Ryzen 3 2200G ve RX 590 sisteme işlemci önerisi

Bütçe
1000

mrjahabel

Hectopat
Arkadaşlar merhabalar, zamanında bilgisayar toplarken ilerde değiştirmeyi planlayarak Ryzen 3 2200G almıştım. Yayın yaparken işlemcinin güçsüz gelmesinden kaynaklı problemler yaşıyorum, yayında donmalar oluyor. Bir kat OC yaptım ama problem devam ediyor. Hala 19 ay garantisi olduğu ve yıpratmadığım için güzel bir meblaya satıp daha iyi bir işlemci almayı düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir? R3 2200G ikinci el kaç liraya satabilirim? R5 1600 AF almayı düşünüyordum ama almışken 1 2 tık daha iyi bir şey alsam daha geleceğe dönük olur diye düşünmeye başladım. Şuan 500 liram var birde işlemciyi satacağım belki bir süre daha bekleyip biraz daha para biriktirebilirim. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Sistemim

Son düzenleme:
Hocam peki R3 2200G ikinci el ne kadara satabilirim bir bilginiz var mı? Birde R3 2200G, R5 1600AF ve R5 3600 arasında ne kadar bir performans farkı var.
2200G 500TL falan. 3600 almayın derim çünkü ram bellek büyüklüğü 8 gb. bunu 16 yapıp 1600 12AF almalısın.

3600, 1600AF ye kıyasla neredeyse 2 kat daha pahalı. 1600AF, rx590 ile darboğaz yaşar mıyım acaba?
Dün R3 2200G yerine R5 1600AF yi taktım ama bilgisayar açılmıyor. 1 uzun 2 kısa bip sesi geliyor. Debug LED lerinden VGA LEDi yanıyor. 5 6 kere kapatım tekrar açmayı denedikten sonra bilgisayar açıldı. Sorunsuz kullandım. Stres testi uyguladım. Hiç sıkıntısız 10 saat kadar kullandım bilgisayarı. Bugün tekrar açmaya çalıştığımda aynı sorunla karşılaştım. Ekran kartını ve ramlari söküp silip geri taktım. Ramlerin yerlerini slotlarını değiştirdim. Tek RAMle denedim. 2 rami söküp geri taktığım ilk seferde bilgisayar açıldı, sorunu kökten mi çözdüm yoksa geçici mi diye denemek için kapatıp tekrar açmayı denedim açılmadı. Eski işlemciyi taktığımda sıkıntısız açılıyor. Eski işlemciyi takıp BİOS update yaptım. Yeni işlemciyi takınca sorun devam ediyor. Sizce ne yapabilirim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı