Ryzen 3 1200 AF ile 4.0 GHz stabil overclock

acoutant34

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphics Designer
Merhabalar,

Bu ilk overclock denemem olduğu için başlamadan önce bu işlemci ve ekran kartının yüksek grafikli FPS oyunlarında darboğaz olacağı yüksek ihtimal, o yüzden overclock nedir nasıl yapılır ne işe yarar zararları neler gibi farklı kanallardan bilgi topladım gerekli notları aldım ve kolları sıvadım.

Overclock denemeleri yaparken çok kez mavi ekran ve sistem çökmeleri yaşadım. Her voltajı yükselttiğimde Cinebench testi yapıp aldığı puanları göz önünde bulundurup minimum voltaj ile yüksek frekans degerlerini yakalamaya çalıştım. En son geldiğim nokta 4 GHz'de yakaladığım voltaj 1.31875 oldu.
Yaklaşık 2 saate yakın Prime95 ile tüm çekirdekleri %100 yük altında çalıştırıyorum. Şu an test hala devam ediyor, herhangi kapanma mavi ekran gibi hata almadım.
Şu an sıcaklık 65 derecelerde gezmekte. Frekansı arttırma niyetim var ama tam emin değilim açıkcası :D.

Sistem bileşenleri:
ASRock B450M-HDV r4.0 socket AM4, DDR4 3200MHz+(OC)
Sapphire RX580 8 GB Pulse OC 256Bit GDDR5 ekran kartı.
Adata DDR4 16 GB(2x8GB) 3200MHz XPG Gammix D30 Red RAM.
Aerocool 600W Full range 80+ Bronze Cylon serisi.
Aerocool Cylon 4 ARGB 12cm fan Intel & AMD uyumlu kule tipi işlemci soğutucu.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (8).png
    Ekran Görüntüsü (8).png
    392,2 KB · Görüntüleme: 262
  • Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    304,9 KB · Görüntüleme: 249
  • Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    359 KB · Görüntüleme: 244
Son düzenleyen: Moderatör:
OCCT ile bir test yapın. Ben o programla yaptım OC'u hata verirse sıkıntı vardır. Bir de onla dene. Eğer sıkıntı çıkmazsa yükseltmeyi denersin. Zaten bir yerde tıkanacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar,

Bu ilk overclock denemem olduğu için başlamadan önce bu işlemci ve ekran kartının yüksek grafikli FPS oyunlarında darboğaz olacağı yüksek ihtimal, o yüzden overclock nedir nasıl yapılır ne işe yarar zararları neler gibi farklı kanallardan bilgi topladım gerekli notları aldım ve kolları sıvadım.

Overclock denemeleri yaparken çok kez mavi ekran ve sistem çökmeleri yaşadım. Her voltajı yükselttiğimde Cinebench testi yapıp aldığı puanları göz önünde bulundurup minimum voltaj ile yüksek frekans degerlerini yakalamaya çalıştım. En son geldiğim nokta 4 GHz'de yakaladığım voltaj 1.31875 oldu.
Yaklaşık 2 saate yakın Prime95 ile tüm çekirdekleri %100 yük altında çalıştırıyorum. Şu an test hala devam ediyor, herhangi kapanma mavi ekran gibi hata almadım.
Şu an sıcaklık 65 derecelerde gezmekte. Frekansı arttırma niyetim var ama tam emin değilim açıkcası :D.

Sistem bileşenleri:
ASRock B450M-HDV r4.0 socket AM4, DDR4 3200MHz+(OC)
Sapphire RX580 8 GB Pulse OC 256Bit GDDR5 ekran kartı.
Adata DDR4 16 GB(2x8GB) 3200MHz XPG Gammix D30 Red RAM.
Aerocool 600W Full range 80+ Bronze Cylon serisi.
Aerocool Cylon 4 ARGB 12cm fan Intel & AMD uyumlu kule tipi işlemci soğutucu.
Bence daha fazlasına zorlama. Zaten en fazla 4.2 falan görürsün ki onun için işlemciyi +70 derece ve +1.4V voltajda çalıştırmak gerekecek. Karşılığında ise sadece 0.2GHz artacak. Değmez.

Yaptığın OC bence gayet iyi. Tabi yine tam anlamıyla RX 580 besleyemez ama daha az darboğaz olacaktır.

OCCT ile bir test yapın ben o programla yaptım o.c u hata verirse sıkıntı vardır bir de onla dene eğer sıkıntı çıkmazsa yükseltmeyi denersin zaten bir yerde tıkanacaktır
Occt ile deneme yaptım fakat prime95 ladar yük bindirmiyor önceki testlerimde occt ile hata almazken aynı değerler ile prime95 açtığımda 30 dakika ya yaklaşırken mavi ekran hatası aldım. Prime95 kararlılık testi için ideal bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı