RX6600 yerine RTX 3050 alma sebepleri nelerdir?

Fiyat olarak aynilar ama performans olarak 3050 DLSS(kalite modunda)kullanarak bile 6600'ü yakalayamiyor. Bu durumda fanboyluk haricinde 3050 neden tercih edilebilir?
DLSS kalite modundayken RX 6600'den daha düşük performans verdiği bir test göremedim ben açıkçası. Şu fiyatlardayken bence RTX 3050 almak çok mantıklı olmasa da 5.000-6.000 fiyat aralığına düştüğü zaman tercih edilebilecek bir kart. Ayrıca AMD'nin yazılım sorunlarıyla uğraşmak da cabası. Şimdi AMD fanboyları gelip AMD güçlü şöyle böyle yazacaklar ama bu yazılım sorunları yüzünden kullanıcı deneyimin olumsuz etkilendiği zaman aldığın 3-5 fazladan FPS'nin bir anlamı kalmıyor.
Not: AMD ekran kartı kullanıyorum.

Şahsen fanboyluk olarak görülebilir. Ancak hiç AMD kullanmadım. Ancak okuduğum bazı yabancı ve türk forumlarında NVIDIA'nın daha iyi yazılım desteği verdi oldu. Bana her zaman İntel ve Nvidia, Amd'den daha stabil çalıştığı izlenimi veriyor. Ve sadece bunları kullandığım için tek taraflı yorum yapabiliyorum. Beni hiçbir zaman üzmediler.

DLSS kalite modundayken RX 6600'den daha düşük performans verdiği bir test göremedim ben açıkçası. Şu fiyatlardayken bence RTX 3050 almak çok mantıklı olmasa da 5.000-6.000 fiyat aralığına düştüğü zaman tercih edilebilecek bir kart. Ayrıca AMD'nin yazılım sorunlarıyla uğraşmak da cabası. Şimdi AMD fanboyları gelip AMD güçlü şöyle böyle yazacaklar ama bu yazılım sorunları yüzünden kullanıcı deneyimin olumsuz etkilendiği zaman aldığın 3-5 fazladan FPS'nin bir anlamı kalmıyor.
Not: AMD ekran kartı kullanıyorum.
Hocam bazı testlerde 1-2 FPS kadar fark ediyor.
RTX için özelleşmiş RT çekirdekleri kullanılıyor ve bu RTX serilerini ışık izlemede daha iyi kılıyor.
Hocam iyi de bu kart RT için alınacak bir kart değil.
Var ama RTX açık halde 3050 6600'den daha iyi performans sergiliyor. 6600 çekirdek sayısı az.
Hocam RT için alınacak kart değil.

Yorum yapan arkadaşlar gibi gaming kafasından düşünürsek en azından hikayeli oyunlar evet fanboyluk olur ama render alıyordur v-ray octane redshift gibi uygulamalar kullanıyordur fps oynuyordur reflexe ihtiyacı vardır. Yani amd ile Nvidia kartlar oyuna göre kıyaslamak saçmalıktan ibaret.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hep NVIDIA kullandım. Fan Boyu değilim ama birçok açıdan NVIDIA almak ağır basıyor tercihlerimde. DLSS üzerinden bakarsak 3050 tercih de edilebilir. Tek dezavantajı fiyatını haketmemesi.

Geri
Yukarı