Ryzen 3 1300X Overclock Yapma

Soldaten Voran

Hectopat
Merhaba B350M-VDH-Pro Ryzen 1300X overclock yapmak istiyorum ve hatta acemiliğime veriyorum ve size soruyorum yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceki konuda yazığım mesajı beğendiğine göre okumuşsundur, aynı şeyleri tekrarlamaya gerek yok değil mi? 😁

Öncelikle kendine bir hedef belirleyerek başla. İlk nesil Ryzen'lar genelde 4 GHz'de tıkandığı için 3.9 GHz hedeflemeni öneririm. Bunun için de CPU Ratio değerini 39 olarak ayarla. Ardından BIOS'dan CPU Voltage değerini 1.3-1.325 gibi bir değere ayarla. OC'deki amaç minimum voltajla maksimum frekansa çıkmak. Ayarları kaydettikten sonra Prime95, Aida64 gibi programlarla 5-10 dakika stres testi yap ve sıcaklıkları gözlemle. Eğer donma, frekans düşüşü gibi sorunlar yaşarsan BIOS'dan voltajı bir tık yükselt, sorun yaşamazsın bir tık düşür. Böyle böyle en stabil değeri bul. En son stabil değeri bulduğunu düşünüyorsan emin olmak için 1-2 saat testi açık bırakabilirsin.

Not: Voltajı 1.4'ün üzerine çıkarmanı önermem ayrıca sıcaklıklarda 80 derecenin altında olmasını öneririm.

BIOS'dan yap OC'yi. İlk nesil Ryzen'lar 3.9-4 GHz'de tıkanmaya başlıyor. Mesela benim 1600 thread'leri kapatmadan 1.5V versem bile 4.1 GHz'e çıkmadı. Anca 6 core 6 thread çalışırken adam akıllı voltajda çıkabildi.

3.9-4 GHz ve 1.375V vermeyi dene. Anakartında LLC (Load Line Calibration) diye bir ayar olması gerek, bak bakayım var mı BIOS'da.

NOT: Kararlılık testi için Cİnebench R20 testini kullanabilirsin. Test başarıyla biter ve puan alırsan çok büyük ihtimalle OC stabil olmuş demektir ancak sen yine de 1-2 saat stres testi yap istersen.

Önceki konuda yazığım mesajı beğendiğine göre okumuşsundur, aynı şeyleri tekrarlamaya gerek yok değil mi? 😁

Öncelikle kendine bir hedef belirleyerek başla. İlk nesil Ryzen'lar genelde 4 GHz'de tıkandığı için 3.9 GHz hedeflemeni öneririm. Bunun için de CPU Ratio değerini 39 olarak ayarla. Ardından BIOS'dan CPU Voltage değerini 1.3-1.325 gibi bir değere ayarla. OC'deki amaç minimum voltajla maksimum frekansa çıkmak. Ayarları kaydettikten sonra Prime95, Aida64 gibi programlarla 5-10 dakika stres testi yap ve sıcaklıkları gözlemle. Eğer donma, frekans düşüşü gibi sorunlar yaşarsan BIOS'dan voltajı bir tık yükselt, sorun yaşamazsın bir tık düşür. Böyle böyle en stabil değeri bul. En son stabil değeri bulduğunu düşünüyorsan emin olmak için 1-2 saat testi açık bırakabilirsin.

Not: Voltajı 1.4'ün üzerine çıkarmanı önermem ayrıca sıcaklıklarda 80 derecenin altında olmasını öneririm.

BIOS'dan yap OC'yi. İlk nesil Ryzen'lar 3.9-4 GHz'de tıkanmaya başlıyor. Mesela benim 1600 thread'leri kapatmadan 1.5V versem bile 4.1 GHz'e çıkmadı. Anca 6 core 6 thread çalışırken adam akıllı voltajda çıkabildi.

3.9-4 GHz ve 1.375V vermeyi dene. Anakartında LLC (Load Line Calibration) diye bir ayar olması gerek, bak bakayım var mı BIOS'da.

NOT: Kararlılık testi için Cİnebench R20 testini kullanabilirsin. Test başarıyla biter ve puan alırsan çok büyük ihtimalle OC stabil olmuş demektir ancak sen yine de 1-2 saat stres testi yap istersen.
Merhaba Shimada verdiğiniz teknik bilgiler için teşekkür ederim ve ben şuanlık 1,3375 volt 3.90 Ghz'de durdu onun daha ileri gidebilirmiyim 4.20Ghz yapabilirmiyiz ? LLC(Load Line Calibration) bulamadım ve bütün voltaj değerlerini denedim hatta 1,50 volt aslında öyle değilmiş azar azar denemem gerikiyormuş heralde sizin sayenizde öğrendim bu beni mutlu etti ve de Xıgmatek Glace Soğutmam var Xıgmatek 600 Watt PFC açık olan bir güç kaynağı var açıp kapatmak'tan biraz bunaldım diyebilirim.

İlk nesil Ryzen'da 4.2 zor be hocam. Silicon lottery diye bir olay var. Yani kaç GHz için ne kadar voltaja ihtiyaç duyacağı işlemcinin silikon kalitesine bağlı. Çok şanslıysan 4.2'yi 1.5-1.45V altında görebilirsin belki ama sanmıyorum.

1.5V uzun vadede işlemcinin ömründen çalabilir.

LLC'nin olması lazımdı aslında. Neyse. 4.1 GHz'i 1.4-1.45V aralığında dener misin? Stabil olduğu zaman önce HWMonitor programını aç sonra da Cinebench R20'den test yap. Cinebench sana puan verdiği zaman HWMonitor'deki değerleri buraya at.

4.2 GHz istiyorsan LLC yardımcı olabilir. HWMonitor programı da LLC ayarı yaparken veya LLC'ye ihtiyaç var mı diye yardım edecek.

AMD amca uzun saatler kullanımda 1.4-1.45V'un işlemci ömründen bir parça alabileceğini söylüyor. Şu ana kadar işlemcinin eskidiği için bozulduğunu görmedim yani ömürleri baya uzun oluyor normalde ama yine de uyarayım dedim 😀

Son olarak BIOS'dan OC sekmesinin de resmini atar mısın?

Son düzenleme:
Bugün 1,50 volt'a çıktım ve 4.10 Ghz gördü Far Cry 5 Ve uzun zamandan beri oyun oynadım ve sıkıntı çıkarmadı 1,50 volt'u düşeriyim 4,00 ghz sanki bana yakın geliyor.Bu arada fotoğraf atacağım tam stabiliteyi yakaladığım zaman Ve bilgisayarı yakmadım çünkü sağlam almıştım anakartı B350M vdh Pro

Mode 1'den 8'e kadar var değil mi? Önce +0.15V offset ve 4 GHz ayarla, LLC açma. HWMonitor uygulamasını aç ve işlemci sekmesindeki voltajı gözlemle, anakartın altındakini değil. Daha sonra stres testi aç ve voltajı tekrar gözlemle. Orada voltajın stres testini başlatınca düştüğünü göreceksin. Daha sonra LLC'yi mode 1 yapıp yine voltajı gözlemle, voltaj düşüşünün azaldığını göreceksin.

Hocam birde clear cmos yapıyorum çalışmıyor şuan pc ve 0.2500 offset mode 4.15 de idi ve Korumalı şeklinde idi ama biraz abarttım ne yapmalıyım işlemci yanmış olabilirmi ? Ama pc hala çalışıyor.
Hocam birde clear cmos yapıyorum çalışmıyor şuan pc ve 0.2500 offset mode 4.15 de idi ve Korumalı şeklinde idi ama biraz abarttım ne yapmalıyım işlemci yanmış olabilirmi ? Ama pc hala çalışıyor. ama görüntü gelmiyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı