylaşabilir misin özellikle güç kaynağı kaç w eğer yetersiz ise ondan dolayı kapanıyor olabilir.

Ekran kartı değişimi sonrası format atıp temiz kurulum yapmanızı öneririm format atamıyorsanız DDU ile güvenli modda kaldırıp tekrar sürücüyü kurmayı deneyebilirsin hocam bir de sistemin geri kalan kısmını da paylaşabilir misin özellikle güç kaynağı kaç W eğer yetersiz ise ondan dolayı kapanıyor olabilir.

Ekran kartını monitörü almadan önce format attım ve eski monitörle kullanıyordum fakat yeni monitöre geçtim, 2-3 gün sonra aniden böyle olmaya başladı. Sistemde de Ryzen 5 1600 AF, anakart olarak A320M-H, RAM olarak 2x8GB, PSU ise 500W Power Boost. Marka olarak kötü olduğunun farkındayım korkumda zaten PSU ama sizin düşüncenizi merak ediyorum.

Son düzenleme:
Normalde minimum 450w yazıyor MSI'nin sitesinde forum sitelerinde ise 500-550w yazmışlar w değeri olarak yeterli görünse de 12v kanalı önemli hocam 65w işlemci 150w ekran kartı TDP değerleri diğer donanımlarla birlikte en az 12v kanalından 250w üstü vermesi sağlıklı olur o da 21a ve üzeri olması gerekir ayrıca yeni monitör eğer daha yüksek çözünürlüğe sahipse güç tüketimi de bir miktar artacaktır ama bu anlattıklarım yükte iken olur boşta iken de sorun varsa yazılımsal olabileceğini düşünüyorum.
Yine de belirtmemde fayda var bu marka PSU çok önerilmiyor.

Bu konuda 2.sayfadaki rx570 kullanan arkadaş ta sorun yaşadığını belirtmiş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı