RX590 sistemde oyun oynarken mavi ekran

keremd1

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, RX590 50th anniversary ekran kartımda oyun oynarken GPU kullanımı sürekli olarak %100 olarak görünüyor, Gas Station Simulator, Apex Legends, CoD Warzone oynarken de mavi ekran gelip PC resetleniyor, ilk olarak problemi SSD kaynaklı olarak düşünmüştüm çünkü o zaman bilgisayar aktarım yaparken de mavi ekran veriyordu. SSD'me health check yaptığımda okuma hızında bir problem yoktu fakat yazma testi yaparken PC donup mavi ekran vermişti, ben de SSD'mi değiştirdim. Yeni SSD'yi alıp Windows 11 kurdum, ekstra olarak hard diskimi de biçimlendirdim, şimdi de oyun oynarken GPU kullanımından dolayı mavi ekran alıyorum. Ekran kartı sürücüsü güncel olarak 22.3.1 sürümünde, kartı alalı hemen hemen 2.5 sene oluyor. Sizce bu durum yazılımsal mıdır yoksa donanımsal mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU kullanımının zaten %100 olması gerekli bu olması gereken bir şey. MSI Afterburner ile sıcaklık değerlerini atar mısınız? Ayrıca FurMark testi istiyorum onu da yaparsınız.

GPU kullanımının zaten %100 olması gerekli bu olması gereken bir şey. MSI Afterburner ile sıcaklık değerlerini atar mısınız? Ayrıca FurMark testi istiyorum onu da yaparsınız.
dediğiniz testleri yapıcam biraz sonra fakat apex legends oynarken 2060ı olan arkadaşım %18 gibi bir kullanım değerine sahip.
Şimdi oyunun yükleme ekranında birkaç ss aldım oyun açılmadı zaten, furmark testini yaparken yine mavi ekran verdi, ortalama 75 dereceydi sıcaklık. yine oyun yükleme ekranında aldığım ssde kullanım ve sıcaklık görünüyor.
radeon software kullanım.png
sıcaklık.png

Son düzenleme:
Bir deneyeyim, şöyle de bir ekleme yapayım; bilgisayarı ilk çalıştırdığımda PSU'nun sesi yüksek çıkıyor dizel araba motoru gibi 10-15 dk sonra kesiliyor ses, PSU kaynaklı böyle bir sorun yaşanması mantıklı mı?

Evet PSU'dan kaynaklı bir sorun olabilir. Ekran kartınıza FurMark yapın bir sıkıntı çıkarsa PSU veya ekran kartına bakacağız. En doğrusu bu. Ekran kartınız sıcaklığa ve kullanıma işlemci oranına bakılırsa sağlıklı görünüyor. Ama PSU'ya bakmakta da yarar var. Dediğim testi yapın.
2060 kullanan arkadaşınız düşük GPU kullanımını iyi bir şey sanıyor ama asıl onda sıkıntı var hocam 😃 %18 GPU kullanımı çok anormal. Darboğaz falan yaşıyor herhalde.

PSU Zalman marka 600W zamanında eski kasamla beraber gelmişti, PC'nin tek değiştirmediğim parçası 2016 yılında satın aldım ilk.

Zalman güzel marka. Yine de test yapmak lazım.

Psu Zalman marka 600W zamanında eski kasamla beraber gelmişti, pcnin tek değiştirmediğim parçası 2016 yılında satın aldım ilk.
Yani bence ekran kartından kaynaklanması daha olası ama farklı bir PSU ile deneme imkanınız varsa onu da deneyin. Undervolt yaptınız mı? Bilmiyorsanız RX 500 serisi için rehber tarzı bir çok konu mevcut Sosyal'de.

Yeni konular

Geri
Yukarı