Ryzen 3 1300X için Soğutucu Önerisi

d0gus_

Kilopat
Daha fazla  
Ryzen 1300X kullanıcısıyım. OC'nin sınırlarını sonuna kadar zorlama peşindeyim. Prime95 testinde yük altında 85 dereceleri gördüm. Henüz 3800 MHz değerindeyim. O sebeple soğutucu değiştirmek istiyorum.

Biraz araştırma yaptım, sıvı soğutmadan ziyade çoğu kişi hava soğutmayı yeterli veya tercih sebebi buluyor. Önerilerde bu yönde geliyor. Ben mATX anakart kullandığım için tüm anakartın bir soğutucu ile kapanmasını istemiyorum. Ayrıca iki adet RAM slotum var. Şu anda stok soğutucu ile bile RAM'ler çok yakın. AM4 soketler için takılan hava soğutmalarında çoğunluğu ekran kartına sıcak hava üflüyor.

Şimdi bu şartlar göz önüne alındığında sıvı soğutma bana daha makul gelmeye başladı. Neden derseniz, işlemcinin üzerinde daha az bir alan kaplayacak. Ekran kartıma sıcak havayı üflemektense kasanın içine bile girmeden sıcaklık tahliye edilecek.

Benim sizden ricam bana bir soğutucu önermeniz. F/P olarak gördüğüm Cooler Master'ın Masterliquid Lite 120 modelini beğendim ben. Şayet ekran kartıma hava üflemeyecek bir hava soğutucu varsa onu da keyifle incelemek isterim.

Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
MasterLiquid Lite 120 iyi bir tercih olacaktır. Ryzen 7 1800X sistemde test edildi ve değerler gayet iyi. 1300X için fazlasıyla yeterli bir soğutucu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Selamlar

Anakartının modelini yazarmısın?

Şimdi şöyle birşey var. Genel olarak kapalı sıvı soğutma sistemlerinin performansları gerçekten çok güzel. Lakin anakartının VRM core heatsink bölümünü görmemiz gerekiyor. Sen normal şartlar altında hava soğutma ile çalışırken (anakartında vrm heatsinki olduğunu düşünerek yazıyorum bunu)bazı hava soğutmalarda hava soğutman o heatsink'e de hava üflüyor. Kapalı sıvı soğutma sistemlerinde o fan radyatöre üflediği için oraya bir de extradan vrm için küçük fan takman gerekebilir.O bölge çok ısınır overclock yaparken.

Ryzen 1300x ,4 çekirdekli bir işlemci. Bu yüzden öyle ahım şahım faz dizilimine ya da vrm , soc heatsinklerine ihtiyacın yok. Lakin sınırları zorlamak istiyorum diyorsan önce anakartını linkle bir bakalım.

Sevgiler

Son düzenleme:
Selamlar

Anakartının modelini yazarmısın?

Şimdi şöyle birşey var. Genel olarak kapalı sıvı soğutma sistemlerinin performansları gerçekten çok güzel. Lakin anakartının VRM core heatsink bölümünü görmemiz gerekiyor. Sen normal şartlar altında hava soğutma ile çalışırken (anakartında vrm heatsinki olduğunu düşünerek yazıyorum bunu)bazı hava soğutmalarda hava soğutman o heatsink'e de hava üflüyor. Kapalı sıvı soğutma sistemlerinde o fan radyatöre üflediği için oraya bir de extradan vrm için küçük fan takman gerekebilir.O bölge çok ısınır overclok yaparken.

Ryzen 1300x ,4 çekirdekli bir işlemci. Bu yüzden öyle ahım şahım faz dizilimine ya da vrm , soc heatsinklerine ihtiyacın yok. Lakin sınırları zorlamak istiyorum diyorsan önce anakartını linkle bir bakalım.

Sevgiler

MSI B350M Gaming, şunu da eklemeden geçmeyeyim kasa içi hava akışı gayet yeterli geliyor bana. Ön kısımda 3 adet 12cm fan mevcut.

Selamlar tekrar

Yerinde olsam elde ettiğim hızda devam ederdim. Ryzenlerin tamamına yakını 1.42 voltajla 3.8/4.0 ghz
alacaktır zaten. Elindeki anakartın üzerindeki mosfetler pek kaliteli değil. Vrm bölgesindeki bileşenler de yüksek overclock için uygun değil . Nekadar voltaj vereceksin bilmiyorum. Sana önerim 1.42yi geçme o anakartla . Ben olsam geri çekerim voltajı. Mesela ben o anakartın üzerinde 8 çekirdekli ryzen'ı çalıştırmam bile. Vrm bölgesi iyi soğutulmuyor.

Eğer gerçekten ben bunun meraklısıyım 4.1 'e çıkacağım diyorsan düzgün mosfetleri olan vrm bölgesi iyi soğutulan bir anakart almanı tavsiye ederim.

Asus b350 Plus - Msi Gaming Carbon- Msi Krait gibi...

Bir ilave daha yapayım. 4 çekirdekli bir işlemciyi overclock etmek anakartlar için büyük problem değil. 8 çekirdeği olmadıkça her kartla 4 çekirdeği o.c. edersin. Ben sadece limitleri zorlamak kısmına takıldım . Çok yüksek voltaj vermenden korkuyorum . Yoksa al sıvı soğutmayı bağla. 1.42v geçmediğin sürece problem yaşamazsın zaten. Ama agresifliğin konusunda emin olmak istiyorum. :)

3.8 ghzi stok voltajla mı aldın ?

Sevgiler

Selamlar tekrar

Yerinde olsam elde ettiğim hızda devam ederdim. Ryzenlerin tamamına yakını 1.42 voltajla 3.8/4.0 ghz
alacaktır zaten. Elindeki anakartın üzerindeki mosfetler pek kaliteli değil. Vrm bölgesindeki bileşenler de yüksek overclock için uygun değil . Nekadar voltaj vereceksin bilmiyorum. Sana önerim 1.42yi geçme o anakartla . Ben olsam geri çekerim voltajı. Mesela ben o anakartın üzerinde 8 çekirdekli ryzen'ı çalıştırmam bile. Vrm bölgesi iyi soğutulmuyor.

Eğer gerçekten ben bunun meraklısıyım 4.1 'e çıkacağım diyorsan düzgün mosfetleri olan vrm bölgesi iyi soğutulan bir anakart almanı tavsiye ederim.

Asus b350 Plus - Msi Gaming Carbon- Msi Krait gibi...

Bir ilave daha yapayım. 4 çekirdekli bir işlemciyi overclock etmek anakartlar için büyük problem değil. 8 çekirdeği olmadıkça her kartla 4 çekirdeği o.c. edersin. Ben sadece limitleri zorlamak kısmına takıldım . Çok yüksek voltaj vermenden korkuyorum . Yoksa al sıvı soğutmayı bağla. 1.42v geçmediğin sürece problem yaşamazsın zaten. Ama agresifliğin konusunda emin olmak istiyorum. :)

3.8 ghzi stok voltajla mı aldın ?

Sevgiler
Şu anki değerlerim şu şekilde 3800 Mhz 1,2374 V 1.0250 NB V

Anakart zaten 1,40 Voltajdan fazla vermeme müsade etmiyor. 0,17 voltluk bir payım daha var. 1,40 voltta hangi frekans değerinde stabilite alırsam o noktaya kadar gitmek istiyorum.

Yukarıda 85 derece yazmışsın. Bu değerde bilgisayarını bırak. Bence çok hoş bir nokta bulmuşsun zaten.
Ve bunu çok voltaj yedirmeden yapmışsın. Şimdi sen kararlılığı arttırmak için voltaj verdiğinde sıcaklıklar 90'ı bulacak. Ne yaparsan yap tam yükte 90'ı geçme o anakart ile. 90 dereceyi hedef olarak al tam yükte. Yani 91 olursa prime 95i kapat derim.

İşlemcinin gideri var bence. Elindeki ekipmanla 3.9 dene ve bunu yaparken çok voltaj verme. hatta hiç vermeden dene bakalım.

15 dakika boyunca 89 derecede prime95'te 3.9 ghz saat hızında kararlı kalırsan harika olur. Daha sonra 4.0 ve 4.1 için soğutucu ya da anakart olayını konuşuruz. Ama inan 3.9 dan sonra değmez extra 100 mhz.

Sevgiler

Yukarıda 85 derece yazmışsın. Bu değerde bilgisayarını bırak. Bence çok hoş bir nokta bulmuşsun zaten.
Ve bunu çok voltaj yedirmeden yapmışsın. Şimdi sen kararlılığı arttırmak için voltaj verdiğinde sıcaklıklar 90'ı bulacak. Ne yaparsan yap tam yükte 90'ı geçme o anakart ile. 90 dereceyi hedef olarak al tam yükte. Yani 91 olursa prime 95i kapat derim.

İşlemcinin gideri var bence. Elindeki ekipmanla 3.9 dene ve bunu yaparken çok voltaj verme. hatta hiç vermeden dene bakalım.

15 dakika boyunca 89 derecede prime95'te 3.9 ghz saat hızında kararlı kalırsan harika olur. Daha sonra 4.0 ve 4.1 için soğutucu ya da anakart olayını konuşuruz. Ama inan 3.9 dan sonra değmez extra 100 mhz.

Sevgiler

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, şimdi stok soğutucu ile bu değerlerde. Bakalım sıvı soğutmada sıcaklığı direk dışarı attığımda durum ne olacak. Masterliquid 120 Lite alabilirsem onunla bir deneyeyim. Şimdilik başka bir öneri gelmedi. :)

Rica ederim ama sana 20 yıldır overclock yapan biri olarak açık yüreklilikle şunu söyleyeyim

Bulunduğun durum için hyper212 evo hava soğutucu hem daha ucuz, hem de vrm bölgesine de hava üfleyecek. Anakartın çok iyi olsa , oradaki katı kapasitörler ve mosfetler iyi olsa, vrm heatsinkleri olsa külçe külçe git düşünmeden sıvı soğutmayı tak derim.

İşlemciyi soğutmak herzaman üzerindeki soğutucudan geçmiyor malesef. Bunların hepsi bileşen. Ve temel doğru atıldıktan sonra en son cpu soğutucu düşünülür. Ya da ben en azından böyle yaptım bugüne dek.

Bu sıcaklıkların 70 küsürlerde dolaşacak hyper 212 ile. yine de düşün derim :)

Sevgiler

Rica ederim ama sana 20 yıldır overclock yapan biri olarak açık yüreklilikle şunu söyleyeyim

Bulunduğun durum için hyper212 evo hava soğutucu hem daha ucuz, hem de vrm bölgesine de hava üfleyecek. Anakartın çok iyi olsa , oradaki katı kapasitörler ve mosfetler iyi olsa, vrm heatsinkleri olsa külçe külçe git düşünmeden sıvı soğutmayı tak derim.

İşlemciyi soğutmak herzaman üzerindeki soğutucudan geçmiyor malesef. Bunların hepsi bileşen. Ve temel doğru atıldıktan sonra en son cpu soğutucu düşünülür. Ya da ben en azından böyle yaptım bugüne dek.

Bu sıcaklıkların 70 küsürlerde dolaşacak hyper 212 ile. yine de düşün derim :)

Sevgiler

Abi tecrübene saygı duyuyorum. Ama benim sıvı soğutma tercihimin sebeplerinde anakartta var. mATX kullandığım için bu soğutucular çok yer kaplıyor. Zaten iki tanecik RAM slotu var. Onları heba etmek istemiyorum. Birde genelde AM4 soketlerde fan soğutucular ekran kartına üflüyor havayı. O konuda tek umudum kasam. Cooler Master Master Lite 5 kasam var. Ön tarafta 3 adet 12cm fan var. Hava akışı çok düzgün. Umarım bu şekilde bir sorun yaşamam.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı