Ryzen 2200G sistem toplama

• Konuyu başlatan -HaW-
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 845
Selam arkadaşlar ben bir bilgisayar topladım malzemeleri hala almadım. Sizce bu malzemeler olur mu? Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
  • AMD Ryzen 3 2200G işlemci
  • MSI B350M PRO-VD PLUS anakart
  • Crossair Vengeance 8Gb RAM
  • WD Blue 2.5" 1TB 128MB SATA 6 Gb/s 5400 RPM 7mm Harddisk
  • CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 450W güç kaynağı

Son düzenleyen: Moderatör:
Bundan 5 ay önce 2*4 2666mhz ram ile bu işlemciyi kullandım hangi oyunları oynayacağını söyle yardım edeyim(sonra 2.el RX560 aldım).

İşlemciyi R5 2500X yap
HDD yerine 240 GB SSD olsun
PSU 600W olsa daha iyi olur
ekran kartı olarak apu var (işlemci) 2500x alırsa ekran kartı eklemesi lazım bütçe bakımından fiyat çok artar
Selam arkadaşlar ben bir bilgisayar topladım malzemeleri hala almadım. Sizce bu malzemeler olur mu? Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
  • AMD Ryzen 3 2200G işlemci
  • MSI B350M PRO-VD PLUS anakart
  • Crossair Vengeance 8Gb RAM
  • WD Blue 2.5" 1TB 128MB SATA 6 Gb/s 5400 RPM 7mm Harddisk
  • CORSAIR BUILDER VS SERİSİ 450W güç kaynağı
550 veya 650 w alırsan daha iyi olur gelecek açısından

Bundan 5 ay önce 2*4 2666mhz ram ile bu işlemciyi kullandım hangi oyunları oynayacağını söyle yardım edeyim(sonra 2.el RX560 aldım).
Ben de benzer bir konu açacaktım buraya sorayım:)
GTA 5, Assetto Corsa, BF1 oynarım en fazla. 1080P akıcı oynanır mı?

Ben de benzer bir konu açacaktım buraya sorayım:)
GTA 5, Assetto Corsa, BF1 oynarım en fazla. 1080P akıcı oynanır mı?
BF1 gibi bir oyunda düşük hatta normal ayarlarda sıkıntı yapıcağını düşünmüyorum ama PUBG gibi bir oyun oynayacaksanız sıkıntı olacaktır zaten sırf o yüzden ekran kartı aldım ha GTA 5 bana sıkıntı yaratmadı değil oyunda online oynarken bazen arabayı çok hızlı sürdüğümde oyun 5 6 FPS gibi değerlere düşüyordu ama onun dışında orta ayarlarda 40 50 FPS arası idi yani o sorun APU sistem olduğu için miydi yoksa oyunda bir sıkıntı mı vardı emin değilim ne yazık ki.

ekran kartı olarak apu var (işlemci) 2500x alırsa ekran kartı eklemesi lazım bütçe bakımından fiyat çok artar
Oyun için sistem topluyorsa APU'lu sistem önermezdim. Alıntısını paylaştığım arkadaş detaylıca anlatmış.
APU demek içinde GPU + CPU çekirdeklerinin bulunduğu işlemci demektir. Yani ekran kartı + işlemci gibi düşünebilirsiniz. APU sistemlerin en önemli bileşeni RAM'dır. Çünkü APU sistem içindeki GPU çekirdeklerin bellekleri yoktur. Bunu RAM'lerden alırlar.

APU sistemlerden maxsimum performans almak istiyor iseniz kullanacağınız RAM'ler mutlaka bulunması gereken özellikler;
  • Yüksek frekanslı (Ryzen APU'lar için 3000 MHz altı olmamalı)
  • Çift kanallı ( 16 GB = 8x2 , Aynı RAM'den 2 tane)
Malesef günümüz için RAM fiyatların aşırı pahalı olması ve günümüz oyunları için 6 GB RAM'ın yetersiz kalması yüzünden Ryzen APU toplayacak kişiler 3000 MHz RAM ve 16 GB RAM almak zorundalar. Bu bahsettiğimiz RAM'ler ise 800 - 1000 TL arası satılmakta. APU sistemleri düşük bütçeli insanlar tercih ettiğinden bu bir dezavantaj.

Peki 16 GB RAM almak zorunda mısınız? 8 GB yetmez mi?

Dediğim gibi APU içindeki GPU(Ekran kartı) kendi belleği yoktur. Bunu RAM'den alır. Yani 8 GB RAM aldığınızda Ryzen APU içindeki GT 1030 gücündeki GPU çekirdekleri RAM'den 2 GB alırak kullanılabilinir RAM miktarını 6 GB'da düşürür. 6 GB RAM'de günümüz için yetersizdir.

Ayrıca 8 GB RAM aldığınızda APU için çift kanallı alacağınızdan ve APU sistem alanlar ucuz 2 RAM slotlu anakartlar tercih ettiğinden bütün RAM slotlarını doldurmuş olacaksınız. İlerde RAM yükseltmesi yapmak istediğinizde sıkıntı yaşayacaksınız. 4 slotlu anakartlar ise malesef pahalı olmakta.

Ryzen APU'lar içindeki ekran kartı ne kadar performanslıdır?

Ryzen APU içindeki ekran kartı GT 1030 gücündedir. GT 1030 1080P oyun performansı açısıdan online oyunlar ( CS:GO ve LoL ) için yeterli.( PUBG hariç PUBG için GT 1030 yetersizdir. ) Ama AAA oyunlar ( Single player oyunlar ) için 720P çözünürlükte ancak yetmektedir.

Ryzen APU'lar içindeki CPU kısmında ise aynı kategorideki Ryzen 3 1200 ve Ryzen 5 1400'ten daha performanslıdır.

APU sistemlerin bir dezanvajı da overclock ile yüksek performans sağlamaları bu da B serisi altında bir anakart alamayacağınız anlamına geliyor. Tabi performans kaybını göze alarak A serisi bir anakart alabilirsiniz ama o zamanda overclock yapamazsınız. B serisi anakartlar bugün 350 TL'den başlamaktadır.

APU sistemlerin başka bir dezavantaji da işlemci + ekran kartı ayrı ayrı alanlar sonradan yükseltme yaptıklarında ekran kartlarını satıp nakite geçebilirler. Ama APU sistemlerde bu mümkün değildir.

APU sistemlerin başka bir dezanvantaji da zor satılmaları. Sonuçta dediğim gibi APU sistemler overclock yapılarak güzel performanslar sunabilen işlemlerdir. APU sistemler üzerine oyun sistemi kurulamaması ve overclock yapıldığı gerçeği alıcıları 2 kere düşündürüyor.

Oyun için sistem topluyorsa APU'lu sistem önermezdim. Alıntısını paylaştığım arkadaş detaylıca anlatmış.
Arkadaş aşırı haklı zaten o 5 ayım zehir gibi geçti PUBG gibi bir oyunda alt tab yaptığım zaman dehşet şekilde kasma yapıyordu işlemciyi her yerde kullandığı için aşırı FPS düşüşü oluyordu. Ama sonra ekran kartı alıcak isen düşünülmez bir seçenek değil.
Ve apu sistem aldığım için 2*4 ram tercih ettim ama şu an yükseltme yapmam gerekir ise büyük ihtimal ikisinide satmam lazım çünkü anakartım da 2 ram slotu bulunuyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı