Ryzen 3 1200 Overclock yapılmalı mı?

• Konuyu başlatan Wexiar
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 636
Bu iki oyun için normal durumlar. İkisi de ekran kartı değil, işlemci odaklı oyunlar. OC gerekmiyor.
Hocam işlemci odaklı olduklarından dolayı OC işe yaramaz mı?

Ekran kartı kullanımını arttırmaz. Arttırsa bile önemli miktarda arttırmaz. Ama FPS'i yükseltebilir.
Peki yukarıda yazdığım gibi 4 pin sıkıntı çıkarır mı? Sanırım overclock için 8 pin takılması gerekiyormuş.

Hocam bir de şöyle bir şey var. Anakarttaki 8 pinlik CPU yerinde güç kaynağımdan dolayı 4 pin takılı. Bu overclock yapmamda bir sıkıntı çıkarır mı?
Kesin bir şey söyleyemem ama yaratır diye düşünüyorum. Çünkü siz işlemciye OC uygularsanız Undervoltage yani voltaj bile düşürseniz işlemci tüm çekirdekleri yüksek frekansta çalıştırması için güce ihtiyaç duyacaktır.

Normal değerlerde 4 pin girişi yeterli olabilir fakat ben sağlıklı olduğunu düşünmüyorum çalışsa bile siz OC uyguladığınız da anakart yeterli beslemeyi alamadığı için muhtemelen siyah ekran sorunu yaşayacaksınızdır. CPU güç kablosu 4 pinli bir PSU kullanıyorsanız bunun kaliteli olduğunu düşünmediğimden dolayı bu işe girmenizi hiç ama hiç tavsiye etmem.

4 çekirdekli düşük frekanslı bir işlemci içinde AMD Stok fan yeterli geliyor. 2500x 2600x gibi işlemcileri bile all core turbo boost hızlarında ortalama 70 80 derecede çalıştırabiliyor.

Geri
Yukarı