Ryzen 1600 AF sistem bir süre sonra SSD'yi görmüyor

nermddil

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Yakın bir zaman önce internetten bir bilgisayar kasası sipariş ettim. İçerisinde gelmeden önce içine Windows kurulu bir Adata 240GB SSD vardı. Ben de ekstra olarak halihazırda bende bulunan 240GB bir SSD daha taktım. İlk başlarda sorun yoktu fakat bugün bilgisayar, açıldıktan 10-15 dk. Sonra 2. taktığım SSD yokmuş gibi davranmaya başladı. Bilgisayarı açıyorum, Steam'i açıyorum oyun indirmeye başlıyorum 10-15 dk. Sonra Steam kendi kendini kapatıyor ve bahsi geçen SSD'de olan hiçbir uygulamaya ulaşamıyorum.

Bilgisayarım'a girince diskin takılı olduğunu, içindekileri vesaire görebiliyorum fakat masaüstünde taktığım diskin içinde olan kısayolların hiçbirinin resminin olmadığını görüyorum. Steam'i açmaya çalıştığımda ise " bu uygulama başlatılamadı hata kodu 0xc0000006 " diye bir hata alıyorum. SATA kablolarını kontrol ettim, kabloların portlarını da değiştirdim fakat sorun aynı. Yardımlarınızı bekliyorum. PC özellikleri:

AMD Ryzen 5 1600 AF.
GTX 1650.
8 GB RAM.
B320M anakart.
Win 10 Pro.

Son düzenleme:
Error scan diye bir sekme var HDTune'de. Oraya girip quick scan seçip (hızlı tarama) start basıp testin bitmesini bekleyin, tüm kareler yeşil ise sorun yoktur.

Mesajı düzelttim. Diğer ssd'yi taramışım. Hepsi kırmızı çıktı.
Hepsi mi kırmızı? hepsinin kırmızı olma sebebi belki SSD'yi tam okumuyor olması olabilir. Sistemi açtığınız ilk dakikalarda okuyor ise o sırada test yapmayı da deneyin isterseniz, yeşil çıkarsa muhtemelen sata kablosundan olabilir.
ya da iki SSD'nin kablosunu değiştirip deneyebilirsiniz.

Hepsi mi kırmızı? hepsinin kırmızı olma sebebi belki SSD'yi tam okumuyor olması olabilir. Sistemi açtığınız ilk dakikalarda okuyor ise o sırada test yapmayı da deneyin isterseniz, yeşil çıkarsa muhtemelen sata kablosundan olabilir.
ya da iki SSD'nin kablosunu değiştirip deneyebilirsiniz.
Tamamdır teşekkürler.

Geri
Yukarı