RX570 yüksek CPU kullanımı ve FPS düşüşü

Bulut Okan Özp

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, değerli "Technopat" forum ailesi!
Benim bilgisayarımda bazı tip sorunlar mevcut. Size bunları paylaşıp, yararlı fikirleriniz eşliğinde çözüme ulaşmak istiyorum.

* Yaşadığım sorunlar:
- Bilgisayarım normal kullanımlarda basit ve orta çaplı uygulama, tarayıcı destekli alanlar, ve izleme servisleri gibi yerlerde sorunsuz hızlı çalışıyor. Yani CPU, GPU vb gibi değerlerim normal oluyor.
- Fakat FPS bazında ki oyunlara girdiğimde (Valorant, CS:GO, ETS 2, PUBG) hem düşük FPS verileri alıyorum, FPS düşmesi sorunları alıyorum (50-70 gibi: Özellikle hareketli alanlarda veya hareket edince) hem CPU ısınma değerlerim %90-100 arası geziniyor ve düşmüyor. Üzerine yüksek baskıya gelince de belli bir süre sonra PC kendini resetliyor ve tabii belli bir süre açılmıyor(yani; ekran, mouse ve klavye aktif olmuyor, RAM'in birini çıkart tak yapınca anca düzeliyor tabii)

* bu bazda sorunlar ile karşılaşıyorum. Şimdi ise size eski özellikler ve yeni özellikler arasındaki bağlantılar ile özette geçeyim daha aydın olalım.

- Eski sistem özelliklerim;
Ekran kartı:
ASUS ROG STRIX RX570 OC 4 GB.
RAM: Kingston 8x2 16 GB 1600MHz RAM.
SSD: Hi-Level Ultra series 550-530 120GB SSD.
SATA: 350GB Samsung 7200RPM hard disk.
Anakart: Gigabyte P55 S3 OC anakart.
İşlemci: Intel Xeon X3440 OC 8 cekirdek işlemci.
PSU: Everest Rampage 600W 80Plus PSU.
Kasa: 4 fanlı temperli camlı mash panel kasa.
İşlemci soğutucu: 6 bakır borulu kule soğutucu.
Monitör: ViewSonic Curved kavisli monitör 144 Hz 1ms.

Yukarıdaki veriler eşliğinde; hiçbir sorun yaşamıyordum, üzerine oyunlarda ortalama 170-220 arası FPS değeri görüyor ve hiçbir donma kasma problemim olmuyordu.

Şimdi ise bazı parçalar değişti onları altta sergiliyorum. (güncel kasamdaki parçalar yani sorun yaşadığım sistem alttaki listededir)

- Yeni sistem özelliklerim;
Ekran kartı:
ASUS ROG STRIX RX570 OC 4 GB.
RAM: Kingston 8x2 16 GB 1600MHz RAM.
SSD: Hi-Level Ultra series 550-530 120GB SSD.
SATA: 350GB Samsung 7200RPM hard disk.
Anakart: PowerGate PG-H61M-AR (değişen parça, güncel parça) - sıfır alındı
İşlemci: Intel i3-2120 (3.30 GHz) çift çekirdek normal fanlı (değişen parça, güncel parça) - 2. el az kullanılmış takıldı
PSU: Everest Rampage 600W 80Plus PSU.
Kasa: 4 fanlı temperli camlı mash panel kasa.
İşlemci soğutucu: 6 bakır borulu kule soğutucu.
Monitör: ViewSonic Curved kavisli monitör 144 Hz 1ms.

Üzerine Windows güncelleştirmeleri, driver güncelleştirmeleri, son sürüm ekran kartı driveri, sıfır kabloların takılması, işlemci macunu yenilemesi ve kasa temizliği yapıldı. Ve en üstte belirttiğim gibi o sorunları alıyorum. Ben işlemci ile ekran kartı araasında ki uyuma pek inanmadığımdan darboğaz yaptığını da düşünüyorum. Veya ek bir sorun yaşıyor olabilir miyim?
Değerli vakitlerinizi ayırıp, ilgili desteklerinizi rica ediyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim. Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Maksimum i7-3770K alabilirsiniz. O da gereksiz pahalı şu an. Onun yerine i3 10100F ile H410M alınabilir.
Vakit ayırıp yorum yaptığın için teşekkür ederim. İnanır mısın 1 saat evvel bahsettiğin 2 modele bakınıyordum. Daha doğrusu 1 aydır aklımda olan 2 modelde bu zaten. daha önce 13 10. nesil kullandım ve çok memnun kaldım. başka çareleri de değerlendireceğim. Ama son başvuracağım kapı mutlaka bahsettiğiniz bu donanımlar olacak.
Evet sorun o gibi. Aslında önceki işlemciniz iyiymiş. Güncel isteniyorsa 10100F gibi bir şeyde yapılabilir ancak bütçe ayırmak istenmiyorsa dediğim gibi i7 2700K çok iyi olur, 700 lira gibi bir fiyatı var. 2600K'da olur ama o ufak miktar darboğaz yapabilir.
Evet iyiydi ama malasef ki anakartta kapasitör yanması sonucu hem işlemcim hemde anakartım 1 hafta evvel zarar gördü, üzerine kule soğutma sistemimde kırıldı. Bu sebeple de bu sorunlara mağdur oldum. Açıkcası darboğaz olayına kesinlikle maruz kalmak istemiyorum hocam. Yani yoksa çok mantıklı bir fikir sunuyorsunuz. Benzer sorun yaşamamak için sanki İ3 - 10100F nesil işlemci çok iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

Vakit ayırıp yorum yaptığın için teşekkür ederim. İnanır mısın 1 saat evvel bahsettiğin 2 modele bakınıyordum. Daha doğrusu 1 aydır aklımda olan 2 modelde bu zaten. daha önce 13 10. nesil kullandım ve çok memnun kaldım. başka çareleri de değerlendireceğim. Ama son başvuracağım kapı mutlaka bahsettiğiniz bu donanımlar olacak.

Evet iyiydi ama malasef ki anakartta kapasitör yanması sonucu hem işlemcim hemde anakartım 1 hafta evvel zarar gördü, üzerine kule soğutma sistemimde kırıldı. Bu sebeple de bu sorunlara mağdur oldum. Açıkcası darboğaz olayına kesinlikle maruz kalmak istemiyorum hocam. Yani yoksa çok mantıklı bir fikir sunuyorsunuz. Benzer sorun yaşamamak için sanki İ3 - 10100F nesil işlemci çok iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum.
Güncel her zaman daha iyidir. 👍

Vakit ayırıp, destek olduğun için teşekkür ediyorum. fikirlerini değerlendireceğim..
3. veya 2.nesil bir şey almanı tavsiye etmem. İleride sistem Upgrade yapacağın zaman ekran kartın değişirse o zaman tek çaren soket değiştirmek olacak, 1155 serisi işlemciler üstü kartlar için tamamen yetersiz.

3. veya 2.nesil bir şey almanı tavsiye etmem. İleride sistem Upgrade yapacağın zaman ekran kartın değişirse o zaman tek çaren soket değiştirmek olacak, 1155 serisi işlemciler üstü kartlar için tamamen yetersiz.
Açıkcası ilk deneyimimdi. Bir daha bu hataya düşmem kesinlikle.
Bu arada öyle bir sistem yapacaksanız RAM'de gerekiyor size. Elinizdeki RAM'leri zaten takamazsınız, DDR4 şart.
Tamda bunu araştırıyordum siz belirtmişsiniz. Doğrusu eldeki ram'leri hiç etmek istemem. O zaman sizin bir önceki önerilerinizi kaale alırsam ram'lerin değişimine gerek kalmaz sanırım

Açıkcası ilk deneyimimdi. Bir daha bu hataya düşmem kesinlikle.

Tamda bunu araştırıyordum siz belirtmişsiniz. Doğrusu eldeki ram'leri hiç etmek istemem. O zaman sizin bir önceki önerilerinizi kaale alırsam ram'lerin değişimine gerek kalmaz sanırım
O zaman değiştirmeniz gerekmez. Fakat elinizdeki RAM'lerin de artık yeterli olmadığını belirtiyim. Ancak 2700K ile eski performansa dönebilirsiniz.

O zaman değiştirmeniz gerekmez. Fakat elinizdeki RAM'lerin de artık yeterli olmadığını belirtiyim. Ancak 2700K ile eski performansa dönebilirsiniz.
Anlıyorum hocam. İ7 - 2700K ile eski performans düzeylerine erişebilirsem Ram'leri değiştirmeden iyi olur aslında. Zaten 1 yıl idare etse beni yeterli sonra değişiklikleri yapacağım komple.

Geri
Yukarı