Ryzen 3 1200 AF sistem yükseltme önerisi

Oguzhan51

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Ryzen 3 1200 AF
ASUS Prime A320M anakart.
16 GB RAM.
GTX1650 GPU.
GameGaraj(aigo) 450W PSU.
Sistemim var. Bütçem bir hayli kısıtlı. Sistemi upgrade ekmek istiyorum. 1 TL dahi fazladan harcayacak bütçem yok. RTX3050 ekran kartı almak gibi bir niyetim var ya da RTX3060. işlemcinin beslemeyeceğinin farkındayım. Hem CPU hem GPU şimdilik alamam. Sizin önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.
Not: Bütçeyi tam olarak belirtemiyorum kredi kartına taksit imkanım var. Takriben 8bin TL.

RTX3050 yerine RX 6600/6600 XT daha mantıklı olacaktır bunlar RTX3050'den daha iyiler. Ama CPU darboğaz yapar muhtemelen. RTX3060'da alınabilir lakin bu da işlemciniz bu karta da darboğaz yapacaktır.

Eğer ki, hem işlemci hem de GPU alabilme imkanınız olursa R5 5600(BIOS güncellemesi yapmalısınız şu anki anakartınız ile) ve RX 6600 mantıklı olabilir.

Sıfır olarak bu ikiliyi alabilirsin. 2. ele yönelirsen az kullanılmış RX6700XT 5 bine bulunabiliyor bazen. Bulursan alabilirsin. Ama 6700XT alırsan güç kaynağı yetmeyebilir. Güç kaynağını değiştirmek zorunda kalabilirsin.

RX6600 yeni milli ekran kartımız oldu. F/P olarak yakınına yaklaşabilecek bir kart yok mevcut piyasada. Bütçen 8 bin liraymış. Benim tavsiyem o sistemi tamamen satıp sıfır bir sistem satın alman. Mevcut sistemini çok rahat 5-6 bin liraya satarsın. 8 bini de üstüne koyarsan o paraya on numara sistemler var.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. AMD GPU'lara biraz mesafeliyim. Yazılım vb sorunlardan dolayı. CPU olarak forumlarda da gördüğüm üzere A320 için maksimum Ryzen 5 3600 kullanın gibi yorumlar gördüm. 5. nesil Ryzen işlemciler A320 de tam performansta çalışmıyor mu?

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. AMD GPU'lara biraz mesafeliyim. Yazılım vb sorunlardan dolayı. CPU olarak forumlarda da gördüğüm üzere A320 için maksimum Ryzen 5 3600 kullanın gibi yorumlar gördüm. 5. nesil Ryzen işlemciler A320 de tam performansta çalışmıyor mu?
A serisi anakartlar, AMD tarafının en giriş seviyesi modelleri olduğu için kendisi gibi giriş seviyesi ve düşük güç tüketen işlemcilerle kullanılması daha sağlıklı. Giriş seviyesi anakartlardaki vrmler o kadar yüksek kalitede olmuyor nihayetinde. 5. nesil Ryzen işlemcilerde de en alt model 5500. Önceki nesiller gibi daha alt modeller bulunmuyor. Bundan dolayı önerilmiyor. Yine de Ryzen 5500 için kabul edilebilir bence. Ancak daha üst modeller için B serisi anakart(En tepe modeller için X serisi) ve harici soğutucu bakılması lazım.

5600e kadar kullanabilirsin, tam performans kullanıyorum A320 ile.

CPU alacağım. Maalesef limitim 2500 TL. Taksitli alacağım ve Ryzen 5 5600 almak için yetersiz geliyor. Ryzen 5 3600 nasıldır?

Yeni konular

Geri
Yukarı