RX570 ve Ryzen 5 1500X sistemde FPS düşüşü

zaitsama

Centipat
Daha fazla  
Gigabyte RX570 ekran kartım var. İşlemcim ise AMD Ryzen 5 1500X. Arkadaşımın ekran kartı RX580 ama RAM'i işlemcisi anakartı benden kötü olmasına rağmen CS:GO'da Valorant'ta daha iyi FPS alıyor. Benim aklıma bir şey takıldı RX570 ekran kartım CS:GO'da ve Valorant'ta 70 derece oluyor. İşlemcinin daha fazla ısınması gerekirken işlemcim en fazla 62 oluyor. İşlemcim bütün performansını vermiyor olabilir mi? Bu durumu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşınızın işlemcisi, anakartı ve RAM'i daha kötü olabilir ama oyunlarda performansın ana kaynağı ekran kartıdır ki zaten RX 580, 570'ten net bir şekilde daha iyi bir kart. Sizden daha yüksek FPS alması normal gözüküyor.

Ekran kartı sıcaklığınız normal ancak 'işlemcinin daha fazla ısınması gerekiyor' diye bir şey yok. Sıcaklık değerleri bileşenlere ve soğutmalara göre değişiklik gösterir. Birinin birinden yüksek olma kuralı yoktur.

Oyun içi FPS'ler hakkında bizleri bilgilendirmeniz lazım. MSI Afterburner ile oyun içi kullanım değerlerini ekran görüntüsü şeklinde atın yardımcı olmaya çalışalım. Ancak ben ortada bir sorun olduğunu sanmıyorum.

Gigabyte RX570 ekran kartım var. İşlemcim ise AMD Ryzen 5 1500X. Arkadaşımın ekran kartı RX580 ama RAM'i işlemcisi anakartı benden kötü olmasına rağmen CS:GO'da Valorant'ta daha iyi FPS alıyor. Benim aklıma bir şey takıldı RX570 ekran kartım CS:GO'da ve Valorant'ta 70 derece oluyor. İşlemcinin daha fazla ısınması gerekirken işlemcim en fazla 62 oluyor. İşlemcim bütün performansını vermiyor olabilir mi? Bu durumu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran kartının oyunda daha fazla ısınması normaldir, zira her biri kare ekran kartı tarafından size aktarılır.
Derecelerde bir sorun yok.
Ki RX 570 için Ryzen 5 1500X-Ryzen 5 1400 aşağısı darboğaz yapabiliyor.
Oyun içindeki FPS ve kullanım değerleriniz nasıl?

RAM frekansını en yükseğe alın, işlemcinizin çekirdeklerinin hepsinin aktif olup olmadığını kontrol edin. Güç seçeneklerinden yüksek performansa alın, yüksek performans yerine cmd ile nihai performansı da ekleyip güç seçeneklerinden nihai performansı seçebilirsiniz. Kasanızın yan ve ön kapağı açık ise kapatın hava akışını engelliyor olabilir. Ek olarak Oyun Modu'nu açın, XBOX ve OneDrive'i kullanmıyorsanız tamamen kaldırın Youtube'de videoları mevcut. BIOS'unuzu ve Windows'unuzu her daim güncellemeyi unutmayın, kontrol edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı