Ryzen 3 3100 overclock

sakarya1998

Hectopat
Ryzen 3 3100 overclock yapmak istiyorum ama voltajı vs nasıl yapacağım mı bilmiyorum.

Sistemim:

İşlemci: Ryzen 3 3100

Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING ( Micro ATX )

Güç kaynağı: Gamepower GP-550 APFC

RAM: Adata XPG Spectrix D41 TUF Gaming (8x2)

Ekran kartı: MSI Radeon RX 5500 XT Gaming X

O.C işleminde sorumluluğun kendinde olduğunu unutma dedikten sonra BIOS ekranıda AI Tweak'dı diye hatırlıyorum, oraya giriyorsun ve Core ration yazan yere kaç GHz yapmak istiyorsan 4.4 üstüne çıkma. 4.0 GHz ile dene önce, aynı sayfada CPU Core voltaj olması lazım onu ayarlıycaksın. 1.1v ile başlarsın sistem açılmazsa voltajı yükseltirsin. Kademe kademe deneme yanılma ile istediğin GHz yakaladığında sistemi kararlılık testine sokun.
Not. Stock soğutucu kullanıyorsan o.c yapmanı önermem. İyi bir kule ya da sıvı soğutucun var ise yap.

Önce bir güç kaynağını değiştirin. Ryzen Master üzerinden frekansı yavaş yavaş arttırarak yapabilirsiniz. Eğer kapanırsa voltajı arttırın. Ve Prime95 gibi bir uygulama ile test yapmayı unutmayın. Testte kapanıyorsa voltaj arttırın biraz.

BIOS üzerinden 4.2 GHz ayarla CPU Core voltage override yap 1.3 voltaj ile başlayalım. Daha sonra kaydet BIOS'u kapat Windows sorunsuz açılırsa AIDA 64 ile stres testi yap sonuçları benimle paylaş. Ayrıca BIOS CPB kapatmayı unutmayın.

Neden ki kötü mu?

BIOS CPB nedir?

Core performance Boost, AMD'nin geliştirdiği bir teknoloji, işlimci stock ayarlardayken anlık olarak 3, 6 GHz'den 3.9 GHz sıçrama yapar. Normalde işlemci yük altındayden 3.9 GHz çıkması gerekir. CPB açıkken masaüstünde boşta dururken de tüm çekirdekler olmasa da anlık olarak 3.9 sıçlar. Böyle bir işe yarıyor. Fakat yüksek voltaj çektiğinden dolayı işlemci ısınır. Çoğu kişi kapatıp o.c yapıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı