Çözüldü RX580 Oyunlar takılmaya başladı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Derburos

Centipat
Sistem bu şekilde;
RX580 ASUS Dual 8 GB - JD144HZ 1ms monitör - Ryzen5 2600 - ASUS Prime B450M-K anakart vs. (Windows ve oyunların çoğu SSD'ye yüklü) diğer bileşenlerin sorunla alakası yoktur sanırım.

Hali hazırda bilgisayara yüklü(orijinal) oyunlar durduk yere kasmaya başladı. Oyun ayarlarının Ultra-yüksek-medium vs denedim alakası yok sorun devam ediyor. Öncelikle henüz ekran kartı sürücüsünü güncelledim problem bundan kaynaklı olabilir ancak eski oyunları oynayabilmek için şu "DirectX end user runtime"ı da indirip yükledim. İkisini peşpeşe yapınca sorunun kaynağı olabilir mi diye tereddütte kaldım. DxDiag kontrol edildi güncel DX12 kullanıyorum gibi görünüyor. Ancak açıkça oyunların kasması dışında bilgisayarda da eser miktarda bir yavaşlama söz konusu. Cehaletime verin şayet "DirectX end user runtime" ekstra yüklemek sistemi yoruyorsa da nasıl silebilirim?

Monitörü de belirttim ki mevzu şu; ilk başlarda Display Port kablo kullanmama rağmen, bazı oyunları uzun süre oynayıp çıktıktan sonra ekran ayarlarının kendiliğinden 144Hz'den 60Hz'e dönmesi gibi bir problem yaşamam. Ondan ekran kasması yaşadığım oluyordu. Ancak o problemi "sanırım kalitesiz kablodanmış" çözdüm. Tekrar kontrol ettim hala 144Hz görünüyor.

Son olarak ekran kartının eski sürümlerine geri dönmem gerekecek muhtemelen. Gelgelelim ekran kartının arayüzü beni 01.04.2020 tarihli bir sürüme güncelledi. AMD sitesinde sürücüleri kontrol ettiğimde en son 3.ay'a ait sürücü güncellemesi gördüm. Kafam ışıldıyor yavaştan kısaca kullanan tecrübeli arkadaşlar RX580 için hangi tarihli sürücünün düzgün optimizasyona sahip olduğunu iletebilirse onu yükleyeyim bari.

Driver problemi olabilir ama siz bir sıcaklıklara bakın öncelikle.
Bir önceki Driver'a geri döndüm. Biraz zorlamak için AC ODYSSEY yüksek ayarlar da oynadım. Biraz CS:GO falan ama 65 dereceyi aşmadı. Ancak biraz önceki gibi kasma problemi de yok. Sorunsuz oynadım. Sanırım Driver kaynaklıymış. İlginiz için tekrar teşekkürler. Bu arada son attığım ek caps'de ki yüksek kullanım hakkında bilginiz var mı?
Galiba video kayit programimi acik radeonun driver silip yeniden yukleseniz problem duzelir
Bende başta öyle düşündüm. Ama açık olduğuna dair bir şey yok. Aksine ne olur ne olmaz diye tekrar kayıt açıp video kaydedip sonlandırdım. Kendi açtığım kayda ilişkin yeni video dosyası oluştu. Başka bir şey yok.

Driver problemi olabilir ama siz bir sıcaklıklara bakın öncelikle.

Sıcaklığa bak ama resimden disk kullanımın %100 oluyor galiba ondan takılıyor.

Şimdi yabancı forumlarda gezerken çözdüm meseleyi şükürler olsun. :D O aşırı kullanım Radeon ayarlarında Anlık GIF açık olduğundanmış. Kapattığım gibi düzeldi. Yardımlarınız ve ilginiz için tekrar teşekkürler!

Ya monitörü sonradan almışsa? Bir şey yazmadan önce biraz düşünün.
Gerçekten de öyle :) Zaten konuyla alakasız bir yorum, cevap vermek istememiştim. Ekran kartı devamlı teknoloji olarak yükseliyor. Bu kart oyunlarda orta ayarlarda kalana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum ama monitörü şimdi alsam dahi 5 sene sonra sağlam kaldığı sürece değiştirmeme gerek olmayacak. Ekran kartı gibi değil. Bu kadar basit..

Neyse muhabbet ortamına dönmeden konuyu çözüldü hale çeviriyorum. Zaman ayıran herkes için saygılar efendim...

Arkadaşım keşke 144Hz monitör yerine ekran kartını güçlendirseydin çünkü ekran kartın zaten çoğu oyunda 144 FPS alamaz bir sistem toplama hatası yapmışsın.
Yorum yapmak için yorum yapma. Ne zaman çok üst seviye bilgisayar ve monitör toplayıp oyun oynadın.
Gerçekten de öyle :) Zaten konuyla alakasız bir yorum, cevap vermek istememiştim. Ekran kartı devamlı teknoloji olarak yükseliyor. Bu kart oyunlarda orta ayarlarda kalana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum ama monitörü şimdi alsam dahi 5 sene sonra sağlam kaldığı sürece değiştirmeme gerek olmayacak. Ekran kartı gibi değil. Bu kadar basit..

Neyse muhabbet ortamına dönmeden konuyu çözüldü hale çeviriyorum. Zaman ayıran herkes için saygılar efendim...
Bu ekran kartı zaten gayet iyi nereden baksanız daha 3-4 yıl götürecektir sizi. Donanım için toplama hatasının iyisi bu herhalde. :)

Arkadaşım keşke 144Hz monitör yerine ekran kartını güçlendirseydin çünkü ekran kartın zaten çoğu oyunda 144 FPS alamaz bir sistem toplama hatası yapmışsın.

RX 580 çoğu oyunda 144 FPS alamaz mı? GTA 5 orta ayarlarda alabileceğini düşünüyorum. Ayrıca 144 Hz 60 FPS'de bile farklı hissettiriyor, CS:GO'da FPS'i 75'e sabitlemiştim, FPS'imi görmek için +graph yazdığımda fark ettim. Denemeden konuşmamalısın.

Benim şu an R3 2200G + GT 1030'um var, sonradan geliştirmek için dizdim tamamen PC'yi. Hatta 16 GB RAM bile aldım öncesinden. 1 aya kalmadan RX 580 alıyorum, araştırdığımdan yazıyorum bunu. Insanların işine karışmamalısın.

Alakasız yorumum için herkese özür diliyorum, iyi forumlar dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı