Ryzen 3 1300X, GTX 1050 Ti orantısız kullanım sorunu

Çağlar0707

Kilopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar; son zamanlarda yaşadığımız bir problemi anlatmak istiyorum, çözümü bilmediğimden buraya yazmak istedim.
2 haftadır gözlemlediğimiz sürede çeşitli oyunlarda işlemcinin kullanımı olması gerektiğini düşündüğümüz değerlerden daha yüksek, ekran kartı ise tam kullanılamıyor.

Boşta:
Screenshot_1.png

CS:GO en düşük ayarlar:
Screenshot_3.png

Ekran kartı kullanımı arada sırada ilk fotoğraftaki gibi anlık %100'e sıçrıyor. Görev yöneticisi değerlerine bakacak olursak oyun sırasında işlemcinin ekran kartını besleyemediğini düşünüyoruz ama bu işlemci ve ekran kartının böyle bir darboğaz yapmaması gerekir. Aynı zamanda işlemcinin boşta kullanımı da yüksek görünüyor. Bu sorunları nasıl çözebileceğimizi bulamadık. Yardımcı olursanız seviniriz, fikirlerinizi bekliyoruz. İyi günler.

Sistem Özellikleri:
İŞLEMCİ: AMD RYZEN 3 1300X 3.5 Ghz---3.7 Ghz O.C İLE 3.8 kullanıyorum
ANAKART: ASUS PRIME B350M-K
EKRAN KARTI: ASUS EXPEDITION GTX 1050 Ti
HARDDİSK: WD BLUE 1TB 7200 RPM
SSD: SAMSUNG 860 EVO 500gb
GÜÇ KAYNAĞI: XIGMATEK CALIBRE 500W
RAM: GSKILL AEGIS DDR4 8 GB
İŞLETİM SİSTEMİ: WINDOWS 10 Pro 64 bit

CSGO'ya bakarak anlayamazsın CS, LOL gibi oyunlar CPU tabanlıdır. Hem CPU hem GPU'ya yüklenen oyunlarda test et. Birde test ederken AfterBurner kullan.
Peki neden boştaki işlemci değeri biraz yüksek gözüküyor olabilir?

O RAM'le çok bile alıyorsun dostum. Ryzen sistemler için 3000+ ve Dual Channel Ram gerekli tam performans için.
Bir de video kayıt sırasında zamanında full ayarlarda CS:GO'da 130-270 arasında FPS alınabiliyormuş.
PUBG Lite:
Screenshot_8.png

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı