Ryzen 3 3100 4300MHz overclock sıcaklık değerleri

Alper Tuna Özen

Hectopat
Yer
Alanya/Antalya
Daha fazla  
Ryzen 3 3100 işlemciye sahibim. Stok soğutucu ile kullanıyorum ve BIOS üzerinden 4.3GHz'e overclock yaptım. İşlemci sıcaklığım boşta 46-48 forumda gezinip şarkı dinlerken 50-54 derece oluyor, yük altında 78 80 derecelere ulaşıyor, oyun oynarken CS:GO'da 72 73 derece fakat işlemci kendini yüzde 40-50 kullanıyor. Bunun nedeni sistemimde HD 7850 1GB ekran kartının bulunması ekran kartı yüzde 99 ile çalışıyor 250*300 FPS alıyorum, ileride 1660S ekran kartı alırsam işlemciye daha fazla yük bineceği için sıcaklık değerleri nasıl olur? Stok fanı değiştirmeme gerek var mı?

Sıcaklık artışında 5-6 derece yükselme olabilir eğer ekran kartını ne kadar kullanırsan o kadar az işlemci kullanırsın.

MSI Afterburner üzerinden işlemcinin ne kadar kullanıldığına bakın CS:GO gibi bir oyun CPU
odaklıdır.Eğer CS:GO'da işlemci %90 üstüne ulaşıyorsa gerek yok bence.

Ekran kartı ve çözünürlük işlemci kullanımını değiştirir. Ona göre hesap yapın.

Kasayla alakalı olabilir. Turbo boost özelliği kapatın ve daha sonra mümkünse kasanın yan kapağını çıkarıp deneyin.

Kasayla alakalı olabilir. Turbo boost özelliği kapatın ve daha sonra mümkünse kasanın yan kapağını çıkarıp deneyin.
anlatmak istediğim şey o değildi ama teşekkürler.
Ekran kartı ve çözünürlük işlemci kullanımını değiştirir. Ona göre hesap yapın.

İşlemci ısısı 80 dereceyi aşmadıkça performansa etki etmez 90 ve üstü zaten error
Kısaca yük altındayken 80-85'i aşıyorsa mutlaka voltaj düşürülmedilir ki bunu AMD Ryzen Master uygulamasından veya BIOS menüsünden yapabilirsiniz onun haricinde yük altında 80 altıysa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…