Ryzen 3 2300X ve RX 570 GTA 5 Takılma Sorunu

BarneY

Hectopat
Daha fazla  
İyi sosyaller. Öncelikle sistemi belirteyim:
  • Ryzen 3 2300X
  • RX 570
  • 8 GB 3000 MHz RAM
  • 240 GB SSD
  • 500W PSU

GTA 5 oynarken FPS +60 civarında olmasına rağmen oyun takılıyor, kaplamalar geç yükleniyor, ara sıra donma oluyor. Düşük yüksek her ayarı denedim fakat durum aynı bir çözüm bulamadım izlediğim videolarda gayet akıcı şekilde oynuyorlar fakat bende akıcılık pek kullanılacak uyumlu kelime değil. Bunun sebebi nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Takılma diyor. Konu sahibi kendi konusuyla ilgilense sorunu çözeceğiz ama.
Çalıştığım için yanıtlara cevap veremedim ilgilenmeme gibi bir durum yok :(

Ekran kartını güncelledim sorun çözüldü bu arada.

SSD yi test etmiştim onda bir sıkıntı yok.
Herkes SU650'den şikayet ediyor, ama bakıyorum herkes bunu tavsiye ediyor? Neler oluyor?

Takılma sorunu Harddiskten tut Güç kaynağına kadar tüm bileşenler buna sebep olabilir. Sonuçta PC, birbiriyle bağlantılı ve çalışan bir sistem. Biri sıkıntı verirse bu performansı stabil olarak veremeyecek, performans düşüşü kaçınılmazdır.

Diğer HDD'ye atıp deneyebilir misiniz?

Ayrıca hemen RAM suçlu :/. Nereden biliyorsun be. Konu sahibi konuyu açıp terk etmiş. Eğer yardım istiyorsa oyun içi donanım tüketimlerini de paylaşacak. Yoksa bir adım ileri gidemeyiz.

MSİ Afterburner ile oyun içi RAM, CPU ve GPU kullanımı, sıcaklığı ve frekansı gibi değerleri SS alıp burada paylaşın.

O program yüklü fakat oyun içi göstergeleri nasıl açacağımı bulamadım, yardımcı olabilir misiniz acaba ?
Sorunu hâlâ yaşamaya devam ediyorum. MSI Afterburner programı ile oyun içi değerleri aldım. Galiba RAM ve GPU da sorun var. Yani benim anladığım kadarıyla öyle görünüyor.

Resimlerde de gözüktüğü gibi GPU kullanımı %1 lere kadar düşüyor. Sebebi nedir acaba ?
@Furkan17TR @xBuLuTx bi fikriniz var mı acaba canımı sıkıyor bu durum izlediğim testlerde gayet akıcı bir oyun deneyimi yaşıyorlar fakat bende durum böyle.

Yardımcı olabilecek birileri var mı acaba?
Witcher 3, Assasian Creed Unity, Tom Clancy’s The Division2, CS:GO, Far Cry Primal, Rise Of The Tom Raider, LOL gibi oyunlarda kasma donma her hangi bir sıkıntım yok sadece GTA 5 te bu durumla karşılaşıyorum ve bu durum canımı sıkıyor.

İlgilenebilecek yardımcı olabilecek var mı
Ram alsam sorunum çözülür mü acaba ? Fikri olan konu hakkında yardımcı olabilecek var mı

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    259,7 KB · Görüntüleme: 74
  • 2.jpg
    2.jpg
    168,9 KB · Görüntüleme: 72
  • 3.jpg
    3.jpg
    287,9 KB · Görüntüleme: 93
Son düzenleme:
HDD var 5400 RPM 500 GB lık bir HDD takılı. Eğer SSD de sorun varsa ne yapmam gerekecek ? HDD yi HDD TUNE programı ile test ettiğimde bad sector falan yoktu.
HDD varsa HDD'e atıp birde ordan çalıştırır mısınız oyunu? Sorun SSD'de olabilir.
Eğer HDD'de de aynı sorunu yaşarsanız RAM almanız gerekiyor.

Sorun hala devam etmekte. Ram ile alakalı bir durum mu yoksa darboğazla ilgili mi acaba ?

Son düzenleme:
HDD var 5400 RPM 500 GB lık bir HDD takılı. Eğer SSD de sorun varsa ne yapmam gerekecek ? HDD yi HDD TUNE programı ile test ettiğimde bad sector falan yoktu.

Sorun hala devam etmekte. Ram ile alakalı bir durum mu yoksa darboğazla ilgili mi acaba ?
Darboğaz olacağını zannetmiyorum. Sizin HDD'de yavaşmış. Ama diğer oyunlarda sıkıntı yaşamıyorsanız sadece GTA'da sorun yaşıyorsanız SSD'de sorun yoktur. RAM yetmiyor olabilir. Ancak yine de sorunun RAM kaynaklı olduğundan emin değilim ben. Eğer deneme şansın varsa bir yakınından rica et tak bilgisayarına RAM'i bir de öyle dene derim.

Darboğaz olacağını zannetmiyorum. Sizin HDD'de yavaşmış. Ama diğer oyunlarda sıkıntı yaşamıyorsanız sadece GTA'da sorun yaşıyorsanız SSD'de sorun yoktur. RAM yetmiyor olabilir. Ancak yine de sorunun RAM kaynaklı olduğundan emin değilim ben. Eğer deneme şansın varsa bir yakınından rica et tak bilgisayarına RAM'i bir de öyle dene derim.

Yeni RAM almayı düşünüyorum. Peki RAM aldığımda da sorun devam ederse o zaman ne yapmam gerekecek ?

GTA 5 için 8 GB nasıl yetersiz yahu nasıl bu kanıya varabildiniz? Gani gani 8 GB yeterli RAM de sıkıntı yok bu oyun için. Arkadaşın bariz ki elindeki diski çöp olduğu için oyun takılıyor. 8 GB RAM varken GTA 5 tek bir kez bile takılmamıştır sistemimde. Boşu boşuna RAM alıp paranı harcama çünkü sorunun çözülmeyecek.

GTA 5 ne ki 16 GB RAM isteyecek?

Son düzenleme:
GTA 5 için 8 GB nasıl yetersiz yahu nasıl bu kanıya varabildiniz? Gani gani 8 GB yeterli RAM de sıkıntı yok bu oyun için. Arkadaşın bariz ki elindeki diski çöp olduğu için oyun takılıyor. 8 GB RAM varken GTA 5 tek bir kez bile takılmamıştır sistemimde. Boşu boşuna RAM alıp paranı harcama çünkü sorunun çözülmeyecek.

GTA 5 ne ki 16 GB RAM isteyecek?

Sadece GTA 5 te bu sorunu yaşıyorum. Diğer oyunlarda bir sıkıntım yok. Diski kontrol etmek için önerdiğiniz program var mı ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı