Ryzen 3 3100 vs Ryzen 5 1600 AF

O zaman tercih yapmalıyım:
3300x alırsam biraz daha fazla ödeyeceğim ama daha güncel bir işlemci alacağım.
1600AF alırsam daha az ödeyeceğim 3300x'e göre daha eski bir işlemci alacağım. 6 core 12 thread olması kafamı karıştıran. Galiba 3300x alacağım.
İşlemciye abanan oyunlarda bile geçemiyor 1600 AF. O yüzden takılmana gerek yok çekirdek/izlek olayına. Hatta OC'la bile geçemiyordu :) GamerNexus'un testlerinde vardı. Bir bak istersen :)

O zaman tercih yapmalıyım:
3300x alırsam biraz daha fazla ödeyeceğim ama daha güncel bir işlemci alacağım.
1600AF alırsam daha az ödeyeceğim 3300x'e göre daha eski bir işlemci alacağım. 6 core 12 thread olması kafamı karıştıran. Galiba 3300x alacağım.

Oyunlarda 3300X her türlü önde, 12T kafanızı karıştırmasın, şu an 12 threade ihtiyaç duyan bir tane bile adam akıllı oyun yok, o 12 threadin 11 threadini kullanan bazı psikopat oyunlar; gereksinim duyduğu için kullanmıyor zaten o threadleri, bu biraz bir nevi optimizasyonla bağlantılı bir durum olmakla beraber önemli olan GPU'dan aldığınız verimdir. Örneğin; bugün daha yeni BF5 kurdum kendi bilgisayarıma, herkesin devrinin bittiğini söylediği 4/4 i5 7500 ile GTX 1060 6 GB'tan full verim aldım, darboğazın d'si ile karşılaşmadım, @Shimada Sensei biraz şaşıracaktır bu duruma ama 😅, maalesef gerçekler böyle, SS de paylaşabilirim 🙂. Ha oyun esnasında arka planda program veya sekme açık bırakma vs gibi gereklilikleriniz varsa yine 8T yeterli olur.

Bir de forumda S2H önermeyenler vardı. Neden ki? Bu arada sadece Turbo açacağım, onun dışında bir Overclock düşüncem yok. 2 RAM Slotu üzüyor biraz. Sorun olur mu?

Özellikle oyun odaklı arıyorsan kesinlikle birazcık daha fazla verip 3300X seçmelisin. 3600 ile beraber overclocklandıkları zaman performansı 3600'ün bile üzerine çıkabiliyor, overclock yapmayacaksın bile 3600'e çok yakın bir gücü var. AMD'nin son 1 yılda çıkardığı en özel işlemcilerden birisi bana göre 4+0 CCX yapısı, frekans hızı ve 4/8 olarak bu kadar yüksek performanslara çıkabilmesi. Bir nevi gelecek 4000 serisinin fragmanı gibi oldu :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı