Ryzen 2400G APU çalışmıyor

CMLAttack

Hectopat
Arkadaşlar RX 580 ekran kartı ve AMD 2400G işlemcili PC'm var. Artık çok da gerekmediğinden ekran kartımı satacağım ve PC'yi APU olarak kullanmayı düşünüyordum ama satmadan önce bir deneyeyim dedim performansı nasıl olacak vs diye. Ama maalesef bir türlü çalıştırmayı beceremedim. PC'yi ilk aldığımda bir süre APU ile kullanmıştım ama hiç sıkıntı yapmamıştı. PC'yi açınca anakart logosunu geçiyor ve yükleme ekranına geldiğinde değişik çizgiler görüntüler oluşuyor. Biraz bekleyince kendine 2 3 reset atıyor ve Windows düzgünn yüklenemedi deyip mavi ekran veriyor. Güvenli modda açıp eski driverları silip yenisini yükledim ama bir şey değişmedi. Driver kurduktan sonra aslında GPU olarak Vega 11 görünüyor fakat kapatıp açınca gene aynı döngüye giriyor. Format atmayı da denedim işe yaramadı. Acaba kendi kendine işlemci içindeki GPU mu bozuldu.
Mümkün mü böyle bir şey?

IMG_20210820_193308.jpg

Ekran kartını anakarttan çıkardınız mı? Bende takılıyken apu çalışmıyor.

Ekran kartını anakarttan çıkardınız mı? Bende takılıyken apu çalışmıyor.
Çıkardım. Driver kurduğumda kapatıp açmadan önce Vega 11 görünüyor ama sonra kapatmamı istediği için kapatınca böyle sorun oluyo.
Hocam ekran kartının sürücüsünü kaldırın (Harici). RAM'leri çıkarıp takın.
Onu sildim olmadı ama bide ramleri deniyeyim.
Hocam ekran kartının sürücüsünü kaldırın (Harici). RAM'leri çıkarıp takın.
Ramlerdan bi tanesini çıkarınca sorunsuz açıldı. Artık bi şekilde doğru konfigürasyonu bulmaya çalışacağım. Cl değerleri farklı ram aldığım güne lanet olsun ömrümü yediler

Son düzenleme:
Çıkardım. Driver kurduğumda kapatıp açmadan önce Vega 11 görünüyor ama sonra kapatmamı istediği için kapatınca böyle sorun oluyo.

Onu sildim olmadı ama bide ramleri deniyeyim.

Ramlerdan bi tanesini çıkarınca sorunsuz açıldı. Artık bi şekilde doğru konfigürasyonu bulmaya çalışacağım. Cl değerleri farklı ram aldığım güne lanet olsun ömrümü yediler
Sıkıntı RAM kaynaklı o zaman. Keşke aynı model RAM alsaymışsınız...

Sıkıntı RAM kaynaklı o zaman. Keşke aynı model RAM alsaymışsınız...
Ram modeli aynı da 2. Rami alırken aynı Cl değerine sahip olanı çok pahalıydı bende bi düşüğünü almıştım. O zaman da baya sorun çıkarmıştı ama bi şekilde halletmiştim aslında. Şimdi 2 rami başka bi pcde denedim pmu memory training hatası veriyor. Başka 2 çift ram iki bilgisayarda da sorunsuz çalıştı

Çıkardım. Driver kurduğumda kapatıp açmadan önce Vega 11 görünüyor ama sonra kapatmamı istediği için kapatınca böyle sorun oluyor.

Onu sildim olmadı ama bir de RAM'leri deniyeyim.

Ramlerdan bir tanesini çıkarınca sorunsuz açıldı. Artık bir şekilde doğru konfigürasyonu bulmaya çalışacağım. CL değerleri farklı RAM aldığım güne lanet olsun ömrümü yediler.

Hocam BIOS sıfırlayıp deneyin. Veya BIOS'a girebiliyorsanız 2 ramide aynı hızda çalışmaya zorlayın.

Geri
Yukarı