RX590 sistem nasıl geliştirilebilir?

Bütçe sıkıntın yoksa ve 16GB bellek ile birlikte yeni işlemci de alabileceksen 16GB daha ekleme yapabilirsin.

Belleği çift kanal yapsa da R5 2600'ün tek çekirdek gücü bir yere kadar. Yalnızca çift kanal bellek eklemesi yaparak 98 FPS'ten sabir 144'e geçiş yapılabileceğini ciddi ciddi düşünüyor musun gerçekten?
Hocam ben Intel sistemde CS:GO'da 8 GB RAM ile 100-150 FPS alırken, 16 GB RAM ile 200-250 FPS almaya başlamıştım.

Örnek olarak vereyim dedim, yardımcı olur belki tartışmanıza.

@Fodenist sen o RAM'i sat 2x8 GB 3200Mhz RAM'leri yapıştır. Hızlı RAM göz çıkarmaz ne versen yer Ryzen işlemciler. Benim eski 1500X'in 2666Mhz performansı ile 3200Mhz performansı bile farklıydı. 2600'de de CPB açık olsun veya istersen soğutucu koyup OC yap sana kalmış. Kuru kuru 3600 almadan önce sistemin kalanı bir adam olsun sonra tercihe göre yükseltirsin.

Hocam ben Intel sistemde CS:GO'da 8 GB RAM ile 100-150 FPS alırken, 16 GB RAM ile 200-250 FPS almaya başlamıştım.

Örnek olarak vereyim dedim, yardımcı olur belki tartışmanıza.

Ne mutlu sana. Ancak bu oyunun Valorant olduğunu hatırlatırım, optimizasyonu göz önünde bulundurmak lazım. Çift kanal bellek çok etkilidir, ama Valorant'ı 98'den 144'e çıkarır mı bilemiyorum. Konu sahibinin kullandığı ayarlar da önemli.

Sırf düşük FPS aldığı için iki sayfa boyunca 5600X aldırtmaya çalışan birine ne anlatıyorum ki.

Düşük FPS alana değil de yüksek FPS alana mı önereyim? 😀 Kinaye bile yapamıyorsun.

@Arkham Kn1ght oyunun optimizasyonu iyi sen bakma kötü diyenlere. Haziran ayında ilk kez oynamaya başladım ne bir FPS sorunu yaşadım ne de bir düşüş. Artık millet dandik yazılımlar mı kullanıyor, CPB mi kapatıyor, RAM'leri 2133Mhz'de falan mı kullanıyor bilmiyorum. Cidden sorun yaşayanın kendi suçudur.

Yabancı platformlarda da optimizasyon kötüdür diyenler var ama onlar da ayrı cahil. Reddit'e ne zaman bir tavsiye için girsem Türkiye'den daha beter öneriler veriyorlar Geçen adamlara 2 soğutucu sordum tek bildikleri şeyleri şey Noctua ve Hyper 212 önermek. Onu sokaktaki adam da önerir.

@kino

Yazdan önce oynadım RX 570 ile 100 FPS zar zor gördüm, çatışmalarda 80 civarına bile düşüyordu. İnce ayar yapmam gerekiyordu belki bilemiyorum artık. AMD sistem kullanmadığım için net bir şey söyleyemem ancak görünüşe göre burada anakart fonksiyonları da önemli bir etken.

@Arkham Kn1ght oyunun FPS dengesi ve kullanımı çok değişken bu da oynarken sistemi mümkün olduğunda serbest bırakmaya yöneltiyor. Ekran kartı gereksinimi CS:GO gibi çok düşük ama bir farkı var yetenek kullanıldığı için çatışmalarda ve birden fazla karakter ekrana girdiğinde, efekt çizildiğinde yük zıplıyor. İşte arka planda Discord, Chrome açayım, iki sekme atıp müzik dinleyeyim dediğinde işlemci biraz dağılıyor. AAA oyun gibi tüm yükü ekran kartı sırtlanıp takılsa arkada istediğini yap FPS değişmez.

@kino

Bütün yükü işlemci üstlendiği için yer yer oyunda performans dengesizliği yaşanıyor evet. Ekran kartı ile işlemci arasındaki denge daha iyi kurulmalı birçok rekabetçi oyunda, böylece bu tip problemler asgari düzeye inecektir.

Bu yüzden rekabetçi oyunlarda yüksek performans hedefleyenlere güçlü işlemci öneriyorum, bu oyunlar işlemciyi sömürür çünkü. Sonra gelip bana öfkeleniyorlar "Arkham Kn1ght neden bu işlemciyi önerdi" diye 😀 İşlemciyi ben ürettim o yüzden öneriyorum.

R5 2600 ile 150+ FPS almanız gerekir. Çift kanal ram kullanmadığınız için durum böyle. Eğer yanına bir adet daha aynı ramden ekleyebilirseniz, 50 ila 80 FPS arasında fark olacaktır.

@kino

Bütün yükü işlemci üstlendiği için yer yer oyunda performans dengesizliği yaşanıyor evet. Ekran kartı ile işlemci arasındaki denge daha iyi kurulmalı birçok rekabetçi oyunda, böylece bu tip problemler asgari düzeye inecektir.

Bu yüzden rekabetçi oyunlarda yüksek performans hedefleyenlere güçlü işlemci öneriyorum, bu oyunlar işlemciyi sömürür çünkü. Sonra gelip bana öfkeleniyorlar "Arkham KN1ght neden bu işlemciyi önerdi" diye 😀 İşlemciyi ben ürettim o yüzden öneriyorum.
Arkadaşın hedefi 144 FPS fark edersen yani durduk yere kızan yok. Hedefi sadece 144 FPS olan ve işlemcisi yeterli birine hiçbir çözüm aramadan direk 5600X önermene karşı konuşuyoruz biz, yoksa bende bilirim işlemci önermesini. Ayrıca haksız olduğun bir konuda laf çarparak haklı çıkmaya çalışmanız üzücü. Konuda ki sorun da belli çözümü de belli uzatmanın alemi yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı