Ryzen 3 3100 ve Stok soğutucu için OC seçenekleri

Lony111

Kilopat
Sizlere Ryzen 3 3100 işlemci ve stok soğutucusu ile yaptığım OC' lerden bahsedeceğim. Silikon kalitenize göre seçim yapabilirsiniz.
Öncelikle kullandığım Kasa Dark Diamond Pro Full Mesh. Kasada 3 ön fan 1 arka egzoz fan bulunmakta.
Fanların bağlantısı Teknobiyotik üzerinden aldığım Akasa 4Pin Molex - 3Pin Fan Bağlantı Kablosu Dönüştürücü/Çoğaltıcı (AK-CB001) | Teknobiyotik ile yapıyorum. Molex bağlantısına göre daha iyi soğutuyor. 12V portlarına en üst fan ve arka egzoz fan takılı. 5V portlarına ise orta ön ve alt ön takılı.
Snowman T6 Ultra sipariş ettim ekstra olarak. Onunla da OC yapacağım ilerde onun da incelemesini paylaşacağım.
Dipnot: Sizlere önerim Ryzen Master programı üzerinden BİOS' a işlemeyin. Ben sadece değerleri göstermek için ve OCCT ile test yapmak için Ryzen Master kullanıyorum. Ayrıca stok soğutucu ile bu işlemcide 1, 150- 1, 2V' ın üstüne çıkmayın. 80 -85 derecelere kadar çıkıyor.
Öncelikle güncel olarak kullandığım değerler şu şekilde:
fg.JPG

Bu değerler ile ilgili testler- sonuçlar.

25 Dakikalık bir test yaptım.
ad.JPG

İşlemci fanı çalışma hızı.
adc.JPG

Kullanılan TDP değerleri.
adf.JPG

Yapılan Test
adcf.JPG

Eğer işlemcinizin kötü bir silikon kalitesi olduğunu düşünüyorsanız önerdiğim OC:
asdfff.JPG

Silikon kalitesi çok çok önemli bir faktör maalesef. Mesela 1,087V da 4, 2 GHz alabiliyorken belki siz ancak 1, 2V da alacaksınız.

5 Dakikalık bir testin yeterli olacağını düşündüm. Zaten düşük voltaj ve hız.
ıjjhkjh.JPG

İşlemci fanı çalışma hızı:
adc.JPG

Kullanılan TDP değerleri:
khggj.JPG

Yapılan Test:
adcf.JPG

Her türlü soru sorabilirsiniz elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışırım. Umarım faydası dokunmuştur.
Sizlere tavsiyem bu işlemciyi düşük hızlarda kullanmayın. Yüksek hızlar için müsait bir işlemci. Hakkını verin.

1,0875V 4, 2 GHz için ortalama değer 68 derece. Maksimum ise 74,57 derece.
1 V 4, 0 GHz için ortalama 67 derece. Maksimum ise 71,8 derece.

Dosya Ekleri

• ıjjhkjh.JPG
    ıjjhkjh.JPG
    12,8 KB · Görüntüleme: 95
  • asdasd.JPG
    asdasd.JPG
    21 KB · Görüntüleme: 160
Son düzenleyen: Moderatör:
Her markanın BIOS sekmesi farklı olduğundan dolayı kendi BIOS ekranımı koymak yerine Ryzen Master' dan V ve GHz değerinin fotoğrafını koydum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aynı marka ve model iki işlemcinin birebir aynı kalitede kalitede olmaması. Bildiğim kadarını anlatıyım silikon işlemci plakalar fırınlanmadan önce şu part i5 şu part i7 olsun diye belirlemiyorlar. Çıkan işlemcilerin performansına göre i5 veya i7 gibi ayırıyorlar. Örneğin en iyi performansı veren ilk 1000 Intel Core i7 6700K kaymak tabaka oluyor ve diğer Intel Core i7 6700K' lara göre daha iyi performans sunuyorlar.
Bu da daha önce aynı soruya verilen doğru cevaplar biri.
İşlemcilerin ham maddesi silikon dioksit , bunu şekillendirince silikon bir disk ortaya çıkıyor , kimyasal işleme sokulup lazer ile transistör yuvalarını oluşturup , ısı dağıtıcıyı monte edip lehimliyorlar. Kullandıkları silikon kalitesi aynı olsada bu işlemler atomik çapta yapıldığı için ister istemez ısı geçirgenliği farkları oluşuyor işte bu yüzden de şans işi.
Diğer biri.
Tamamen üretim sırasına dayanıyor. Tamamen şans işi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da daha önce aynı soruya verilen doğru cevaplar biri.

Diğer biri.
Tamamen üretim sırasına dayanıyor. Tamamen şans işi.

Peki "Eğer işlemcinizin kötü bir silikon kalitesi olduğunu düşünüyorsanız önerdiğim OC:" İşlemcimin slikon kalitesini nasıl anlarım?

Peki "Eğer işlemcinizin kötü bir silikon kalitesi olduğunu düşünüyorsanız önerdiğim OC:" İşlemcimin slikon kalitesini nasıl anlarım?
Onu ancak deneyerek anlayabilirsiniz. Öncelikle 1 voltaj da 4, 00 GHz deneyin. Eğer çalışmaz ise diğerini yapmaya kalkışmayın.
4.2GHz'i 1,2V ile alıyordum, daha azıyla da alabilirsem bunun faydası veya zararı ne olur?
Isı düşüyor. TDP değerleri düşüyor. Her hangi bir zararı yok eğer ki stabil olursa.
Sıcaklık değerlerinden bahsetmeyi unutmuşuz. :D
1,0875V 4, 2 GHz için ortalama değer 68 derece. Maksimum ise 74,57 derece.
1 V 4, 0 GHz için ortalama 67 derece. Maksimum ise 71,8 derece.

Son düzenleme:
Sizlere Ryzen 3 3100 işlemci ve stok soğutucusu ile yaptığım OC'lerden bahsedeceğim. Silikon kalitenize göre seçim yapabilirsiniz.
Öncelikle kullandığım kasa Dark diamond Pro Full mesh. Kasada 3 ön fan 1 arka egzoz fan bulunmakta.
Fanların bağlantısı Teknobiyotik üzerinden aldığım Akasa 4Pin Molex - 3Pin Fan Bağlantı Kablosu Dönüştürücü/Çoğaltıcı (AK-CB001) | Teknobiyotik ile yapıyorum. Molex bağlantısına göre daha iyi soğutuyor. 12V portlarına en üst fan ve arka egzoz fan takılı. 5V portlarına ise orta ön ve alt ön takılı.
Snowman T6 Ultra sipariş ettim ekstra olarak. Onunla da OC yapacağım ileride onun da incelemesini paylaşacağım.
Dipnot: Sizlere önerim Ryzen Master programı üzerinden BIOS'a işlemeyin. Ben sadece değerleri göstermek için ve OCCT ile test yapmak için Ryzen Master kullanıyorum. Ayrıca stok soğutucu ile bu işlemcide 1, 150- 1, 2V'ın üstüne çıkmayın. 80 -85 derecelere kadar çıkıyor.
Öncelikle güncel olarak kullandığım değerler şu şekilde:
Eki Görüntüle 727416
Bu değerler ile ilgili testler- sonuçlar.

25 dakikalık bir test yaptım.
Eki Görüntüle 727388
İşlemci fanı çalışma hızı.
Eki Görüntüle 727390
Kullanılan TDP değerleri.
Eki Görüntüle 727393
Yapılan test.
Eki Görüntüle 727394

Eğer işlemcinizin kötü bir silikon kalitesi olduğunu düşünüyorsanız önerdiğim OC:
Eki Görüntüle 727398
Silikon kalitesi çok çok önemli bir faktör maalesef. Mesela 1, 087V da 4, 2 GHz alabiliyorken belki siz ancak 1, 2V da alacaksınız.

5 Dakikalık bir testin yeterli olacağını düşündüm. Zaten düşük voltaj ve hız.
Eki Görüntüle 727406
İşlemci fanı çalışma hızı:
Eki Görüntüle 727407
Kullanılan TDP değerleri:
Eki Görüntüle 727409
Yapılan test:
Eki Görüntüle 727410
Her türlü soru sorabilirsiniz elimden geldiğinde yardımcı olmaya çalışırım. Umarım faydası dokunmuştur.
Sizlere tavsiyem bu işlemciyi düşük hızlarda kullanmayın. Yüksek hızlar için müsait bir işlemci. Hakkını verin.

1, 0875V 4, 2 GHz için ortalama değer 68 derece. Maksimum ise 74, 57 derece.
1 V 4, 0 GHz için ortalama 67 derece. Maksimum ise 71, 8 derece.

Benim 3100 4.2 1.2 v voltaj yetmiyor sistem kendini yeniden başlatıyor. Nasıl halledebilirm? Benim için uygun OC değerleri nedir?

Benim 3100 4.2 1.2 v voltaj yetmiyor sistem kendini yeniden başlatıyor. Nasıl halledebilirm? Benim için uygun OC değerleri nedir?
Öncelikle 1. 2V yetmediğinden eminseniz 1. 3V verin. Sonrasında ise sürekli 0.025- 0 050 civarında aşağı çekin. Her seferinde 5'er 10'ar dakikalık stres testleri yapın ve en minimal ama stabil seviyeye çekmeyi deneyin. Ne zaman Boot etmez veya yeniden başlatır ise bir öncekine voltaj değerini kullanırsınız.
PBO eğer açık ise onu kapatın.
Eğer 80- 85 dereceleri geçer ise testlerde, 1. 1 veya daha düşük voltaj değerleri için uygun hız değerleri bulun veya bulalım.
Çünkü 75- 80 TDP sonrasına gücü yetmiyor stok soğutucunun.

Geri
Yukarı