Ryzen 3 3100 4.5GHz OC

Adam 100 TL'lik soğutucu ile dünyanın OC'unu yapmış. :(

Ayarları orijinal hâle getirip CTR yapsanıza. :D

Bu OC ile 3100, 10100F'i 100'e katlamış.
O kadar abartmana gerek yok tabii de garip şekilde soğuk nedense işlemci.
Test doğru hocam daha önce kullandım prime95

Başka bir ryzen işlemciden geçtim hocam anakart değiştirmek istemedim
hocam her ihtimale karşı bir kez daha “SmallFFTS“ testini yapar mısınız?

Gerçekten 67 derecemi. Çok iyi bir değer böyle bir soğutucuyla.
Tek çekirdek 3600x ile aynı galiba
O kadar abartmana gerek yok tabii de garip şekilde soğuk nedense işlemci.

hocam her ihtimale karşı bir kez daha “SmallFFTS“ testini yapar mısınız?
Tabi ki bu gece sabaha kadar açık bırakmayı düşünüyorum test yapsın diye

Değil. Geçirsin o zaman görelim. Ryzen Master'da yaptığınız ayarlar %100 oranlar uygulanmıyor. Deneyin görün. Ryzen Master ile ben de 1.2V kullanabiliyorum 3200G'yi. Ama BIOS'ta o durum öyle gerçekleşmiyor.

Gerçekten harika silikon gelmiş size, 1.2v ile 3.5GHz.
Eki Görüntüle 809936

Elinize sağlık da niye 10100F almadınız direkt :/

Eskiden almıştır belki.
Ayrıca i3 10100F ilk çıktığında anakart kombinasyonu bakımından 3100 le aynı fiyata denk geliyordu.
700TL'ye düşmese 10100F almak akıl karı değildi.

Değil. Geçirsin o zaman görelim. Ryzen Master'da yaptığınız ayarlar %100 oranlar uygulanmıyor. Deneyin görün. Ryzen Master ile ben de 1.2V kullanabiliyorum 3200G'yi. Ama BIOS'ta o durum öyle gerçekleşmiyor.
Söylediğin şey pek bir mantık içermiyor dostum, verdiğin V ve frekans aynıysa sonucun farklı olması gibi bir şey söz konusu olmamalı.

Yazılımlar BIOS'un alternatifi değildir. Diyelim ki çalıştı, elbette bir yerden patlak verecektir. BIOS alternatifi yazılımları önermiyorum. İşlemci frekansı Windows'ta çalışan bir yazılımla ayarlanmamalı. Ben de ayarladım, BIOS'a geçince bu ayarlar çalışmadı. BIOS ayarları BIOS'tan yapılmalı.

Yazılımlar BIOS'un alternatifi değildir. Diyelim ki çalıştı, elbette bir yerden patlak verecektir. BIOS alternatifi yazılımları önermiyorum. İşlemci frekansı Windows'ta çalışan bir yazılımla ayarlanmamalı. Ben de ayarladım, BIOS'a geçince bu ayarlar çalışmadı. BIOS ayarları BIOS'tan yapılmalı.

O yazılım zaten BIOS’un alternatifi değil. İronik olan “BIOS”un da bir yazılım olduğunu unutmanız ya da bilmiyor olmanız.🤭 Ryzen Master’ın kullanım amacı ise sadece işini kolaylaştırmak. Kimse BIOS “yazılımı” yerine geçsin demiyor.

Bak çok bilmiş arkadaşım, sen AMD ile Ryzen işlemcilerle tanışırken ben kurşun kalemle Overclock yapıyordum.

BIOS'tan yapılması gereken işlemleri bu tip yazılımlarda yapıp sonrasında hatalardan ötürü konu açtığınızda biz yardımcı oluruz. :) Bu kadar eminseniz buyurun yapsın arkadaş görelim gerçekten bu şekilde çalışacak mı görürüz.

Bak bir örnek vereyim, Ryzen Master ile GPU'ya OC yaptığında 100'er 100'er kaydediyor saat değerlerini. 1600 veya 1700 oluyor mesela. 1650 yaptığında da 1600'de çalışıyor. 1650 MHz'e çıkmak için BIOS'tan yaptım ayarlamamı. Bu basit bir örnek. Yaptım oldu işi değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı