RX6600 için uyumlu işlemci önerisi

Bütçe
8000
Merhaba forumdaş bahsettiğin işlemci ve ekran kartını zamanında uzun süre deneyimleme şansım oldu
RX6600 + i3 10100F= darboğaz.
RX6600 + i5 10400F = zaman zaman darboğaz
RX6600 + R5 5600 = ideal değerler
RX6600 + R7 5800X = işlemci Max %9 görüyordu
Bütçe meselesi ileriye dönük olsun derseniz halihazırda kullandığım 5800X işlemci gayet başarılı
Bütçe dostu olarak 5600 veya 5600X F/P ürünler tercih edilebilir.
Hocam dediklerinize göre mantıken 5600'ün RX 6800'ü beslememesi lazım. Ya da sınırdan besleyip hafif bir darboğaz yaşanması gerek. Kendi sistemim için böyle bir örnek verdim. Fakat videolara baktığım zaman işlemci kullanımı %50-70 ve ekran kartı kullanımı ise %90-100 arasında. Burdada darboğaz olmadığı anlaşılıyor.

Ayrıca sormak istediğim diğer soru bir işlemcinin bir ekran kartını beslemesi için gerekli olan değer nedir? Frekans hızı mı?

Hocam dediklerinize göre mantıken 5600'ün RX 6800'ü beslememesi lazım. Ya da sınırdan besleyip hafif bir darboğaz yaşanması gerek. Kendi sistemim için böyle bir örnek verdim. Fakat videolara baktığım zaman işlemci kullanımı %50-70 ve ekran kartı kullanımı ise %90-100 arasında. Burdada darboğaz olmadığı anlaşılıyor.

Ayrıca sormak istediğim diğer soru bir işlemcinin bir ekran kartını beslemesi için gerekli olan değer nedir? Frekans hızı mı?
Mimari ile alakalı. Ama genellikle tek çekirdek performansı ön plana çıkıyor.
Örnek:
4.8GHz de çalışan Ryzen 5 1600 ile 4.8GHz'de çalışan Ryzen 5 5600 aynı performansı sağlamaz. IPC değeri devreye girer. Yani "Döngü başına komut sayısı" bunu da ölçmenin bir yolu tek çekirdek performansı.

i5 10400F Turbo ile 4.1GHz hızında çalışıyor, Ryzen 5 5600X ise ortalama 4.42GHz hızında çalışıyor. Çekidek sayıları aynı 6/12 fakat 5600X neredeyse %50 daha güçlü. Tamamen üretim teknolojisi, mimari, önbellek ve IPC değerleri farklı ürünler.

Yada şöyle bir örnek verelim. i5 12400F 4.0GHz Turbo ile çalışıyor ve 5600X'ten güçlü. Frekans tek başına belirleyici değildir.

Sadece ve sadece oyun oynarken 10400F RX6600'ü besleyebiliyor fakat arkada Discord vb. sürücüler açıkken darboğazlar meydana geliyor
Bir işlemcinin ekran kartını besleyebilmesi için
Mimarisi çekirdek sayısı frekans değerleri gibi birçok etmen var.

H410M V3.

H410M V3 kullanıyorum anakartı hiç söylemedim ama onunda etkisi olur derseniz ilk uygun anakart alayım sonra işlemci alayım.

Intel LGA1200 anakartlarda H410 ve B460 arasında pek bir fark yok RAM frekansı arttırmak isterseniz ve hız aşırtma yaparım derseniz Z serisine yönelebilirsiniz
Zira 5. nesil AMD işlemci fiyatları yerdeyken Z serisine yatırım mantıksızlık olur
Elinizde ki donanımları satıp B550 veya B450 anakart alıp 5600 ile keyfinize bakabilirsiniz.

Sadece ve sadece oyun oynarken 10400F RX6600'ü besleyebiliyor fakat arkada Discord vb. sürücüler açıkken darboğazlar meydana geliyor
Bir işlemcinin ekran kartını besleyebilmesi için
Mimarisi çekirdek sayısı frekans değerleri gibi birçok etmen var.

Intel LGA1200 anakartlarda H410 ve B460 arasında pek bir fark yok RAM frekansı arttırmak isterseniz ve hız aşırtma yaparım derseniz Z serisine yönelebilirsiniz
Zira 5. nesil AMD işlemci fiyatları yerdeyken Z serisine yatırım mantıksızlık olur
Elinizde ki donanımları satıp B550 veya B450 anakart alıp 5600 ile keyfinize bakabilirsiniz.
Tavsiyelerin içinn teşekkür ederim dostum dikkate alıcam hatta uyucam

Yeni konular

Geri
Yukarı