RX5700 XT GPU %100 kullanmıyor

kralkorkmaz2001

Hectopat
Daha fazla  
Elimde:
  • RX5700 XT
  • R5 2600X
  • 16 GB RAM
  • 650W PSU
Oyunlarda GPU %60-70 civarlarında CPU %20-25 civarı oluyor. İzlediğim test sistemlerinde GPU'yu neredeyse tam verimle kullanıyorlar ama bende 60 70 üstüne çıkmıyor. Nasıl 90 üzeri kullandırttırabilirim? Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuan elimde 1360×768 çözünürlükte monitör olduğu için 1920×1080 kullanamıyorum. @Recep Baltaş

Radeon Ayarları içinde Virtual Super Resolution ve GPU Ölçekleme özelliklerini aktif ettiğinizde ekranın çözünürlüğünün ötesinde çözünürlükler seçmeniz mümkün. Bu, ekran kartınızın bir özelliği. Sanal olarak 4K'ya kadar çözünürlükleri aktif etmenizi sağlıyor.

Sizin kartınız güçlü bir kart olduğu için tam performansını 1920x1080 ve 2560x1440 çözünürlüklerinde daha iyi ortaya çıkarabilir. Daha düşük çözünürlükler kartınızı azıcık bile yormayacağı için kullanımın %100'e ulaşmaması çok normal.

Radeon Ayarları içinde Virtual Super Resolution ve GPU Ölçekleme özelliklerini aktif ettiğinizde ekranın çözünürlüğünün ötesinde çözünürlükler seçmeniz mümkün. Bu, ekran kartınızın bir özelliği. Sanal olarak 4K'ya kadar çözünürlükleri aktif etmenizi sağlıyor.

Sizin kartınız güçlü bir kart olduğu için tam performansını 1920x1080 ve 2560x1440 çözünürlüklerinde daha iyi ortaya çıkarabilir. Daha düşük çözünürlükler kartınızı azıcık bile yormayacağı için kullanımın %100'e ulaşmaması çok normal.
Baktım ama VSR'yi bulamadım, aramayada yazdım çıkmadı, sürücüler de güncel.

Radeon ayarları içinde Virtual Super Resolution ve GPU ölçekleme özelliklerini aktif ettiğinizde ekranın çözünürlüğünün ötesinde çözünürlükler seçmeniz mümkün. Bu, ekran kartınızın bir özelliği. Sanal olarak 4K'ya kadar çözünürlükleri aktif etmenizi sağlıyor.

GPU ölçekleme de açılmalı mı hocam? Yalnızca VSR olunca eksik mi oluyor?

Eksik olmaz ama belirli bir kaliteyi garanti etmiş olursunuz. Günümüzde bir çok TV ve ekran, bir sürü çözünürlüğü destekliyor. Hatta bazıları, fiziksel çözünürlüklerinden yüksek sinyalleri bile kabul edebiliyor. Örneğin, şu an kullandığım LG TV 1080p olmasına rağmen 2160x1080, 2560x1080 gibi çözünürlüklerde gelen sinyalleri kabul edebiliyor. Sonuç olarak bu ekranlar/TV'ler bütün bu farklı çözünürlükleri kendi fiziksel çözünürlüklerine dönüştürüp öyle ekrana getiriyorlar. Bu durumda, dönüşümün kalitesi, sizin ekranınızın içindeki dönüştürücü çipin kalitesiyle belirlenmiş oluyor. Eğer kaliteli bir ekransa ve kaliteli bir dönüştürücü çipi varsa sorun yok. Ancak büyük çoğunluğu orta kalite bilinear filtreleme ile çözünürlüğü dönüştürüyor. Bir de bazı TV'lerde dönüştürücüler ek gecikme süresi yaratıyorlar.

GPU ölçeklemeyi açtığınız zaman, ekran kartınız bütün bu dönüştürmeleri kendisi yapıyor. Ekran sadece kendi çözünürlüğünde bir sinyal almış oluyor. Bu durumda dönüşümün kalitesi ekran kartınıza emanet edilmiş oluyor. AMD ekran kartları da şu anda oldukça yüksek kaliteli iki dönüştürücü filtre kullanıyorlar. Birincisi, yüksek örneklemeli bir bicubic dönüştürme. İkincisi de AMD'nin kendi patentli formülü olan Radeon Contrast Adaptive Sharpening dönüştürme. İkinci seçenekte keskinliği de ayrıca ayarlama şansınız da var.

Üçüncü ve daha az kullanılan bir seçenek de, eski 2B oyunlar için 1:1 ölçekleme.

GPU Scaling'i aktif ederek, bütün bunları ekran kartınıza yaptırmanız; her çözünürlükte yüksek kalite almanız, ince ayar yapmanız ve de dönüştürücü ile gecikme yaşamadan bunları yapmanız mümkün.

İnput lagı arttırır falan yazmışlar sanırım yabancı forumlarda da emin olamadım.
2600X ve 5600XT kullanıyorum. Monitör ise Optix MAG241cv.
Bu durumda GPU ve tamsayı ölçeklemenin ikisini de açayım mı dersiniz yoksa monitör daha mı iyidir? Çok teşekkürler.

İnput lagı arttırır falan yazmışlar sanırım yabancı forumlarda da emin olamadım.
2600X ve 5600XT kullanıyorum. Monitör ise Optix MAG241cv.
Bu durumda GPU ve tamsayı ölçeklemenin ikisini de açayım mı dersiniz yoksa monitör daha mı iyidir? Çok teşekkürler.
Bu özellik 2017'de ilk çıktığında input lag'ı arttırıyordu, ancak yeni sürücülerde yazılım iyice optimize edildi. Şu an ölçülebilir bir fark yok.

Tam sayı ölçekleme işinize yaramayabilir çünkü ölçeklenen çözünürlük ile fiziksel çözünürlük arasındaki fark tam katsayı değil ise kenarlarda siyah bölgeler kalıyor.

Geri
Yukarı