RX6600 vs Arc A750

ahmetdemirexe

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, yılbaşı zamları gelmeden önce ekran kartı almak istiyorum. Intel Arc A750 ile RX 6600 arasında kararsız kaldım. A750 biraz yeni bir kart olduğu için performansı konusunda endişelerim var ama sürekli güncelleme alarak düzeltmeleri ve Ray Tracing özelliğinden dolayı gönlüm A750'den yana. Fakat RX6600'ün de karşılaştırmalarda yer yer daha yüksek FPS verdiğini gördüm.

Kısacası sorum şu:
1) Fiyatı uygun, Ray Tracing özelliği olan ama yeni olduğu için yer yer düşük FPS'ler veren Arc A750'yi mi tercih etmeliyim?
2) Fiyatı bir parça daha yüksek ama daha yüksek FPS veren ve daha stabil olduğunu düşündüğüm RX6600'ü mü tercih etmeliyim?
(NVIDIA önermeyin gönül tabii NVIDIA ister ama bütçem el vermiyor)

Sistemim:
Intel i3-12100F
MSI H610M bomber.
MSI RX 570 Armor 4 GB.
Neo Forza 8 GB (2x8) 3200 MHz.
Kioxia Exceria G2 1TB M.2 SSD.
High Power Performance Gold gd 600W 80+ Gold.

Işın izleme 6600'de de var, kıstasınız bu olmasın çünkü ikisinin de RT performansı sürünüyor. Ben bu şartlarda ikinci el temiz GPU'lara bakmanın daha iyi bir seçenek olacağını söyleyeyim size. Malum bütçeniz düşük. 6 bin lira civarına ikinci elde tertemiz 6700 XT düşürürsünüz.

Sıfır şartsa ikisi arasından 6600'ü seçerdim. A750 ne kadar güncelleme alırsa alsın bu onun trafo olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Verimsiz GPU almayın.

RT'i unut çünkü o kartların cürümü yetmez. Saf güç olarak hangisi daha performanslı ise onu tercih et. Benim tercihim ikisini arasında 6600 olurdu.

Bu iki adet kartı yan yana koyarsam benim tercihim rx6600'den yana olur fakat 2. el daha iyi şeyler de bulunabilir tabii. Ayrıca RT rx6600'de de mevcut. Fakat iki kartta da RT performansları konusunda fps düşüşleri yaşatıyor.

Son düzenleme:
A750 225W TDP değerine sahip. 4070 bile 200W tüketiyor (biliyorum Ada Lovelace GPU'lar verimli ancak bu A750'nin çok güç tükettiğini değiştirmez.) gereksiz bir güç tüketimi var. Ve sürücü sorunları var diye biliyorum. Garanti olsun, adam olsun diyorsan RX6600 daha iyi. Performans olarak da RX6600 tercih ederim.

Ray Tracing'i bu seviyedeki kartlarla verimli kullanabilmek mümkün değil. O özelliği es geçelim. Ben RX 6600, arkadaşım A750 kullanıyor. Aşağı yukarı aynı performans almamızın yanı sıra bazen onun bazen de benim daha yüksek FPS aldığım oyunlar oluyor.

Performans olarak ikisi de tatmin etse de güç tüketimi açısından RX 6600 çok daha verimli. Yük altında 100W güç tüketiyor. A750 ise 170-180W civarı çekiyor. Bu değer yer yer 200W'ı buluyor. Yani Watt başına performans olarak RX 6600 ezici üstünlüğe sahip.

XeSS ve FSR teknolojilerine baktığımızda FSR'ı bir adım önde görüyorum. Bunun dışında oyun desteği konusunda yine RX 6600 çok daha iyi. Şöyle ki, A750 ile güncel veya çok eski oyunlarda sorun yaşayabilme ihtimaliniz var. Örneğin arkadaşım Mafia II Classic oyununu oynayamadı, sürekli oyundan atıyordu.

Yazılım/sürücü konusunda AMD her ne kadar problemli olsa da şu noktada A750'ye göre daha iyi.

A750'nin tek avantajı ucuz olup ''benzer'' performansı sunması, bunun dışında bir artısı yok maalesef. İkinci el piyasasında da RX 6600'ü satmak daha kolay.

6 ay önce böyle bir konu açtım tabii ki o zamandan bu yana Intel güncellemeler ile kartta bir takım iyileştirmeler yaptı ama 6 ay geçmesine rağmen hala tatmin edici bir durum ortada yok eskiden dedim yine diyorum Intel'in ekran kartı konusunda alacağı yol daha var diğer arkadaşlarda zaten yazmış ben RX 6600 almanızı öneririm. A750'in TDP değeri 225W ve bu gereksiz fazla ayrıca boşta güç tüketimi de saçma bir şekilde çok.

@Tesla Bobini @Caner Uncu @Hds @UlughBeg @MelihGkk @fiu @shinei

Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz hem MSI olması hem de fiyatının uygun olması hoşuma gitti.

@Tesla Bobini @Caner Uncu @Hds @UlughBeg @MelihGkk @fiu @shinei

Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz hem MSI olması hem de fiyatının uygun olması hoşuma gitti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

6650 XT al o fiyata.

Geri
Yukarı