Çözüldü Ryzen 3 3100 sistemde FPS düşüşü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Terziberkant04

Femtopat
Daha fazla  
İyi akşamlar, forumda yeniyim. Yaklaşık 11 gün önce aldığım hazır sistemim oyunlarda aşırı şekilde FPS düşmesi yaşıyor. Oyun oynanmayacak dereceye geliyor. Drop yediğim oyunlar (CS:GO, WD2, CoD Warzone, PUBG) gibi oyunlar.

Sistemim;

AMD Ryzen 3 3100.
MSI A320M'a Pro.
G.Skill 1x8 DDR 4 3000MHz.
MSI GTX 1650 Super Gaming X.
Xigmatek X Power 500W 80+

Anakartın BIOS sürümü son sürüm.

O zaman sonuç olarak benim gözlemlediğim bir sorun bir öneri var. Öneri olarak driverlerinizi kontrol edin. Sorun olarak 8 GB RAM pek yetebilecek seviyede değil artık. CS:GO bile bir sürü güncelleme alıyor. Yani sonuç olarak 8 GB RAM daha eklemenizi tavsiye ederim.

MSI Afterburner ile kullanım değerlerini de paylaşır mısınız?

değerler.png

GTA 5'de değerler bu şekilde arada sürüş yaparken ekran kartı kullanımı düşüyor sonra 97'lere geri çıkıyor.

Eğer ki FPS'in düştüğü sırada kaplamalarda geç yüklenme, tam yüklenmeme gibi bir durum var ise sorun HDD kaynaklıdır.

İşlemci kullanımı biraz yüksek gibi. Arka planda çalışan, işlemciyi yoran bir uygulama var mı? Var ise kapatın.

Farklı oyunlarda durum nedir? Özellikle sistemi yoran, AAA oyunlarda.

Eğer ki FPS'in düştüğü sırada kaplamalarda geç yüklenme, tam yüklenmeme gibi bir durum var ise sorun HDD kaynaklıdır.

İşlemci kullanımı biraz yüksek gibi. Arka planda çalışan, işlemciyi yoran bir uygulama var mı? Var ise kapatın.

Farklı oyunlarda durum nedir? Özellikle sistemi yoran, AAA oyunlarda.

CoD Warzone'da denedim ve oyun oynanmayacak derecede menüde animasyonlar varken 90'larda gezen ekran kartı kullanımı bir iki saniyeliğine 30'lara düşüyor bu da yüksek derecede FPS düşmesi yapıyor. Oyunda da durum farklı değil hatta daha beter bile diyebilirim oyun başlamadan FPS droptan yere bile inemeden ölüyorum. HDD'de sorun yok kaplamalar yükleniyor geç yüklenme söz konusu değil sanırım RAM'imden kaynaklı çünkü internette araştırdım benimle aynı sisteme sahip fakat RAM'i Dual Channel 16 GB olan arkadaşlarda böyle sorunlar yaşamıyor.

Geri
Yukarı