Ryzen 2700X dengesiz voltaj ve sıcaklık sorunu

Kneeaxer

Kilopat
Kek günü
Daha fazla  
Merhabalar. Linkteki sistemi sipariş ettikten sonra montaj işlemini yaptırdım, gerekli son sürüm BIOS, Chipset, Lan driverlarını ve Ryzen Master programını kurdum.

10000 TL Ryzen 2700X ve GTX 1080 Sistem Tavsiyesi

BIOS'da Precision Boost Overdrive, Core Performance Boost açıkken Ryzen Master programında boştayken CPU voltajı 4.30 GHz için yaklaşık 1.450, 1.480 voltaj harcıyor ve boşta bile olsa CPU sıcaklığı ani olarak 60 dereceye kadar çıkıyor ve stok fan 3000 RPM'de çalışıyor.

Precision Boost Overdrive kapalıyken ise problem yok, çekirdekler max. 3700 GHz oluyor ve voltaj kullanımı 1.130 civarında ve sıcaklık sorunum yok. Bu arada güç yönetiminde mininum işlemci %5, maximum işlemci %100 ayarlı.

Şimdi benim merak ettiğim stok fan ile bu PBO, Core Performance Boost ayarını kullanmamam mı lazım? Açıkken dengesiz voltaj verdiğinden EDC 100 olup boştayken ani sıcaklık yükselmesi oluyor 2 çekirdek bile 4.300 GHz olduğunda. Stabil max. 4000 veya 3.900 GHz için bir ayar yapabilir miyim işlemci için? Bunun için hangi ayarlar yapmam gerektiğini bilmiyorum, yardımcı olursanız memnun olurum.

Son düzenleme:
Şimdi PBO auto yaptım, Core Performance Boost'u disable ettim, 3.700 GHz ve herşey normal şu an. Gereksiz sıcaklık artışı yok. Benim istediğim 3.700 GHz yerine 3.900 GHz olsun Core Performance Boost kapalıyken. Sanırım eski adı XFR imiş bu ayarın. Nasıl ayarlayabilirim bilemiyorum.

Son düzenleme:
Merhabalar. Linkteki sistemi sipariş ettikten sonra montaj işlemini yaptırdım, gerekli son sürüm BIOS, chipset, lan driverlarını ve Ryzen Master programını kurdum.

10000 TL Ryzen 2700X ve GTX 1080 Sistem Tavsiyesi

BIOS'da Precision Boost OverDrive, Core performance Boost açıkken Ryzen Master programında boştayken CPU voltajı 4.30 GHz için yaklaşık 1.450, 1.480 voltaj harcıyor ve boşta bile olsa CPU sıcaklığı ani olarak 60 dereceye kadar çıkıyor ve stok fan 3000 RPM'de çalışıyor.

Precision Boost OverDrive kapalıyken ise problem yok, çekirdekler Max. 3700 GHz oluyor ve voltaj kullanımı 1.130 civarında ve sıcaklık sorunum yok. Bu arada güç yönetiminde mininum işlemci %5, maximum işlemci %100 ayarlı.

Şimdi benim merak ettiğim stok fan ile bu pbo, Core performance Boost ayarını kullanmamam mı lazım? Açıkken dengesiz voltaj verdiğinden edc 100 olup boştayken ani sıcaklık yükselmesi oluyor 2 çekirdek bile 4.300 GHz olduğunda. Stabil Max. 4000 veya 3.900 GHz için bir ayar yapabilir miyim işlemci için? Bunun için hangi ayarlar yapmam gerektiğini bilmiyorum, yardımcı olursanız memnun olurum.

BIOS'ta ocgenie4 var bütün çekirdekleri maximum GHz'ye yükseltiyor OC işlemini oradan yapın ve diğer masaüstü yardımcı programları deactive edin tabii istiyorsanız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı