Ryzen 3 3100 4.5 GHz Overclock yapmak

Pratzkaa

Hectopat
Daha fazla  
Bir konuda Ryzen 3 3100'ün 4.5GHz'de %100 yük altında 78 dereceye çıktığını gördüm ve test stok soğutucuyla yapılmış. Ben şu an bu işlemciyi 4.2GHz'de çalıştırıyorum ve sıcaklığı ile ilgili bir sorunum yok. Sizce işlemciyi 4.5GHz'e hız aşırtırsam performansta bir değişim olur mu? 400W bir PSU var elimde, işlemcinin çekeceği güç sıkıntı yaratır mı?
Sistemim: Ryzen 3 3100 | MSI B450M-A PRO MAX | ASUS RX 550 2GB | SEAGATE 1TB HDD | CRUCIAL 8GB 3000MHz RAM

Performans artışı olacaktır mutlaka, ama overclock verimliliği sizin işlemcinizin silikon kalitesine bağlı. 4,5 Ghz de hatasız bir şekilde kaç V vererek çalışacak deneyerek görebilirsiniz ancak.

Sizce işlemciyi 4.5GHz'e hız aşırtırsam performansta bir değişim olur mu? 400W bir PSU var elimde, işlemcinin çekeceği güç sıkıntı yaratır mı?
Değişim olur tabii ki. PSU 12V kanalından yeterli gücü sağlayabiliyor ise sıkıntı yaratmaz.

Overclock, silikon kalitesine bağlı bir iştir hocam. Bir başkası düşük voltajda 4.5 GHz'e rahatlıkla ulaşırken siz daha yüksek voltajda ulaşabilirsiniz. Bu yüzden hedefi direkt olarak 4.5 GHz olarak belirlemeyin. Sıcaklıklara bağlı olarak ulaşabileceğiniz en üst frekansa çıkın.

Onda 4.5 GHz olduyda sende olacak diye kural yok iş silikon, anakart ve soğutucys bakar ve soğutuc nedir?

( Bir kişide 4.7 GHz zor gören i7 6950X bende 5.1 görüyor).

Performans artışı olacaktır mutlaka, ama overclock verimliliği sizin işlemcinizin silikon kalitesine bağlı. 4,5 Ghz de hatasız bir şekilde kaç V vererek çalışacak deneyerek görebilirsiniz ancak.

Değişim olur tabii ki. PSU 12V kanalından yeterli gücü sağlayabiliyor ise sıkıntı yaratmaz.

Overclock, silikon kalitesine bağlı bir iştir hocam. Bir başkası düşük voltajda 4.5 GHz'e rahatlıkla ulaşırken siz daha yüksek voltajda ulaşabilirsiniz. Bu yüzden hedefi direkt olarak 4.5 GHz olarak belirlemeyin. Sıcaklıklara bağlı olarak ulaşabileceğiniz en üst frekansa çıkın.
Hocalarım şu anda 1.0875V ile 4.2GHz'de sorun yaşamıyorum. 4.5GHz için yaklaşık olarak önerebileceğiniz Volt değerini var mı?
Onda 4.5 GHz olduyda sende olacak diye kural yok iş silikon, anakart ve soğutucys bakar ve soğutuc nedir?

( Bir kişide 4.7 GHz zor gören i7 6950X bende 5.1 görüyor).
Stok soğutucu kullanıyorum. Testte stok soğutucu ile ulaşılan bu değer makul geldi bana.

Silikon kalitesine bağlı. Konuda gördüğün o 3100'ün silikonu kalitelidir mutlaka. İstersen CTR uygulamasını indirip silikon kalitene bak sende. Ona göre karar verirsin OC yapmaya.

Hocalarım şu anda 1.0875V ile 4.2GHz'de sorun yaşamıyorum. 4.5GHz için yaklaşık olarak önerebileceğiniz Volt değerini var mı?
1.2V 4.4GHz dene derim. 4.5GHz için zorlamaya değmez gibi geliyor ama herhalde 1.3V civarıyla da 4.5GHz denenebilir.

Bu voltajlarda stabil olmazsa biraz voltaj arttırıp yeniden deneyin.

1.2V 4.4GHz dene derim. 4.5GHz için zorlamaya değmez gibi geliyor ama herhalde 1.3V civarıyla da 4.5GHz denenebilir.

Bu voltajlarda stabil olmazsa biraz voltaj arttırıp yeniden deneyin.
Eğer 4.4GHz'de 1.2V stabil olursa daha düşük bir Volt değeriyle denememe gerek var mı yoksa kullanabilir miyim?
Güncelleme: 1.2V ile bilgisayar resetlendi. 😄
1.2V ile 1.44V arasında denedim ama hepsinde bilgisayar kapandı. Sanırım olmayacak. :(
Arkadaşlar bunun 4.4GHz'e ulaşmaması silikonunun kötü olduğuna mı işaret? 4.4 yapmamın hiçbir yolu yok mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı