Ryzen 2700X vs i7-9700K neden bu kadar fiyat farkı var?

TT2-Felix

Centipat
Merhabalar.

Bir bilgisayar toplayacağım, oyun bilgisayarı değil. Programlama üzerine kurulacak bir sistem olacak. İşlemci seçimiyle başlayacağım ama AMD kafamı biraz karıştırıyor.

İki işlemci arasında yarı yarıya fiyat farkı var. Ryzen 2700X 1500+ iken i7-9700K 3000+fiyatlı olması i7-9700K'yı öne çıkarması gerekir diye düşünüyorum. Bilgisayar donanımı olarak peki bir bilgim yok maalesef. Daha çok ekrandaki yazılımsal kısımlarla ilgileniyorum, kod yazıyorum.

Anlamak istediğim şu, bilgisi olan uzman kişiler yardımcı olursa sevinirim;
İkisinin özelliklerine bakınca 2700X daha önde bile gelebiliyor bana :) yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen. CPU karşılaştırma programlarında 9700K %20 civarlarında önde görünüyor ve genelde FPS üstünlüğü bunlar. Peki benim için çekirdek ve threads adetleri önemli diyebilir miyiz? 8 çekirdek + 8 threads i7-9700K yerine 8 çekirdek + 16 threads Ryzen 2700X kullanmam daha mantıklı olmaz mı? Bilmediğim, yanlış düşündüğüm bir şey var mı?

Bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor? Oyun açısından kullanıldığında mı i7-9700K öne çıkıyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Özel olarak da ilgilenen birisi olursa memnun kalırım. Sistemi bir an önce toplamam gerekiyor.

Şimdiden teşekkürler. :)

Merhabalar.

Bir bilgisayar toplayacağım, oyun bilgisayarı değil. Programlama üzerine kurulacak bir sistem olacak. İşlemci seçimiyle başlayacağım ama AMD kafamı biraz karıştırıyor.

İki işlemci arasında yarı yarıya fiyat farkı var. Ryzen 2700X 1500+ iken i7-9700K 3000+fiyatlı olması i7-9700K'yı öne çıkarması gerekir diye düşünüyorum. Bilgisayar donanımı olarak peki bir bilgim yok maalesef. Daha çok ekrandaki yazılımsal kısımlarla ilgileniyorum, kod yazıyorum.

İkisinin özelliklerine bakınca 2700X daha önde bile gelebiliyor bana yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen. CPU karşılaştırma programlarında 9700K %20 civarlarında önde görünüyor ve genelde FPS üstünlüğü bunlar. Peki benim için çekirdek ve threads adetleri önemli diyebilir miyiz? 8 çekirdek + 8 threads i7-9700K yerine 8 çekirdek + 16 threads Ryzen 2700X kullanmam daha mantıklı olmaz mı? Bilmediğim, yanlış düşündüğüm bir şey var mı?

Bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor? Oyun açısından kullanıldığında mı i7-9700K öne çıkıyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Özel olarak da ilgilenen birisi olursa memnun kalırım. Sistemi bir an önce toplamam gerekiyor.

Merhabalar.

İkisinin özelliklerine bakınca 2700X daha önde bile gelebiliyor bana :) yanlış düşünüyorsam düzeltin lütfen. CPU karşılaştırma programlarında 9700K %20 civarlarında önde görünüyor ve genelde FPS üstünlüğü bunlar. Peki benim için çekirdek ve threads adetleri önemli diyebilir miyiz? 8 çekirdek + 8 threads i7-9700K yerine 8 çekirdek + 16 threads Ryzen 2700X kullanmam daha mantıklı olmaz mı? Bilmediğim, yanlış düşündüğüm bir şey var mı?

i7 9700K biraz daha iyi o konuda da
Size tavsiyem şu işlemci olacak= AMD Ryzen™7 3700X Soket AM4+Wraith Prism(RGB) 3.6GHz-4.4GHz 36MB 65W 7nm İşlemci - Vatan Bilgisayar

Bu işlemci ile işlerinizi çok rahat yaparsınız :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı