Ryzen 1600 AF Boost Frekans Sorunu

OdinOCTA

Hectopat
Daha fazla  
Başlıktada gördüğünüz üzere OCCT CPU Stress Test yaptığımda anlık olarak maksimum 3.3 GHz değerlerini görüyorum en fazla. 3.7 Ghz'e çıkması gerekmiyor mu?

İşlemcinin sıcaklıkları kaç oluyor? Eğer ki sıcaklıklar belli bir limitin üstündeyse PBO nedeniyle işlemci frekans kesmeye başlar. İşlemcinin boost frekansı 3.6, sizinki 3.3 e düşmüş. Çok büyük bir kayıp değil, muhtemelen oyunlarda rahatlıkla boost frekansları görebilirsiniz.

İşlemcinin sıcaklıkları kaç oluyor? Eğer ki sıcaklıklar belli bir limitin üstündeyse PBO nedeniyle işlemci frekans kesmeye başlar. İşlemcinin boost frekansı 3.6, sizinki 3.3 e düşmüş. Çok büyük bir kayıp değil, muhtemelen oyunlarda rahatlıkla boost frekansları görebilirsiniz.
Sıcaklıktan dolayı olduğunu sanmıyorum. 3.3 GHz'de boost frekanstan sayılıyor.

AMD'nin boost algoritmasını yazarken çekindiği şey yüksek voltaj değil yüksek sıcaklık ve electromigration'dan dolayı işlemcinin zarar görmesi. Bu sebeple de genellikle maks. turbo frekansa sadece tek çekirdek kullanımında çıkabiliyor işlemci.

Maksimum 72 dereceyi görüyorum manuel fan hızı ayarıyla.
Stres testini sadece 1 çekirdeğe/thread'e yap.

İşlemciler maksimum turbo frekanslara sadece tek çekirdek kullanımında çıkabilirler.
Hocam dediğiniz şekilde 3.6 MHz hızı görebiliyorum. Çoklu çekirdekte bu hıza ulaşamaz mı diyorsunuz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı