Ryzen 3 2200G OC Tuner ile Overclock

Ekran kartını dar boğazdan kurtarmak gibi bir sorununuz yoksa overclock hakkınızı bence artık yetersiz gelmeye başladığı yıllar kullanın. O zamana kadar dinlene dinlene çalışsın. :D

Ekran kartını dar boğazdan kurtarmak gibi bir sorununuz yoksa overclock hakkınızı bence artık yetersiz gelmeye başladığı yıllar kullanın. O zamana kadar dinlene dinlene çalışsın. :D
COD Warzone oynarken takılma oluyor. Biraz ayar yaptım epey faydasını gördüm. OC ile sorunun düzeleceğini düşündüğüm için bu işe giriştim. Ayrıca stabil şekle getirirsem fazla mal göz çıkarmaz mantığındayım açıkçası.

Sıcaklık değeri aşırı yükseliyor. 5 dakika içinde 92 dereceye çıktı, testi kapatmak zorunda kaldım.
Ryzen Master ile işlemciyi 3.9 GHz ve voltajı da 1,375 yaptım. 10 dakikalık test sonuçları bu şekilde. Sizce bu şekilde kullanmalı mıyım? 78-82 derece arası sabitlendi. Boşta 45-50 derece arası gidip geliyor. Bu arada testi AIDA64 ile yaptım. Prime95 beni üzdü :)
Prime95 benide üzmüştü 88 dereceyi görmüştüm 3.9GHz 1.375V ile hatırlamıyorum belki 1.38V'de olabilir. Günlük senaryoda bu dereceler zaten zor. Benimde işlemcim 45 derecelerde geziniyordu kullandığım zaman. Ancak anakart bileşenlerine işlemci kadar dikkat edin. Mosfetler VRM ısıları falan iyi durumdaysa problem olacağını sanmam. Neredeyse 1.5 yıl 3.85-3.9GHz ve 1.37-1.38V aralığında kullandım. Hatta son zamanlarda 1.35V'ye çekebilmiştim stabil olarak.
Oyun oynuyorsanız oyun içerisinde ısıyı kontrol edin muhtemelen 70-75 dereceyi pek geçeceğini sanmıyorum oyununa göre değişmek kaydıyla.

Konuyu uzun zaman sonra tekrar açıyorum, kusura bakmayın. Overclock hakkında pek bilgim yok. Ryzen 2200G + GTX 1650 sistemde darboğaz olduğunu düşündüğüm için overclock yapmak istiyorum. En basit ve güvenilir şekilde nasıl yapabilirim?

Konuyu uzun zaman sonra tekrar açıyorum, kusura bakmayın. Overclock hakkında pek bilgim yok. Ryzen 2200G + GTX 1650 sistemde darboğaz olduğunu düşündüğüm için overclock yapmak istiyorum. En basit ve güvenilir şekilde nasıl yapabilirim?
İşlemcin için 1.37-1.38V aralığında 3.9GHz hızını zorlamayı düşünebilirsin. 50-100MHz vererek işlemcinin kararlılığını test et stres testleriyle. Prime95 testi olabilir. Şanslıysan 4.0GHz olur en fazla diye düşünüyorum. Ben hatırladığım kadarıyla 1.375 voltajda 3.875, 3.9GHz aralığında kullanmıştım.

İşlemcin için 1.37-1.38V aralığında 3.9GHz hızını zorlamayı düşünebilirsin. 50-100MHz vererek işlemcinin kararlılığını test et stres testleriyle. Prime95 testi olabilir. Şanslıysan 4.0GHz olur en fazla diye düşünüyorum. Ben hatırladığım kadarıyla 1.375 voltajda 3.875, 3.9GHz aralığında kullanmıştım.
1.35 Volt, 3.7 GHz olarak ayarladım şimdi. Testlerde 81 derece gördüm en yüksek. Oyunlarda da 79 dereceyi geçmedi. Fan ayarı yapıp 3.8 GHz 1.375 Volt deneyeceğim daha sonra

İşlemcin zaten turbo modda 3.7 GHz çalışıyor. 3.7'nin üstünü denemen gerek OC için.
Turbo modda sadece 1 çekirdek 3.7 GHz'e çıkabiliyormuş. Şu an 4 çekirdeği 3.7 GHz'e sabitlemiş oldum. Hissedilir bir fark var. Sıcaklık durumuna göre çıkarmayı düşünüyorum bundan sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı