RX6600 WattMan hatası

Kawa_iMilliye

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba öncelikle, son üç dört haftadır bilgisayarımda video izlerken, oyun oynarken anlık bir donma ve yavaşlama oluyordu. Daha önce kullandığım Sapphire R7 265 ekran kartımda da WattMan hatası alıyordum. Önceki ekran kartımda bu hata nedeniyle bazı oyunlar durup dururken çöküyor, sürekli de oyunlarda FPS düşmesi yiyordum. Çok çektim yani bu hatadan, iki yıl boyunca yarım bozuk ekran katı kullandım. Şimdi ki XFX RX6600 kartımda ara sıra donmalar olduğunda şüphelenmiştim bu hatadan, bugün de şüphelerim gerçekleşti. Bugün bir oyun açarken WattMan hatası aldım. Bu sorunu nasıl çözebilirm? Önceki ekran kartımda denemediğim yöntem kalmamıştı ama hiçbiri sorunumu çözmemişti.

• AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
  • 8 GB 3200MHz Adata Gammix RAM.
  • 550 watt FSP hv Pro PSU.
  • XFX RX6600 ekran kartı.
  • Samsung 980 Pro 1 TB SSD.
  • Gigabyte B450M S2H anakart.

Sistemim bu, acaba sorun ekran kartında mı yoksa başka bir parçada mı bilemiyorum. Son zamanlarda da PSU'dan çok ses gelmeye başladı, acaba sorun ekran kartı yerine PSU da olabilir mi?
Yardımcı olursanız çok sevinirim, bir kere daha bu hata ile uğraşmak istemiyorum. En yakın zamanda da bu kartı satıp NVIDIA model bir ekran kartı satın alacağım.

Merhaba öncelikle, son üç dört haftadır bilgisayarımda video izlerken, oyun oynarken anlık bir donma ve yavaşlama oluyordu. Daha önce kullandığım Sapphire R7 265 ekran kartımda da WattMan hatası alıyordum. Önceki ekran kartımda bu hata nedeniyle bazı oyunlar durup dururken çöküyor, sürekli de oyunlarda FPS düşmesi yiyordum. Çok çektim yani bu hatadan, iki yıl boyunca yarım bozuk ekran katı kullandım. Şimdi ki XFX RX6600 kartımda ara sıra donmalar olduğunda şüphelenmiştim bu hatadan, bugün de şüphelerim gerçekleşti. Bugün bir oyun açarken WattMan hatası aldım. Bu sorunu nasıl çözebilirm? Önceki ekran kartımda denemediğim yöntem kalmamıştı ama hiçbiri sorunumu çözmemişti.

Sistemim bu, acaba sorun ekran kartında mı yoksa başka bir parçada mı bilemiyorum. Son zamanlarda da PSU'dan çok ses gelmeye başladı, acaba sorun ekran kartı yerine PSU da olabilir mi?
Yardımcı olursanız çok sevinirim, bir kere daha bu hata ile uğraşmak istemiyorum. En yakın zamanda da bu kartı satıp NVIDIA model bir ekran kartı satın alacağım.

@William Butcher

Sorun ile ilgili birşey söyleyemeyeceğim ama hangi ekran kartını almayı düşünüyorsunuz?

Genellikle ekran kartıyla ilgili çıkmıyor bu hata en azından AMD kullanıcıları öyle söylüyor RAM'ler sorunlu veya PSU yetersiz kalıyor diye çıktığı oluyor.

Hocam WattMan hatası dediğimiz olay bazen yazılımsal olmayabiliyor, toplum arasında WattMan hatası denilen olay aslında parçaların uyumlu çalışmaması ya da ekran kartında bir sorun olduğunda ekran kartının sürücüsünün çökmesini takip eden bir süreçte ekran kartının kendini ayarları sıfırlayarak korumaya alması diye biliyorum. Asus Dual RX6750XT kullanıyorum ve hiç bir problemle karşılaşmadım, PSU nuzun sorunlu olabileceğini belirtmişsiniz, ekran kartınızı satmadan önce PSU nuzu kontrol eder misiniz? Sorun PSU daysa bugün AMD de hata veren yarın NVIDIA da verir, INTEL de verir marka fark etmeksizin sorunla karşılaşabilirsiniz. Hemen internetteki kötü yorumları görüp karar vermeden PSU nuzu ve parçaları test edin derim, önceki kartınızda da benzer bir sorun yaşanmış çünkü. Ram testi yapın, ekran kartını yük altına sokun ve güç tüketiminden sonra ne olduğuna bakın vb. test edin kısacası. Diğer parçaları test ettikten sonra emin olun derim, çünkü satarsanız daha düşük fiyata satacaksınız.

Geri
Yukarı