Ryzen 3 2200G tabanlı sistem donma problemi

DakeTR

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistemim:
  • Ryzen 3 2200G
  • RX 570 4 GB
  • MSI A320M Pro-E
  • 500GB SSD
  • 8 GB DDR4 RAM
  • Xigmatek X-Power 500W +80
Uzun bir süreden sonra bilgisayarımı ilk açtığımda ekrandaki renkler kare kare olup birbirine giriyor. Bilgisayarı kapatıp açtığımda tekrardan düzeliyor. Bunun haricinde bir bir oyuna girdiğimde bilgisayar birden donuyor. Ekran siyah oluyor. Sol üstte HDMI yazısı gelip geri gidiyor sonra oyun donuyor. Oyunu görev yöneticisinden kapatınca sorun çözülüyor. 2-3 aydır bu sorunu çözmeye çalışıyorum. Kafayı yeme noktasındayım. Aldığıma alacağıma bin pişman oldum. Ekran kartında sorun var ise oyunları nasıl APU ile açarım? APU şu an aktif değil görüntü bağdaştırıcılarında gözükmüyor. Allah rızası için tam çözüm gösterin bana. Bir de Virtualbox için bir işlemci ayarını değiştirmiştim. Ama hatırlamıyorum. Ondan olabilir mi? İnternette bu sorunu yaşayanlara BIOS'unu sıfırla diyorlar. Nasıl sıfırlarım?
Ekran Görüntüsü (38).png

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci ayarını değiştirdim diyorsun. Bilmediğin yerlere girmemelisin kim bilir ne yaptın. Değiştirdiğin ayarın ne olduğunu bilmeden bir şey de diyemiyorum belki ondan belki de değil.

Bunun dışında sistemin elektriği kesik iken parçaları söküp temizleyip, anakart slotlarını yumuşak fırça ile süpürüp yavaşça parçaları sağlam bir şekilde geri takın. Kabloları iyi yerleştirin bu şekilde sistemi açın.

Bence her şeyi söküp dikkatlice yeniden takin. Ekran kartı, RAM, kablolar, HDMI kablosu, vs vs işte. Belki sorun bundadir. Yapmadiysaniz temiz kurulumda yapabilirsiniz, veya Bios'u sıfırlayın. Böylece bilmeden ayar yaptım diyorsun eski haline dönmüş olur. Ve sorun çözülebilir. Denemediysen bunları bir dene.

Bence her şeyi söküp dikkatlice yeniden takin. Ekran kartı, RAM, kablolar, HDMI kablosu, vs vs işte. Belki sorun bundadir. Yapmadiysaniz temiz kurulumda yapabilirsiniz, veya Bios'u sıfırlayın. Böylece bilmeden ayar yaptım diyorsun eski haline dönmüş olur. Ve sorun çözülebilir. Denemediysen bunları bir dene.
Dediklerinizi yaptım. Bios'u nasıl sıfırlarım ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı