Ryzen 1. nesil ile Windows 11 ne durumda?

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Öncelikle merhaba.

AMD Ryzen 7 1800X.

ASUS Crosshair VI Hero AMD X370.

G.Skill 16 GB (2x8GB) flarex DDR4 3200MHz CL14.

MSI GeForce GTX1050 Aero ITX, Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD.

Sistemin temel parçaları bunlar.

Windows 11 1.ci nesil işlemciler uyumluluk listesi dışında kaldığından Windows 11 yüklenmiyor mevcut süreçte. Geri adımda atmadılar genişleme olacak denilmiş olsa da.

Anakart fTPM desteği sunuyor. BIOS güncellemesi geldi belli bir süre önce.

Ancak hala yükleme kontrolünde engelleme durumu var.

Rufus ile ISO dosyasını işleyip yükleme yapılabiliyor bildiğim kadarıyla.
Bu yükleme türünde fTPM aktif olması gerekiyor yine bildiğim kadarıyla.

Windows 11 1.ci nesil işlemci ile güncelleme alıyor mu?
Mobil desteğini alabilecek mi?
Performans sorunları var mı?
Uygulama, program, oyun hataları mevcut mu?

Bu sistemi yayın ve oyun için kullanıyorum.
Bu nedenle hala bekliyorum. Tam sürüm çıktı ama hala memnun olmayan kesim çok fazla.
Bu sebeple konuyu açma gereği duydum.

@Recep Baltaş
Twitter üzerinden bir ara sormuştum Ryzen 1800X ile test aldınız mı diye.
O günden beri tecrübelerinizi, deneyim sonuçlarını paylaşmanızı bekliyorum. Ya da ben gözden kaçırdım ve araştırmalarımda şu ana kadar hala denk gelmedim.

Neyi önerirsiniz, nasıl bir yol izlemeliyim sizce.

Bu arada X370 ile ASUS anakartlar fTPM aktif olunca Q-code 33 gösteriyordu yanlış hatırlamıyorsam eğer.
Bu sebeple eski BIOS'a önceki sürüme düşürdüm.
Bunun sebebi acaba Windows 11 yüklü olmaması mı yoksa fTPM desteğinin açık olduğunu göstermesi mi bilemedim. Kesin bir kaynak yine yok.
Bu kod göründüğü sürece diğer kod hatalarını, gösterimini göremiyoruz.

Geçmişte açtığım durum ile alakalı konuyu paylaşıyorum kaynak olsun diyerek.

Son düzenleme:
Büyük ihtimala ISO'yla kurarsınız Windows Update'lerde gelir ve sorunsuz çalışır ama 1.nesil işlemci olduğu için bir sürü bug yaşama riskiniz var şahsen yayın yaptığınız bir bilgisayarda böyle bir şey yapmanızı önermem ve ayrıca 11 ve 10'u uzun süre kullanmış biri olarak Windows 10 diyorum çok daha iyi bence

Ryzen 5 1600 kullanıyorum aktif olarak. Insider developer kanalındayım. Windows 11 kullanıcıları genel olarak yaşadığı tek tük sorunlar elbet var. Ama bunun haricinde işlemciden oluşan bir sorun yok. Windows 10 da kullanabildiğim bütün programlar aynı şekilde Windows 11 de kullanabiliyorum ayrıca yeni gelen Insider güncellemesi de geldi. Görev Yöneticisi değişti ve yeni özellikler geldi şu anlık güncelleme almama gibi bir sorunu yok.

Windows 10 kullanıcıları na ücretsiz ve resmi olarak yayınlandı , iso nedir ? ve neden , pc yi acarken soruyor 10 dan 11 e geçecekmisin diye .
Bios güncel ve Windows bu pc de Windows 11 uygun dur diyorsa güncellemelerle windows 11 zaten kurulur . ( yukarıda yazdığın bug olabilir yada birkaç güncelleme sonrası izin verince windows 11 kurar ) . Bekleyebilir yada kendi bildiğini yapabilirsin .

Geri
Yukarı