Ryzen 3 2200G Overclock Mavi Ekran Hatası

muhammedd

Kilopat
Makaleler
3
Sistemi Ekim ayında toplamıştım. 3 gün öncesine kadar bir kere bile mavi ekranla karşılaşmadım. Son 3 günde oyun oynarken toplamda 3 kere mavi ekran hatası aldım. Önce Battlefield V'de 2 kere, bugün ise PUBG oynarken 1 kere sistem kilitlendi. Kulaklıktan inanılmaz bir "dıtttt" sesi geldi ve bilgisayar mavi ekran hatası verdi. Yaklaşık 1 hafta önce overclock yapmıştım. 3885 MHz-1,3500V . Sıcaklık değerleri oyun içerisinde en fazla 73 derece olmuştu. Prime95 stres tesitini de yapmıştım. Çok yüksek bir sıcaklık değeri yoktu(81 derece). Zaten oyun oynarken MSI Afterburner açık ve değerleri arada kontrol ediyordum. Daha demin BIOS'tan işlemci hızını 3850 MHz'ye, voltajı ise 1,3000'e çektim. Acaba voltaj mı fazla geliyordu? Yaptığım bütün overclock'u geri almak istemiyorum. Çünkü oyunlardaki darboğaz neredeyse kalmadı.
  • İşlemci: Ryzen 3 2200G
  • Ekran Kartı: GTX 1060 3 GB
  • Ana Kart: MSI B450 Pro-M2
  • RAM: 3000 MHz 8*2 CL16 Corsair
Yoksa başka bir problem mi var?
Aidia64 ile 10 dk stres testi sonrası sıcaklık 61 dereceyi geçmedi.

Ekran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı1.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
1.3v yaptıktan sonra sorun çözüldü mü?
PUBG oynadım yaklaşık 30 dk bir sorun olmadı. Zaten oyuna girdikten hemen sonra hata vermiyordu. 1,5 2 saat oynadıktan sonra oluyordu. Sıcaklık değerleri oyun içinde; CPU maximum 67 derece, GPU 83 derece. Yüklediğim Minidump dosyasından bir şey çıktı mı acaba?

Sorunun kaynağı belli boşuna mavi ekrana bakılmasına gerek yok voltajlarla alakalı bir düzensizlik olmuş. Ayrıca bende senin yaptıklarını deneyeceğim gelişmeleri yazarım.
3850, 1.3v da daha Windows açılmadan dondu 1.35 yaptım tekrar test bittikten sonra yine dondu.

Eğer sorun yaşamıyorsan elleme frekanslara.

Son düzenleme:
Başkan voltaj vermeden kaça kadar gidiyor stres testlerinde belki etmiyor hiç bende devamlı alıyorum çünkü ters sorun yok.oyuna gir az oyda mavi ekran veriyor ama.benim Anakart yeterince voltaj vermediğinden kaynaklı oluyor sen diyelim sende ki ayarlarda 333 le başlıyor %10 o.c yapınca sayı 366 olur otomatik voltaj da dene sonra baktın gene mavi ekran verdi vtaj.ver birde güç seçeneğin den performans modunda olsun her Anakart o.c potansiyel. Farklı aynı.marka model olsa.bile birbirini tutmuyor

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı