Ryzen 2700X ve B450 Tomahawk sistem tavsiyesi

Almayı düşündüğünüz parçalara göre altta ki siteden PSU hesaplaması yapabilirsiniz.

Power Supply Calculator - PSU Calculator | OuterVision

teşekkür ederim hocam. baktığımda ekran kartınıda abartarak fazla fazla 1080ti felan yazdım takıcak olmamama ragmen 450 500 gibi bir değer cıkıyor. bu durumda 650 iyidir altına düsmemeliyim ama üstü olabilir gibi bir yorum kazandım. yanlış düşünmüssem düzeltirseniz sevinirim.
Çok güzel bir kasa çünkü fakat desteklemiyor :)
hocam bunu nasıl anlıyoruz bunun yolunu yordamını ögretirseniz sevinirim. benim bildiğim tek şey anakartın atx ise kasanda atx olmalı. matx ise matx şeklinde falan. ama bu kasalarda midt atx diyor mesela diğeride öyle ama siz sadece ilk kasa uyumlu olmadığını belirtmissiniz ilk atan arkadasta onaylamıs. nasıl anlıyoruz bunu

teşekkür ederim hocam. baktığımda ekran kartınıda abartarak fazla fazla 1080ti felan yazdım takıcak olmamama ragmen 450 500 gibi bir değer cıkıyor. bu durumda 650 iyidir altına düsmemeliyim ama üstü olabilir gibi bir yorum kazandım. yanlış düşünmüssem düzeltirseniz sevinirim.

hocam bunu nasıl anlıyoruz bunun yolunu yordamını ögretirseniz sevinirim. benim bildiğim tek şey anakartın atx ise kasanda atx olmalı. matx ise matx şeklinde falan. ama bu kasalarda midt atx diyor mesela diğeride öyle ama siz sadece ilk kasa uyumlu olmadığını belirtmissiniz ilk atan arkadasta onaylamıs. nasıl anlıyoruz bunu

Olayın mantığı şu kasanın desteklediği anakart sitenin özelliklerinde vardır. Atx bir kasa mini Atx de destekleyebilir. Yani büyük bir kasa büyük bir anakartı desteklediği gibi küçük anakartı da destekler. Fakat küçük bir kasa yalnızca küçük anakartları destekleyebilir. Kasa ve psu yu seçmeyi en sona bırakabilirsiniz anakart, ekran kartı seçimi belirledikten sonra.

psu.png

Screenshot
bu şema bnm için uygunmu ?
Anakartının için bir adet 24 pin ana güç kablosu gerekiyor. 8 pin cpu güç kablosu gerekiyor. Alacağınız ekran kartına göre pcı-e güç kablosu gerekir. O da max 2x8 pin olur. Kullanacağın hdd ve sata ssd için yeterince sata güç kablosu gerekir. Kullanacağın kablolar genel olarak bunlardır. Atmış olduğun şema bunları sağlıyor. Bu kablolar bu sistem için yeterli olacaktır.

Ayrıca bana bir kaç soruda sormuşsun önceden kusura bakma yeni gördüm.
1. sorun için yüksek mhz ryzen için daha iyi performans verir doğru. Ben 1000tl civarında bulabildiğim güzel ramleri tavsiye ettim. Uygun fiyatta daha yüksek mhz değerine sahip ram bulabilirsen niye almayasın. Sadece dual çalışması için 2x8gb al. Bütçeni zorlarsa 3000mhz de yeterli olacaktır.
2. soru için 650w 80+ bronze güç kaynağı ideal olacaktır. Ben seçenek sunmak adına farklı psular ekledim.
3. soruyu yukarıda cevaplamış oldum zaten.

Not: Şeffaf kasa alırsan ramleri rgb alman güzel olur bence.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 347013

Anakartının için bir adet 24 pin ana güç kablosu gerekiyor. 8 pin cpu güç kablosu gerekiyor. Alacağınız ekran kartına göre pcı-e güç kablosu gerekir. O da max 2x8 pin olur. Kullanacağın hdd ve sata ssd için yeterince sata güç kablosu gerekir. Kullanacağın kablolar genel olarak bunlardır. Atmış olduğun şema bunları sağlıyor. Bu kablolar bu sistem için yeterli olacaktır.

Ayrıca bana bir kaç soruda sormuşsun önceden kusura bakma yeni gördüm.
1. sorun için yüksek mhz ryzen için daha iyi performans verir doğru. Ben 1000tl civarında bulabildiğim güzel ramleri tavsiye ettim. Uygun fiyatta daha yüksek mhz değerine sahip ram bulabilirsen niye almayasın. Sadece dual çalışması için 2x8gb al. Bütçeni zorlarsa 3000mhz de yeterli olacaktır.
2. soru için 650w 80+ bronze güç kaynağı ideal olacaktır. Ben seçenek sunmak adına farklı psular ekledim.
3. soruyu yukarıda cevaplamış oldum zaten.

Not: Şeffaf kasa alırsan ramleri rgb alman güzel olur bence.
çok teşekkür ederim dostum gayet aydınlatıcı bir cevap oldu :)
Sistemi topladın mı?
anakart işlemci ve m2 sdd aldım . diğer parcalar için durumum müsaitleştiğinde ve indirim kovalayarak alıcam özellikle ramler için çok dalgalı fiyatlar var. bi sonraki black fridayden yararlanmayı düşünüyorum
Arkadaşlar sistemi toparlayarak bir kaç parça daha aldım. Şu an elimdekiler

İşlemci AMD Ryzen 7 2700x
Anakart MSI B450 TOMAHAWK
Ekran kartı Sapphire Pulse AMDradeon RX 580 8G OC
SSD Samsung 860 EVO 2.5" SATA3 Solid State Disk, 250GB
PSU
Sharkoon 750W WPC Serisi 80+ Bronz Güç Kaynağı
RAM ?

KASA ?

Görmüş olduğunuz üzere ? kısımlar boş :D

Biraz araştırma ve test videolarına bakarak bütçeyi de işin içine koyarsak ;
3200 yerine 3000 mhz almayı uygun buldum sizde bu konuda düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim

pek bir fark yaratmayacağını ama fiyatlar arasında hatırı sayılır farklar olduğunu gördüm
bu yüzden böyle düşünüyorum dediğim gibi düşüncelerinizi bekliyorum.

Ram ve kasa için.
bütçem 700 TL sıkıntıya girerek arttırılabilir max 1000

1 adet 8GB Ram ve uygun bir kasa alarak çıkabilirim işin içinden.
Fakat ram 8 oluyor 16 yapmaya kalkarsam da kasayı gerçekten çok düşük tutmak zorundayım.
çünkü 2x8 3000 mhz ramler oldukca tuzlu
bu kombinasyonda
önereceğiniz bu anakartla uyumlu çalışabilecek ram ve kasa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı