Ryzen 3 1200 ve GTX 1060 6G Sistem Toplama

Onur Ünlü

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayarrrrrrrrrrrrr
Yaklaşık 1 ay içinde beni uzun bir süre götürebilecek bir PC alacağım. Çoğunlukla oyun amaçlı olacak geri kalan boşlukları ise render, yayın, biraz programlama ve aklınıza ne geliyorsa tabi ki birincil amaç oyun. Şu an lise 2'ye gidiyorum ve bilgisayarı üniversiteye başlayana kadar eğlence üniversiteye geçince belki bir iki upgrade ile okul için kullanmaya başlamayı planlamaktayım. Aslında aklımda bu sistem yoktu ama donanım arşivinin Ryzen 3 tanıtım videosunda GTX 1060'ın güçlü versiyonunu kullanmakta ve sistemde herhangi bir dar boğaz gözükmemekte bu olay beni şaşırtmakla birlikte gülümsetti ve kafama hain bir tilki soktu.

upload_2017-8-21_23-47-59.png

Fiyatların bu rakamlardan 100-150 lira daha pahalı olabileceğini belirtmem lazım çünkü şuan bir indirim var.

Evet gelelim asıl büyük konumuza Ryzen 3 1200 gibi Ryzen ailesinin şu an en küçük evladı olan bir işlemci yeni nesil NVIDIA'nın büyük abisi konumunda bulunan GTX 1060 gibi bir ekran kartını taşıyabilir mi? Aslında başta pek inancım yoktu ama videoyu izleyince kararım değişti.

Bu arada merak ederseniz video'nun adresi ;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsi görüşüm yapmayacağı konusundaydı. İngilizcen var mı bilemiyorum ama varsa tam sorunun cevabı niteliğinde bir link vereceğim detaylıca 1200 ve 1300x için en uygun ekran kartını ve darboğaz sorunsalını ele almışlar.

Sonuç olarak da darboğaz yapmıyor, gözle görülür, hissedilebilir bir durum yok. Ama GTX 1070 seviyesi ve üstünde yaptığını dile getirmişler.

Best Graphics Card for AMD Ryzen 3 Processors 2017

Sanırım bütçen kısıtlı ama yinede belirtmek istiyorum eğer Ryzen 5'e kendini çekebilirsen ileride daha üst bir seviye ekran kartına rahatlıkla adım atabilir olursun ve oda seni uzun bir süre daha götürür.

Hocam uzun bir süre sizi götürmesini istiyorsanız ekran kartını geliştirmelisiniz. Yeni oyunlarda sizi üzebilir. Ayrıca o anakart oyuncu bilgisayarına uygun bir anakart değil bence. GIGABYTE GA-AB350-GAMING 3 AMD B350 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.)MHz Anakart şu ürünü alabilirsin. Önemli bir not olarak belirtmeliyim ki eğer mAtx sizin için sorun olmayacaksa aynı özelliklerde olan ve sadece boyut mAtx ürün olan GIGABYTE GA-AB350M-GAMING 3 AMD B350 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C)MHz Anakart bunu alabilirsiniz. Arada yaklaşık 150TL oynar.

Arkadaşlar kusura bakmayın saçma bir kural hatası yüzünden bugüne kadar cezam vardı. Tekrar özür dileyip devam ediyorum.

Şahsi görüşüm yapmayacağı konusundaydı. İngilizcen var mı bilemiyorum ama varsa tam sorunun cevabı niteliğinde bir link vereceğim detaylıca 1200 ve 1300x için en uygun ekran kartını ve darboğaz sorunsalını ele almışlar.

Sonuç olarak da darboğaz yapmıyor, gözle görülür, hissedilebilir bir durum yok. Ama GTX 1070 seviyesi ve üstünde yaptığını dile getirmişler.

Best Graphics Card for AMD Ryzen 3 Processors 2017

Sanırım bütçen kısıtlı ama yinede belirtmek istiyorum eğer Ryzen 5'e kendini çekebilirsen ileride daha üst bir seviye ekran kartına rahatlıkla adım atabilir olursun ve oda seni uzun bir süre daha götürür.
Kardeşim cevabın için teşekkürler pek anlamamam ile birlikte GTX 1060 ' ın dar boğaz yapmadığını anladım. Bir forumda da ne kadar doğru bilmiyorum ama overclock ile İ5 7500 e denk olduğunu okudum. Ayrıca zaten bütçem anladığın üzere biraz kısıtlı aslında kısıtlı dan ziyade daha fazla para vermek istemiyorum. Yani R3 1200 her hangi bir sorunda oluşturmayacaksa sabit kalmayı yeğlerim. Ayrıca GTX 1060 dan daha iyi bir ekran kartı almak beni aşar alırsam da yeni modelini alabilirim. Onun içinde uzun bir süre geçmesi lazım fakat GTX 1060 da benim için fazla fazla yeterli olacağını düşünüyorum.

Hocam uzun bir süre sizi götürmesini istiyorsanız ekran kartını geliştirmelisiniz. Yeni oyunlarda sizi üzebilir. Ayrıca o anakart oyuncu bilgisayarına uygun bir anakart değil bence. GIGABYTE GA-AB350-GAMING 3 AMD B350 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.)MHz Anakart şu ürünü alabilirsin. Önemli bir not olarak belirtmeliyim ki eğer mAtx sizin için sorun olmayacaksa aynı özelliklerde olan ve sadece boyut mAtx ürün olan GIGABYTE GA-AB350M-GAMING 3 AMD B350 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C)MHz Anakart bunu alabilirsiniz. Arada yaklaşık 150TL oynar.
Hocam aslında GTX 1060 için düşüncelerim hala tam değil içimde hala GTX 1050 Ti benim için daha mı iyi olur diye düşünmekteyim. Ama cevabına teşekkür ederek. GTX 1060 dan daha yüksek bir ekran kartı almayı hiç düşünmedim. Çünkü zaten oyunlarda her zaman ultra - high grafikte oynamak benim için önemli değil o yüzden GTX 1060 ' ın bana yeterli olacağı kararındayım. Anakart tarafına gelirsek. Anakart'ın hangi özelliğinden dolayı böyle bir karara vardınız merak ediyorum. Size haksızsınız diyemiyorum ama nedenini öğrenirsem mutlu olurum. Bu arada kasaya gerçekten hayran kaldım. Kasa ATX olduğu için direk anakartı da ATX almak istedim. Ve 3000 liradan daha fazla fiyat ödemek istemediğim için bu fiyatlarda bir anakart düşünmedim. Fakat en fazla 400 liraya kadar bir anakart tercihiniz varsa alabilirim. Teşekkürler.

Senin istediğin bilgisayar ileriye yönelik olmalı o yüzden 1060 yerine 2-3 yıl çoğu oyunu açacak 1050ti yi almalısın. ryzen 5 1600 veya 1400 alman daha doğru olur. Ve arkadaşın önerdiği anakartı tavsiye ediyorum.

Senin istediğin bilgisayar ileriye yönelik olmalı o yüzden 1060 yerine 2-3 yıl çoğu oyunu açacak 1050ti yi almalısın. ryzen 5 1600 veya 1400 alman daha doğru olur. Ve arkadaşın önerdiği anakartı tavsiye ediyorum.
Dostum GTX 1050 Ti 'ı GTX 1060 dan daha ileri yönelik kılan durum ne öğrenmek isterim. İşlemci konusunda ise aslında en başta kafamda R5 1400 vardı ama özellikleri de pek farklı değil hem daha uygun fiyat olduğu içinde bunu tercih ettim. Anakart konusuna gelirsek A320 chipsetin 'in overclock özelliğini geçersiz kıldığını da öğrenmemle birlikte farklı bir almayı planladım. Fakat arkadaşın tercih ettiği pahalı ucuz olanda microATX. Eğer farklı bir tercihiniz varsa alabilirim. Teşekkürler.

Arkadaş 1050Tİ 1060dan daha ileriye yöneliktir demek istememiş dikkatli okuman durumunda farkedeceksin. Anlatmaya çalıştığı şey ekran kartını daha ucuz tutup daha iyi bir işlemci alarak ileriye yönelik bir sistem toplamalısın ben de kendisine fazlasıyla katılıyorum. Senin isteklerini karşılaması doğrultusunda önerim Ryzen 5 1600 ve 1050 Tİ.

Dostum GTX 1050 Ti 'ı GTX 1060 dan daha ileri yönelik kılan durum ne öğrenmek isterim. İşlemci konusunda ise aslında en başta kafamda R5 1400 vardı ama özellikleri de pek farklı değil hem daha uygun fiyat olduğu içinde bunu tercih ettim. Anakart konusuna gelirsek A320 chipsetin 'in overclock özelliğini geçersiz kıldığını da öğrenmemle birlikte farklı bir almayı planladım. Fakat arkadaşın tercih ettiği pahalı ucuz olanda microATX. Eğer farklı bir tercihiniz varsa alabilirim. Teşekkürler.

Onur, benim sana tavsiyem kendimde aynı kafada yeni bilgisayar topladığım için topladıktan sonra yaptığım bir iki hatadan yola çıkarak tavsiye vermek istiyorum. Eğer O.C yapmayı kesin olarak düşünüyorsan kesinlikle X370 chipset bir anakart almakta çok daha fayda var. Şimdi AM4 soket yeni ve son soket teknoloji ben B350 alarak şurda bir hata yaptığımı fark ettim donanımsal olarak ilerde AM4 soket den devam edeceğim için yeni çıkacak AM4 soket işlemcileri ileride bu b350 chipset anakarta gönül rahatlığı ile kullanabileceğimi zannetmiyorum O.C performansı olarak da VRAM'den dolayı çok iyi performans vermiyor chipset bunu başka bir başlık altında da belirttim. Şimdi olay bütçe olunca ileride sisteminde değişikliğe gitmek istediğinde, yeni teknoloji ürünü parça takmak istediğinde en kolay değiştirebileceğin iki parça RAM ve ekran kartı o yüzden şimdi X370 chipsetli en uygun anakart bile b350'nin prime kartlarından daha iyi olduğundan bütçene bir miktar daha fazla vererek x370 chipsetli bir anakart sisteminin temelini oluşturursa ileride daha rahat edersin. Acaba anakart bunu taşırmı diye düşünmezsin. İşlemci olarak da 1300x edinip ki benim planım buydu 1300x alıp O.C'lu kullanmaktı ama VatanBilgisayar'da olmadığı için ve hafta sonu kampanyasını kaçırmamak adına 1500x aldım. İşlemciyi de kolaylıkla değiştirebilirsin ama anakart diğerlerine göre daha uğraştırır, bira uzun oldu devam edeyim. X370 anakartımız cebimize koyduk 1300x'i de yerleştirdik. Şimdi bütçene en sağlıklı RAM eğer render, workstation olarak kullanamayacaksan PC yi 2400Mhz 8GB RAM oyunlarda Mhz'in 3200 olması sana çok büyük fark vermiyor. İleride para olunca takarsın uyumlu 3200mhz'i uçuşa devam edersin. Evet gelelim Ekran kartı'na X370'i alınca tabi biraz para çıktı elimizden eğer ben 1300x ile onu dengeldik yoksa B350 ile 1600x de al diyebilirim ama alma. Dediğim gibi temel sağlam olsun üstündekiler tak-çıkar. Ekran kartı içinde 4GB GTX1050 Ti'in pek çok modeli var sana cebimize uygun en iyi O.C editli bir GTX1050 bu sistemi tamamlar. Ve fiyat performans olarak en iyi Ti model marka da ZOTAC'ın GTX1050Ti OC Edition. Diğer markaların daha O.C'li modelleri var ama performans farkı verdiğin para farkına değmez.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı