Ryzen 1600X ısınma sorunu

KajuBey

Decapat
  • ASUS B350 plus
  • ASUS ROG Strix GTX 1070
  • Ryzen 5 1600x
  • TridentZ RGB RAM 16 GB 3200 MHz (ancak 2133'te çalışıyor arttırdığımda bootlamıyor.)
  • Dark Freezer X120 soğutucu
  • NZXT H440
  • WD Blue 500 GB SSD
Öncelikle sorunum işlemcimin en düşük kullanımda bile çok ısınması. Daha yeni termal macun değiştirdim buna rağmen en başta biraz işe yaradı gibi oldu oyun oynarken %15 kullanımda 65 derece civarlarındaydı sevindim. Bugün açtım bi oyun %20 kullanım olmasına rağmen 75 derece sabit ve hızını 3500'lerin altına düşürmüş durumda. Yaptığım işlemler:
  • BIOS güncellemesi
  • Termal macun değişimi
  • CPU fanını max hızda çalıştırma
  • Kasa kapağını açıp sıcaklık denemesi
En sonda bu böyle olmaz deyip elimi işlemcinin çok az gözüken bi ucuna değdirdim ve gerçekten 75 dereceydi ancak işlemciye en yakın bakır boruya elimi değdiğimde işlemciyle alakasız bir şekilde soğuk olduğunu gördüm. Benim düşüncem soğutucu sıcaklığı almıyor ancak daha yeni termal macun değiştirmiş olmama ve dikkatli bir kurulum yapmış olmama rağmen böyle olması üzücü. Boşta kullanırken 50-55-65-70 çok oynak değerler, Cinebench testi yaptığımda 55 C'den birden 70'e fırladı ve 75'te sabit kalıp hızını yavaşlatmaya başladı. Millet aynı işlemci ve soğutucuyla 3.9 görüyor biz 3.6'ta çalıştıramıyoruz. İşlemcimi tam performansın dışında çok az kullanabiliyorum. Bu sistemle işlemci ağırlıklı GTA 5'te 45 FPS ancak oynuyorum. Anakartın işlemciye çok voltaj verme ihtimali var mıdır? Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle RAM'lerinizi tam performans çalıştırabilmeniz için anakartının destek sayfasında ki RAM uyumluluk listesinde kod olarak olması gerekmekte. Eğer varsa yanında alabileceğiniz maksimum MHz değeri yazar. RAM'leri 2. ve 4. slotlara takıp D.O.C.P. profili açıp tekrar denemenizi öneririm. BIOS üzerinden elinizle ayarlamalar yaptıysanız önce BIOS'u önceki ayarlarına sıfırlayınız. 70 dereceler çok yüksek bir sıcaklık değerleri değil ancak boşta 45-50 seviyelerine düşmesi gereklidir. Kasanızı da hava alabileceği bir yere koyup deneyin. Kasanın fan kontrolcüsü var ise onu da yüksek ayarda çalıştırınız.

Öncelikle RAM'lerinizi tam performans çalıştırabilmeniz için anakartının destek sayfasında ki RAM uyumluluk listesinde kod olarak olması gerekmekte. Eğer varsa yanında alabileceğiniz maksimum MHz değeri yazar. RAM'leri 2. ve 4. slotlara takıp D.O.C.P. profili açıp tekrar denemenizi öneririm. BIOS üzerinden elinizle ayarlamalar yaptıysanız önce BIOS'u önceki ayarlarına sıfırlayınız. 70 dereceler çok yüksek bir sıcaklık değerleri değil ancak boşta 45-50 seviyelerine düşmesi gereklidir. Kasanızı da hava alabileceği bir yere koyup deneyin. Kasanın fan kontrolcüsü var ise onu da yüksek ayarda çalıştırınız.
Anakartın ve işlemcinin sitesinden baktım 2400mhz oluyor en fazla docp ile ayrıca oyun içerisinde 70li dereceler değil direk 75 derece halbuki kule tipi bir soğutucu kullanıyorum ve oyun içi işlemci kullanımı %10 dolaylarında. En basit bir işlem yaparken bile 75 derece sabit oluyor boşta 50 55 derecelerden yüksekte çalışıyor. İşlemci fanını %100 çalıştırıyorum. Kasanın kapağını açıp denedim ancak sıcaklık hiç düşmedi. BIOS ayarlarını sıfırlayıp docp ayarladım sadece. Oyun içerisinde işlemci hızı 3.4 e düşüyor uzun süre oynarsam daha da düşüyor. Dediğim gibi işlemcinin görünen bir kısmını elledim sıcak ancak ona en yakın bakır boruyu ellediğimde soğuk olduğunu farkettim. Termal macun tüpün içinde kaldıkça etkisi azalır veya bozulur mu? Ve bu sıcaklık sabitlemesini kaldırmamız mümkün mü? Cpu soğutucu bloğuna sıcaklık gitmiyorsa yapılabilecek çözümler nelerdir? İşlemciye verilen voltaj çok oynak bir 1,2 gözüküyor bir 1,45.
Konu hala güncel

Prime95 testi ile dener misiniz? İşlemci bu program ile tam kullanımda 5 dakika kalsın. O sırada da AIDA64 programından stres testi bölümünü açıp maksimum ve ortalama sıcaklıklara bakın. Maksimum sıcaklık 80'in üzerinde ise sorun var denebilir. AIDA64 yerine sıcaklıkları kendiniz izleyebilirsiniz. Bilgisayar Prime95 testinde kapanırsa soğutucu montajında veya termal macunda sorun olabilir.

Prime95 testi ile dener misiniz? İşlemci bu program ile tam kullanımda 5 dakika kalsın. O sırada da AIDA64 programından stres testi bölümünü açıp maksimum ve ortalama sıcaklıklara bakın. Maksimum sıcaklık 80'in üzerinde ise sorun var denebilir. AIDA64 yerine sıcaklıkları kendiniz izleyebilirsiniz. Bilgisayar Prime95 testinde kapanırsa soğutucu montajında veya termal macunda sorun olabilir.
İşlemcinin değerlerine baktığımda 75 dereceye sabitlenmiş olduğunu ve hızını sonlara doğru 2ghz e kadar düşürdüğünü fark ettim ortalama sıcaklık 74 maks 75 ancak belirttiğim gibi sabitleniş bir şekilde sıcaklık daha artmıyor. AIDA64 testi yaptım.

Arkadaşlar hala anlatamadım.
DARK markası kalitesiz parçalar üretiyor almayın bu kadar basit.
Adamlar bi kasa satıyor anakart montaj vidalarının yeri yalama yapmış.
Kablolama berbat.
Hava akışı zaten berbat.
Bu tür soğutucularıda almayın genelde kalitesiz bakır veya aliminyum kullanılıyor.

Arkadaşa katılıyorum dark markası kaliteli değil onun yerine msi veya cooler master soğutucu alıp deneyebilirsin birde sıcaklık değerlerine hangi program ile ölçüyorsun.

Arkadaşa katılıyorum dark markası kaliteli değil onun yerine msi veya cooler master soğutucu alıp deneyebilirsin birde sıcaklık değerlerine hangi program ile ölçüyorsun.
Msi Afterburner, Prime95, AIDA64 sıcaklıkları doğru ölçüyoe dediğim gibi işlemciye elimi deydim.
Arkadaşlar hala anlatamadım.
DARK markası kalitesiz parçalar üretiyor almayın bu kadar basit.
Adamlar bi kasa satıyor anakart montaj vidalarının yeri yalama yapmış.
Kablolama berbat.
Hava akışı zaten berbat.
Bu tür soğutucularıda almayın genelde kalitesiz bakır veya aliminyum kullanılıyor.
Bir tek soğutucu aldıms zaten kendim topladım kasayı hava akışında sıkıntı yok. Dark markası ne kadar kalitesiz olsa da poşet bağlasam daha düşük sıcaklık olurdu.

Msi Afterburner, Prime95, AIDA64 sıcaklıkları doğru ölçüyoe dediğim gibi işlemciye elimi deydim.
Hocam soğutucu değişip deneyebilirsin. Dicem ki ryzenlarda sıcaklık belli değil ama elimi değdim diyırsunuz valla bi başka soğutucu ile deneyin tanıdıkta falan varsa masrafa girmeden halledebilirsin.

Hocam soğutucu değişip deneyebilirsin. Dicem ki ryzenlarda sıcaklık belli değil ama elimi değdim diyırsunuz valla bi başka soğutucu ile deneyin tanıdıkta falan varsa masrafa girmeden halledebilirsin.
Tanıdıklarda yok olsa da am4 uyumlu olsuğunu sanmıyorum parçaları aldığım firma bir tanıdık oraya gidip test ettireceğiz. Olmadı soğutucuyu değiştiriz

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı