Ryzen 3 3100 sistem için tavsiyeler

#JenyX

Hectopat
Daha fazla  
1 Hafta içerisinde kesin olarak sistem toplayacağım parçaları az çok kafamda kararlaştırdım ve işlemci yönünden 200₺ daha kadar yukarı çıkabileceğimi fark ettim bazı yorumlarda Ryzen 3 3100 işlemcisinin "açık dünya oyunlarında ekran kartını tam besliyemez" gibi birkaç yorum gördüm burada konu açmak istedim. Maksimum 1400₺'ye kadar işlemci önerisi istiyorum ve aynı fiyat bandında başka parça önerilerine açığım şimdiden teşekkür ederim. Alacağım sistemim aşağıdaki gibidir:

Galax GeForce GTX1650 Super ex (1-Click) OC 4 GB 128Bit GDDR6 GTX 1650 Super ekran kartı.
G.Skill 16 GB (2x8GB) Sniper X gri kamuflaj 3200MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
MSI B450M-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX anakart.
AMD Ryzen 3 3100 3.6GHz 18MB önbellek 4 çekirdek AM4 7nm işlemci.
FSP hv Pro FSP550-51AAC 550W 80+ 120mm Power Supply.
WD 1TB Blue 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 harddisk.

Sistem bu şekildedir işlemci 3100 yerine başka bir veya daha güçlü bir işlemci tercih etmek istiyorum. Önerilerinizi bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Toplayacağınız parçalar araştırılmış, F/P ve gayet iyi parçalar. Bir tek sisteme SSD eklenmeli o da Apacer Panther 240 GB modeli olabilir. Bu arada o işlemci 2060 Super'i de gayet besler. 1650 Super ile hiç bir sorun olmaz merak etmeyin ve çok rahat besler. Ryzen 3 1200 AF bile O.C ile besliyor.

Toplayacağınız parçalar araştırılmış, F/P ve gayet iyi parçalar. Bir tek sisteme SSD eklenmeli o da Apacer Panther 240 GB modeli olabilir. Bu arada o işlemci 2060 Super'i de gayet besler. 1650 Super ile hiçbir sorun olmaz merak etmeyin ve çok rahat besler. Ryzen 3 1200 AF bile O.C ile besliyor.

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle, Ben 100-200₺ daha verip Ryzen 3 3300X almak istiyorum fakat genel olarak bu işlemci şu an stok sorunu yüzünden Türkiye'de bulunamaz halde anladığım kadarıyla 3100 ile 3300X arasında bence fiyatına göre ciddi performans farkı var gibi. Ayrıca sistemime M.2 SSD takmayı düşünüyorum fakat şu an maddi durumu zorlamak istemiyorum sistemimi aldıktan 1-2 ay sonra mutlaka M.2 SSD ilave edeceğim.

3300X'de üzmez stok bekleyebilirsiniz. Ayrıca yeni işlemciler de 8 Ekim'de tanıtılacak.

Yeni 4000 serisi işlemcilerin arasında istediğim fiyat bandında işlemci bulabilir miyim?
Ve o fiyat bandındaki 4000 serisi Ryzen işlemci istediğim performansı sağlayabilir mi?

Bulursunuz evet gayet sağlar, Zen 3'de bomba geliyor.

DDR5 Bellekler ile AM5 Soket yapısına geçilmesi planlanıyormuş 5. nesilde acaba bu bilgisayar toplama işini 1 yıl askıya mı alsam?

Yani demek istediğim şu ki AM4 ve DDR4 gibi yapıların yeni nesilleri performans açısından çok fazla fark atmaz mı? 1 yıl beklemek mantıklı mı?

Fiyatlar artacaktır. Şu anki alacağınız parçalar gayet iyi ve emin olun üzmeyecektir. Sadece anakartı Gigabyte B550M S2H yapabilirsiniz o kadar. İşlemci olarak da sizi Ryzen 3100 dahi 2-3 sene rahat idare eder. Bana kalırsa fiyatlar artmadan sisteminizi toplayın keyfinize bakın. Şu anki rekabetçi oyunları ve grafik isteyen oyunları kaldırabilecek düzeyde.

3400G APU sistem tavsiye ederim.

Yorumun için teşekkür ederim gerçekten fakat APU sistem düşünmüyorum.
Fiyatlar artacaktır. Şu anki alacağınız parçalar gayet iyi ve emin olun üzmeyecektir. Sadece anakartı Gigabyte B550M S2H yapabilirsiniz o kadar. İşlemci olarak da sizi Ryzen 3100 dahi 2-3 sene rahat idare eder. Bana kalırsa fiyatlar artmadan sisteminizi toplayın keyfinize bakın. Şu anki rekabetçi oyunları ve grafik isteyen oyunları kaldırabilecek düzeyde.

Gerçekten çok teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı