Çözüldü Ryzen 3 2200G sistem boot etmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

trafikdubası

Decapat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D10 8GB 3000MHz CL16
Ekran kartı
Asus ROG Strix GTX1050Ti
Anakart
Asus Prime B350M-K
İşlemci
AMD Ryzen 3 2200G
YouTube'da video izlerken birden bilgisayar kendini kapattı. Elektrik kesintisi olduğunu sanmıyorum. Daha sonra ben herhangi bir şey yapmadan tekrar güç verdi ve birkaç saniye sonra tekrar gücü kesti. Bu şekilde döngüye girdi ben de güç tuşuna basılı tutup kapattım. Şu an bilgisayar boot etmiyor. RAM'i söküp taktım, yerini de değiştirdim, ekran kartını söküp APU üzerinden görüntü almayı denedim. İşlemciyi de söküp bacaklarında herhangi bir sorun var mı diye baktım. Başka monitör de takıp denedim. Monitörler VGA çıkışlı olduğundan arada HDMI dönüştürücü kullanıyorum. Acaba kablo veya dönüştürücüde mi sıkıntı var diye düşündüm ama bilgisayarın kendini kapatmasıyla ne alakası var. Sorun nerede olabilir?

BIOS pilini çıkartıp tak.
Sonrasında BIOS'a girebiliyorsan oradan güç modu seçeneği varsa eco mod veya tasarruf moduna al. Sonrasında eğer bu şekilde sorun olmuyor ve yük binmelerde sorun oluyorsa güç kaynağı sorunlu. Muhtemelen dandik bir güç kaynağın var tam sınırında bir kapasitör yerleştirmiştir ve dayanamayıp patlamış gibi duruyor.

Eğer eski bir güç kaynağı ise (muhtemelen 12v kanalı olduğunu düşünüyorum ama 5V kanalı da olabilir) 12v kanalının kondansatörünün voltajı en düşük 16v olarak tercih edilmeli.

Eğer 5V ise 9V olarak 3.3v ise 5V ile 7V arasında tercih edilmeli.

Eğer garantisi varsa hiç uğraşma direk servise gönder.

Geri
Yukarı