Ryzen 2600 vs 1700X vs 3100

@Ella Freya , @kino bitirmiş olayı zaten, lafı fazla uzatmadan ben de ilk etapta bulduğun fiyat itibariyle ikinci el temiz ve sorunsuz R5-2600 tercih etmenden yanayım. Bütçeden yana problemin yoksa direkt olarak diğer arkadaşlar gibi ben de 3600 seçeneğini düşünmeni tavsiye edecektim fakat durumu iyice izah edince 3100'e vereceğin parayı daha uygun bir fiyat skalasında bulduğun 2600 seçeneğine ayırman daha mantıklı geldi bana, hiç olmadı yine istersen bir nebze de olsa tekli çekirdek performansını 3100'e yaklaştırabilmek adına ona da bir OC çakarsın biter gider. Anakart seçimi de zaten on numara, nokta atışı F/P anakart modellerinden. Almaya kararlaştırdığın sistem şimdiden hayırlı olsun o zaman, kolay gelsin 👍🏻
Sağolun hocam. Ben alırken param bir bu FX serisine bir de i3 4. nesile yetiyordu. i5 4. nesil alacaktım para yetmedi. Gerçi şöyle söyleyim şu anki Intel gene hoşuma gitmiyor. Anakart konusunda çok cimriler ya. Al bak bu anakarta 5600X bile takarsın. Yetmezse VRM için custom blok eklersin. Baştan sona bütün işlemciler takılabiliyor. Ama Intel'de en ufak kıpraşmada hemen anakart :D

@Ella Freya , yanlış anlama benim yaklaşımımdan dolayı 2600 almak zorunda değilsin, hatta @kino çoğu zaman ifade ettiği gibi ben de genel olarak sıfırdan bir sistem toplanma gibi durumlarda 1000/2000 serisinin aksine en azından 3000 ailesini daha sıcak buluyorum. Bu yukarıdaki R3-3100 her ne kadar en giriş model Zen2 model bir işlemci olsa da tekli çekirdekte çoğu ilk Zen tip Ryzenlerden önde olduğu için rekabetçi odaklı senaryolarda OC'suz haliyle bile yerine göre belli seviyedeki kartlarla hatrı sayılır oranda ciddi fark atabildiği durumlar olabiliyor.

Aslında temelde Youtube, edit vs gibi işlerle de uğraştığını bildiğim için ilk düşüncem R5-2600'den yanaydı fakat sen de 144 Hz monitör var deyince son bir kez daha bu seçeneği gözden geçirebilirsin diye hatırlatmada bulunmak istedim, öte yandan GTX 960 + R5 2600/3100 ikilileriyle genel anlamda triple A veya hikayeli oyunculuk olacaksa zaten gözle görülür bir fark olmaz hatta diğer R6/Valo gibi hızlı yapımlarda dahi iki işlemciyle de 144 FPS'e kitleme yapabilirsin ama %1 Low değerlerinin de akıcılık unsurunda önemli bir rol oynadığını da belirtmek isterim, almaya kararlaştırmadan önce eğer ki rekabetçi oyunları sıklıkla oynuyorsan bu değeri de gözden geçirip bir bak derim, aldıktan sonra pişman olmanı istemem 👍🏻

@Ella Freya , yanlış anlama benim yaklaşımımdan dolayı 2600 almak zorunda değilsin, hatta @kino çoğu zaman ifade ettiği gibi ben de genel olarak sıfırdan bir sistem toplanma gibi durumlarda 1000/2000 serisinin aksine en azından 3000 ailesini daha sıcak buluyorum. Bu yukarıdaki R3-3100 her ne kadar en giriş model Zen2 model bir işlemci olsa da tekli çekirdekte çoğu ilk Zen tip Ryzenlerden önde olduğu için rekabetçi odaklı senaryolarda OC'suz haliyle bile yerine göre belli seviyedeki kartlarla hatrı sayılır oranda ciddi bir fark atabildiği durumlar olabiliyor.

Aslında temelde Youtube, edit vs gibi işlerle de uğraştığını bildiğim için ilk düşüncem R5-2600'den yanaydı fakat sen de 144 Hz monitör var deyince son bir kez daha bu seçeneği gözden geçirebilirsin diye hatırlatmada bulunmak istedim, öte yandan GTX 960 + R5 2600/3100 ikilileriyle genel anlamda triple A veya hikayeli oyunculuk olacaksa zaten gözle görülür bir fark olmaz hatta diğer R6/Valo gibi hızlı yapımlarda dahi iki işlemciyle de 144 FPS'e kitleme yapabilirsin ama %1 Low değerlerinin de akıcılık unsurunda önemli bir rol oynadığını da belirtmek isterim, almaya kararlaştırmadan önce eğer ki rekabetçi oyunları sıklıkla oynuyorsan bu değeri de gözden geçirip bir bak derim, aldıktan sonra pişman olmanı istemem 👍🏻
R6 falan oynuyorum. PUBG bedava oldu diye indimiştim, ilk orada başladı hatta bu işlemci değiştirme fikrim. Hikaye tipli oyunlarda grafiğe abandığım için sorun olmuyor zaten. Ama mesela R6 gibi oyunlarda ucu ucuna besliyordu.

Şimdi bu yazan arkadaş alacaktı ama nakit bekliyormuş. Benim acalem yok zaten ama dediğim gibi alana kadar hangisi para konusunda mantıklı ise onu alabilirim. Örnek olarak 1500'e 2600 bulursam kesin kaçırmam. Veya o 100-200 lira benim için değerli olduğu için 2600 de alabilirim. Zaten yıllarca kullanmayacağım. Seneye falan değiştiririm yeniden. Bana bakmayın param olsa 960 ile 5600X bile kullanırım :D

Ryzen 2600 4.1GHz OC ile hepsini yok eder. 1700 bakma Max 3.9 GHz yaparsin tatmin etmez. 3100 ise 4.4'e kadar çıkıyormuş. 2600 tek çekirdek isteyen oyunlarda 3-4 FPS dusuk verir ama çoklu destekli oyunlarda ezer 3100. bu yüzden önerim 2600, OC kesinlikle yap ama hakkını ver islemcinin.

Ryzen 2600 4.1GHz OC ile hepsini yok eder. 1700 bakma Max 3.9 GHz yaparsin tatmin etmez. 3100 ise 4.4'e kadar çıkıyormuş. 2600 tek çekirdek isteyen oyunlarda 3-4 FPS dusuk verir ama çoklu destekli oyunlarda ezer 3100. bu yüzden önerim 2600, OC kesinlikle yap ama hakkını ver islemcinin.
Ya o 1500 liralık 2600 satılıdı malesef. Ryzen 7 1700 şuan bir ilanda 1600 lira. 3100 var bir tane o da 1600 lira bakalım onu alabilirsem süper olacak.

3100 yada 2600 ikisinden birisi ya artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı