Ryzen 2600X Prime95 Testinde 94 Dereceye Ulaşması

mustiki212

Kilopat
Merhabalar,

Yeni toplanan sistemimde sıcaklıkla ilgili kafa karıştıran bir kaç sorum var.

Ryzen 2600X MSI X470 Gaming Pro anakart ile birlikte çalıştırdığımda prime95 testinde 94 dereceye yakın sıcaklığa ulaşıyor.

Bu değeri Hwinfo94 üzerinden aldım.

MSI OC mode etkin ve xboost oyun modunda.

Termal macundan şüphelendim lakin bugün değiştirdiğimde sonuç aynı çıktı.

İşlemci 4,1 GHz tüm çekirdekler ve 1.33 C değeri ile çalıyor. Kasada 5 fan var orta kalitede Zalman fanlarından 2'si üstte 2'si önde hava çekerken 1 de egzoz var. Tüm fanlar 12 cm ve sadece egzoz fanı PVM diğerleri molexte tam güç çalışıyor.

Ekran kartı Nitro Plus RX 580 onun sıcaklığı gayet güzel.

Sorum, bu sıcaklığın normal olduğunu düşünen var mıdır? dahada indirmek için ne yok izleme gerekiyor.?

Son düzenleyen: Moderatör:
OC modda voltaj değerini otomatik yükseltiyor. O yüzden varsayılana geri çekin. Öyle GHz arttırın test yapın voltaj yetersiz gelirse 5 er 5 er arttırın.

Tekrardan OC modddan çıktım ve denedim aynı başladı lakin 2 dakika sonra standart 36 çarpanında 93 derecede başlayan test 87 derecede sabitlendi 5 dkka kadar öyle çalıştı. Hala sorun olduğunu düşünüyorum.
sanırım kasa ile birlikte gelen fanlardan yeteri kadar hava çekmiyor gibi. neden derseniz testin sonunda elimi egzoz fanına ayttığımda öyle aman aman sıcak hava hissetmedim..
Tekrardan OC modddan çıktım ve denedim aynı başladı lakin 2 dakika sonra standart 36 çarpanında 93 derecede başlayan test 87 derecede sabitlendi 5 dkka kadar öyle çalıştı. Hala sorun olduğunu düşünüyorum.
sanırım kasa ile birlikte gelen fanlardan yeteri kadar hava çekmiyor gibi. neden derseniz testin sonunda elimi egzoz fanına ayttığımda öyle aman aman sıcak hava hissetmedim..

stok hızdada aynı sonucu verdi,

birde şöyle bir durum var mesela farcryda log aldım. sıcaklıklar göya 99 derece ulaşmış ayrıca 1 snlik arada bir 85 bir 97 olmuş sorun nerede anlamadım...
Ekte stress testi ile ilgili sonuçları bulabilirsiniz.

sadece biosda xmp açık geri kalan değerler standard değerler.

oda sıcaklığı 22 derece civarı.

Dosya Ekleri

• 2018-05-02 20_18_22-Window.png
    2018-05-02 20_18_22-Window.png
    75,7 KB · Görüntüleme: 90
Merhabalar,

Yeni toplanan sistemimde sıcaklıkla ilgili kafa karıştıran bir kaç sorum var.

Ryzen 2600X MSI X470 Gaming Pro anakart ile birlikte çalıştırdığımda prime95 testinde 94 dereceye yakın sıcaklığa ulaşıyor.

Bu değeri Hwinfo94 üzerinden aldım.

MSI OC mode etkin ve xboost oyun modunda.

Termal macundan şüphelendim lakin bugün değiştirdiğimde sonuç aynı çıktı.

İşlemci 4,1 GHz tüm çekirdekler ve 1.33 C değeri ile çalıyor. Kasada 5 fan var orta kalitede Zalman fanlarından 2'si üstte 2'si önde hava çekerken 1 de egzoz var. Tüm fanlar 12 cm ve sadece egzoz fanı PVM diğerleri molexte tam güç çalışıyor.

Ekran kartı Nitro Plus RX 580 onun sıcaklığı gayet güzel.

Sorum, bu sıcaklığın normal olduğunu düşünen var mıdır? dahada indirmek için ne yok izleme gerekiyor.?
İşlemci soğutucunuz nedir ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı