RX580 Yükte 80 Dereceye Kadar Çıkması

Fanların konumu yanlıştır belki. Öndeki 3ünü içeri hava alacak şekilde ayarlayın ve arkaya da bir tane egzoz fanı takın. Veya birisini çıkarıp fanın arkaya yerleştirin. Üste hava atacak şekilde de yerleştirebilirsiniz. Fanlarla ilgili olduğunu düşünmesem de denemekten zarar gelmez. Ama dediğim gibi kritik dereceler değil.

Kasanın ön kısmındaki fanlar dış kısımda onları iç tarafa alıcam. Kasanın ön kapağına delik açıp tekrardan dönüş yapıcağım.

Kasada 4 tane fan varsa kapağı açmayın hava akışı bozulacaktır. Fanların yönü kasaya hava verecek şekilde takın. 3 tane fan içeri veriyor demişsiniz birini daha egzoz fan olarak kullanırsanız daha iyi olur.

Ekran kartına dokunmayın bence, dokunarak sıcaklığa bakılıp, kontrol edilmez. Bu yaz sıcaklarında yük altında ve boşta normal, endişelenecek bir durum yok.

Zaten egzoz fan var :D. Olmazsa olur mu ? Kasanın ön kapağını çıkarıp fanları içeri alınca 6 derece fark oldu. Buna kesin bir çözüm bulmam lazım. Aynı zamanda ekran kartına dokunamıyorum derken sıcaklığını ölçmek anlamında demedim. Hani arkasında soğutma plaketi var o bile çok ısınmış anlamında demeyi çalışmıştım.

Not: Ekran kartı daha az ısınınca daha fazla fps vermeye başladı. Herhalde sıcaklık performansı etkiliyor.

Son düzenleme:
Sıcaklık performansı etkiler, fanların kasanın dışında ne işi vardı, onu anlamadım, kasa içine almakla iyi yapmışsın. Bence bilgisayar çalışır durumda iken kasanın içine elini sokma.

Ne bileyim adamlar öyle dizayn etmiş. Şimdi pubg girdim. Kasanın dışına dokunamıyordum. Yandaki cam ateş kesiyordu. Şimdi hiç bir şey yok. Miss gibi. Kapağa çare bulmam lazım. Foruma baktımda bir kaç kişi kapağı delmiş vs. Bende öle birşey yapmayı düşünüyorum.

Bileşenlere zarar gelcek diye korkuyorum. Yani şubat ayından beri sistemi topluyorum ve anca bitti. Kasa'nın içi bu kadar sıcakken bide yandaki güçlenmiş camda ısınınca korku olmuyor değil. Bu arada ısınma olayı ekran kartını aldıktan sonra olmaya başladı. Ryzen 5 2400G dahili grafik birimini kullanırken herhangi bir sıkıntı yoktu.
Toplamda kaç adet fan mevcut ?, ısı tahliye fanı mevcut mu ?, benim bile öne 2 adet fan takmam kasayı buz gibi yapıyor. Fan alacak iseniz Noctua önerimdir şaşmam.

Önde 3, egzozda 1 fan mevcut. Sorun kasayla alakalıymış. Kasanın ön kapak kısmında bulunan fanlarını iç kısmına aldım. Böylelikle fanlar aldığı havayı daha iyi iletiyorlar. Fanlarını arkaya aldıktan sonra kapakta 2 tane delik açınca 15 derece fark oluştu. Bir kaç daha delik açıp bir kaç derece daha düşmesini sağlayacağım.

Önde 3, egzozda 1 fan mevcut. Sorun kasayla alakalıymış. Kasanın ön kapak kısmında bulunan fanlarını iç kısmına aldım. Böylelikle fanlar aldığı havayı daha iyi iletiyorlar. Fanlarını arkaya aldıktan sonra kapakta 2 tane delik açınca 15 derece fark oluştu. Bir kaç daha delik açıp bir kaç derece daha düşmesini sağlayacağım.
Sizin sorununuz dediğiniz gibi kasa ile alakalı. Havalandırması iyi düşünülmemiş sanırım. Eğer yapabiliyorsanız üst tarafa bir fan eklemelisiniz. Çok fark edecektir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı