Çözüldü RX580 Disable the CSM in setup hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

musclepat

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, ekran kartım RX580 ve GPU-Z üzerinde UEFI desteği olduğu gözüküyor fakat anakart BIOS'undan CSM Support özelliğini kapatıyorum Secure Boot özelliğini açtığımda "disable the CSM in setup. Repeat operation after reboot to ensure UEFI video(gop) driver is operational" hatası alıyorum. İlgili görselleri ekledim, şimdiden teşekkürler.

1636201644158.png

1636202022280.png

1636202033970.png

1636202041834.png

1636202058249.png

Çözüm
Denenedim nasıl atılır bilmiyorum.

Ben sorunu çözdüm. Ekran kartımın üstünde fiziksel olarak BIOS değiştirme anahtarı varmış bu anahtarı diğer BIOS'a çekerek CSM'i kapatıp Secure Boot'u açabildim. Şu an Windows 11 yükledim ve kullanmaya başladım. O kadar araştırma yaptım çözemedim bugün denk geldi bu kadar basit bir yolla sorunumuz çözülüyormuş :) @Recep Baltaş
  • Anakart BIOS güncelle.
  • Sahhipre destek sayfasına bak ekran kartın için yeni VBIOS var mı?

• Anakart modelim "GA-A320M-S2H (rev. 1.X)" ve BIOS sürümü F53 yani son stable sürüm.
  • TechPowerUp sitesinden kontrol ettiğimde 4 sonuç geliyor hepsi GPU-Z üzerinde gözüken sürümle aynı sürümde ama tarih olarak farklı bunlardan hangisini kurmalıyım?

1636204058896.png

• Anakart modelim "GA-A320M-S2H (rev. 1.X)" ve BIOS sürümü F53 yani son stable sürüm.
  • TechPowerUp sitesinden kontrol ettiğimde 4 sonuç geliyor hepsi GPU-Z üzerinde gözüken sürümle aynı sürümde ama tarih olarak farklı bunlardan hangisini kurmalıyım?

1636204058896.png

Bu arada Sapphire'in orijinal sitesinde VBIOS ile ilgili bir kısım bulamadım. O yüzden TechPowerUp sitesine baktım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklıma gelen başka bir çözüm yok. Gigabyte belki de BIOS güncellemesi çıkmalı.

TechPowerUp sitesinde olan aynı sürüm ama ileri tarihli bir BIOS sorunu çözmez mi yani? Çözmez ise Windows 10 geri döneceğim çünkü anti cheat uygulamaları açılmak için Secure Boot özelliğini istiyor W11'de.

Sorunu halledebildiniz mi?
Aynı hata bende de var.
Anakart ve ekran kartımızda aynı.

Hayır sorunu çözemedim. F54 BIOS güncellemesi geldi anakarta ve Windows 11 ile ilgili fix maddeleri geçiyor fakat şu aralar bilgisayarda projelerim olduğundan BIOS güncelleyip tekrar deneme fırsatı bulamadım o yüzden Windows 10 kullanıyorum. F54 BIOS güncellemesini yapmak çözüm olabilir. Ben çok da BIOS ile uğraşmak istemiyorum bir kere BIOS tamamen çöktü, servis ile falan bayağı uğraştırdı.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı