Ryzen 3 3100 vs i3 10100F

PC toplayacagim karar veremedim bir, takacagım ekran kartı.
Sapphire RX 470 Nitro 256 Bit 4 GB 1.300 TL'ye buldum.
Güzel makara olmuş.

Oyun için İntel i3 10100F çok daha mantıklı.
Ryzen 3 3100
Daha büyük ön bellekleri, daha 3200MHz gibi 10100Fden daha fazla desteklese de ve çoklu işlemcide daha iyi olsa da bu özellikler render gibi işlemcinin tamamını kullanan işler için daha iyidir.
İntel i3 10100F ise
Tekli çekirdekte ve saat hızları daha yüksek olduğu için oyunlarda daha iyilerdir.
Önemli Detaylar:
Amaçları aslında birbirinden farklı biri giriş render vs... için biride giriş oyunculuk için güzel.
Tabi ekran kartı yükselttikçe bu aradaki 10-20 farkı birazda olsa azalır .Sonuçta ikiside RTX2060s destekliyor OC uygulayınca. Ancak 1660 altı için İntel i3 10100F bana daha mantıklı geliyor çünkü 1660s 2060 2060s oyunlarda iyi performans veriyorlar ve burada işlemci farkı ekran kartı yükseldikçe ekran kartı performansı oldukça yükseliyor ve işlemcilerde ki bu fark o kadar önemsenmeyecek hale geliyor çünkü bu kartlar arasında FPS farkı daha fazla işlemcilere göre.
Yani belirttiğim 1660s , 2060 ve 2060s ve bunların muadilleri ile seçmediğiniz sürece R3 3100 almak tercihi biraz pahalı bir seçim olacaktır ve İntel ile daha ucuza sistem toplayabilirsiniz.
Bir karar veremedim herkes farkli bir şey diyor kafam kariştı
Kafan karışması çok normal çünkü herkes 2-3 video izleyip fps değerine ve fiyatına bakıp İntel i3 10100F diyor aslında birkaç tane daha etkeni var ve bunlar seçimizi etkileyebilecek şeyler olduğunu düşünüyorum .Üstte yazdım detaylı bir şekilde dilim döndüğünce bilgim yettiğince .
Umarım işinize yaramıştır.

Son düzenleme:
Güzel makara olmuş.

Oyun için Intel i3 10100F çok daha mantıklı.
Ryzen 3 3100
Daha büyük ön bellekleri, daha 3200MHz gibi 10100F'den daha fazla desteklese de ve çoklu işlemcide daha iyi olsa da bu özellikler render gibi işlemcinin tamamını kullanan işler için daha iyidir.
Intel i3 10100F ise
Tekli çekirdekte ve saat hızları daha yüksek olduğu için oyunlarda daha iyilerdir.
Önemli Detaylar:
Amaçları aslında birbirinden farklı biri giriş render vs... İçin biride giriş oyunculuk için güzel.
Tabi ekran kartı yükselttikçe bu aradaki 10-20 farkı birazda olsa azalır. Sonuçta ikisi de RTX2060S destekliyor OC uygulayınca. Ancak 1660 altı için Intel i3 10100F bana daha mantıklı geliyor çünkü 1660S 2060 2060S oyunlarda iyi performans veriyorlar ve burada işlemci farkı ekran kartı yükseldikçe ekran kartı performansı oldukça yükseliyor ve işlemcilerde ki bu fark o kadar önemsenmeyecek hale geliyor çünkü bu kartlar arasında FPS farkı daha fazla işlemcilere göre.
Yani belirttiğim 1660S, 2060 ve 2060S ve bunların muadilleri ile seçmediğiniz sürece R3 3100 almak tercihi biraz pahalı bir seçim olacaktır ve Intel ile daha ucuza sistem toplayabilirsiniz.

Kafan karışması çok normal çünkü herkes 2-3 video izleyip FPS değerine ve fiyatına bakıp Intel i3 10100F diyor aslında birkaç tane daha etkeni var ve bunlar seçimizi etkileyebilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. Üstte yazdım detaylı bir şekilde dilim döndüğünce bilgim yettiğince.

i3 10100F R3 3100'den daha iyi R5 2600'den de daha iyi oyunda ve Max 2070 sye kadar destekliyor 2666MHz RAM'le.

i3 10100F R3 3100'den daha iyi R5 2600'den de daha iyi oyunda ve Max 2070 sye kadar destekliyor 2666MHz RAM'le.
Dar boğaz yüzdesine hiç baktınız mı O i310100F in OC'siz haline 2070. (zaten Ryzen 3 3100 güzel bir soğutucu ile İ3 10100F den daha iyi bir OC potansiyeli var )
Ve ben orada detaylı yazdım 2060 1660s arasındaki FPS farkı işlemciler arasındaki farkdan daha fazla 2060 ile 2060s inde aynı şekilde.
Ve yazdım zaten i3 10100F belli bir sınıra kadar iyi zaten belli bir sınırdan sonra işlemci yükseltmeyi tercih eden insanlar var.

Darboğaz yüzdesine hiç baktınız mı O i310100F'in OC'siz haline 2070. (zaten Ryzen 3 3100 güzel bir soğutucu ile i3 10100F'den daha iyi bir OC potansiyeli var )
Ve ben orada detaylı yazdım 2060 1660S arasındaki FPS farkı işlemciler arasındaki farkdan daha fazla 2060 ile 2060S'inde aynı şekilde.
Ve yazdım zaten i3 10100F belli bir sınıra kadar iyi zaten belli bir sınırdan sonra işlemci yükseltmeyi tercih eden insanlar var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Çok ironik konuşyorsun :(. Zaten her işlemcinin bir yere kadar sınırı var AMD'nin yok mu yani anlamadım yani R3 3100 sınırsız her ekran kartını beler mi onu diyorsun. Çünkü Intel'e gereksiz çamur atıyorsun. 2019 sonunda ve 2020'nin başında AMD öndeydi fakat şu an Intel. Ve i3 10100F almak daha mantıklı gidip 1200 onu almak ve 500'te soğutucu almak yerine ya 750 i3 10100F'ya da i5 10400F al RTX 3080'e kadar darboğaz olmaz. Biraz mantıklı düşün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Çok ironik konuşyorsun :(. Zaten her işlemcinin bir yere kadar sınırı var AMD'nin yok mu yani anlamadım yani R3 3100 sınırsız her ekran kartını beler mi onu diyorsun. Çünkü Intel'e gereksiz çamur atıyorsun. 2019 sonunda ve 2020'nin başında AMD öndeydi fakat şu an Intel. Ve i3 10100F almak daha mantıklı gidip 1200 onu almak ve 500'te soğutucu almak yerine ya 750 i3 10100F'ya da i5 10400F al RTX 3080'e kadar darboğaz olmaz. Biraz mantıklı düşün.
Bak dostum sen oyun konusunda hala örnek gösteriyorsun tamam orada gelli bir seviyeye kadar mantıklı ona lafım yok . Bak render gibi işlerde çoklu çekirdek performansı daha önemlidir ve ön belleklerin genişliği de önem arz eder .
esindeVe birde şu var 7nm say OC ile İntel i3 10100F den biraz daha serin çalışır.
Ancak en başta yazdığım gibi sadece oyun için İntel i3 10100F mantıklı.
İntel tekli çekirdek performansı ile Ryzen 3 3100'den OYUN OLARAK daha performanslı.
Zaten 2060 gibi bir ekran kartı aldığında bir altındaki ile fiyat farkı olarak çok açılıyor ve artık ekran kartı gücü de 2 işlemcinin sınırda beslemesi ile çalışıyor yani bazıları 1660s alıp işlemcisini bir kademe yükseltebilir.
Ben değerlendirme yaptım ve hala İntel i3 10100Fden her alanda iyi diyorsun ve bu yanlış ve bu taraftarlıktır.
Son kez söylüyorum İntel i3 10100F oyunda .
Amd Ryzen 3 3100 render tarzı çalışmlarada daha performanslıdır.

Güzel makara olmuş.

Oyun için Intel i3 10100F çok daha mantıklı.
Ryzen 3 3100
Daha büyük ön bellekleri, daha 3200MHz gibi 10100F'den daha fazla desteklese de ve çoklu işlemcide daha iyi olsa da bu özellikler render gibi işlemcinin tamamını kullanan işler için daha iyidir.
Intel i3 10100F ise
Önemli Detaylar:
Amaçları aslında birbirinden farklı biri giriş render vs... İçin biride giriş oyunculuk için güzel.
Tabi ekran kartı yükselttikçe bu aradaki 10-20 farkı birazda olsa azalır. Sonuçta ikisi de RTX2060S destekliyor OC uygulayınca. Ancak 1660 altı için Intel i3 10100F bana daha mantıklı geliyor çünkü 1660S 2060 2060S oyunlarda iyi performans veriyorlar ve burada işlemci farkı ekran kartı yükseldikçe ekran kartı performansı oldukça yükseliyor ve işlemcilerde ki bu fark o kadar önemsenmeyecek hale geliyor çünkü bu kartlar arasında FPS farkı daha fazla işlemcilere göre.
Yani belirttiğim 1660S, 2060 ve 2060S ve bunların muadilleri ile seçmediğiniz sürece R3 3100 almak tercihi biraz pahalı bir seçim olacaktır ve Intel ile daha ucuza sistem toplayabilirsiniz.

Kafan karışması çok normal çünkü herkes 2-3 video izleyip FPS değerine ve fiyatına bakıp Intel i3 10100F diyor aslında birkaç tane daha etkeni var ve bunlar seçimizi etkileyebilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. Üstte yazdım detaylı bir şekilde dilim döndüğünce bilgim yettiğince.
Umarım işinize yaramıştır.

Teşekkür ederim sizin tercihiniz ne olurdu

i3 10100F daha ucuz ve bir tık daha iyi.Alın videosu.

Teşekkür ederim sizin tercihiniz ne olurdu
RX 470 Nitro kullaacağınızı bellirtmişsiniz.
Bütçenize göre İntel i3 10100F çok daha uygun ve daha performanslı olacaktır.
Tek çıkarabileceği sorun ne kadar süre içinde yükseltme planladığınız 2 sene içinde yükseltme yapmaya karar verirseniz işlemci tarafında anakarta değiştirmek zorunda kalacaksınızdır Ryzende 4. nesilde aynı soket tipi kullanabileceksiniz bazı anakartlar ile B450M S2H gibi belirli kartlarda geçerli diye biliyorum hepsinde değil.
Eğer işlemci yükseltme 4 yıl altında değilse Ryzen serisinde de 4 yıl içinde soket değişimi bekleniyor zaten 5. nesil ile birlikte.
Yani 4 sene sonra yükseltme planlarınız var ise İntel i3 10100F sorun yaşamazsınız.
Eğer 2 sene sonra işlemci yükseltme planınız varsa Ryzen daha iyi olacaktır ancak ben şöyle bir kanâtyım 2 sene içinde işlemci yükseltmek yerine ekran kartını yükseltmek daha mantıklı olacaktır çünkü bu işlemci RTX 2060 OCsiz destekleyebilecek kabilyette ve sizde tahminimce 1660s veya ona benzer karta geçeceğinizi tahmin edersek İntel daha iyi ve bütçe dostu konuma gelecek ve oyunlarda daha iyi performans almanızı sağlayacaktır.

Umarım sorunuza güzel bir cevap olmuştur.

Son düzenleme:
RX 470 Nitro kullaacağınızı bellirtmişsiniz.
Bütçenize göre Intel i3 10100F çok daha uygun ve daha performanslı olacaktır.
Tek çıkarabileceği sorun ne kadar süre içinde yükseltme planladığınız 2 sene içinde yükseltme yapmaya karar verirseniz işlemci tarafında anakarta değiştirmek zorunda kalacaksınızdır Ryzen'de 4. nesilde aynı soket tipi kullanabileceksiniz bazı anakartlar ile B450M S2H gibi belirli kartlarda geçerli diye biliyorum hepsinde değil.
Eğer işlemci yükseltme 4 yıl altında değilse Ryzen serisinde de 4 yıl içinde soket değişimi bekleniyor zaten 5. nesil ile birlikte.
Yani 4 sene sonra yükseltme planlarınız var ise Intel i3 10100F sorun yaşamazsınız.
Eğer 2 sene sonra işlemci yükseltme planınız varsa Ryzen daha iyi olacaktır ancak ben şöyle bir kanâtyım 2 sene içinde işlemci yükseltmek yerine ekran kartını yükseltmek daha mantıklı olacaktır çünkü bu işlemci RTX 2060 OCsiz destekleyebilecek kabilyette ve sizde tahminimce 1660S veya ona benzer karta geçeceğinizi tahmin edersek Intel daha iyi ve bütçe dostu konuma gelecek ve oyunlarda daha iyi performans almanızı sağlayacaktır.

Umarım sorunuza güzel bir cevap olmuştur.

Biraey soyliyecegim ama dalga gecmeyin ben böyle pek anlamam ama parçaları iyi bilirim işlemci yükseltmek nasıl bir şey

Yeni konular

Geri
Yukarı