Çözüldü Ryzen 3 3200G Forza Horizon 4 oynarken donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10
Makaleler
5
Bilgisayar donduğunda hiçbir şekilde tepki vermiyor ve 2-3 dakika sonra görüntü de gidiyor. Orada mavi ekran da alamıyorum reset atmam gerekiyor. Oyunu taşınabilir harddiske kurdum o yüzden olabilir mi?

Sistemim: Ryzen 3 3200G - GIGABYTE B450M S2H - 2x Crucial 4GB DDR4 2400MHz - Samsung mSata 120GB SSD - WD GreenPower 320GB - Aerocool 500W Split

Çözüm
Şu an 3200 MHz 18 CL olarak kullanıyorum. Kaç yapmalıyım?
Aslında o şekilde çalışması gerekli. Ama sistemden sisteme çalışma hızı fark edebiliyor. Deneme yanılmayla doğru ayarı siz bulmalısınız.

Mesela bendeki bellekleri mevcut anakartımda 3000MHZ'in üzerine çıkaramadım. Bazı oyunlarda sizdeki gibi kitlenmelere sebebiyet verdi. O yüzden XMP profil ayarlarında 3000MHz CL16 1.35V'da kullanıyorum.

Siz bence önce bellek ayarlarınızı varsayılana çekin. Bahsettiğiniz oyunda deneyin. Eğer sistem kitlenmiyorsa sorun yaptığınız hız aşırtmadadır.

Bunu öğrendikten sonra kademe kademe hız aşırtma yapıp, hata vermediği uygun ayarları bulursunuz.
Harici diski sata ile bağlayın bir de öyle deneyin.

Bir de işlemcide ve belleklerde hız aşırtma varsa varsayılana çekin.

Arka planda çalışan ağır bir uygulama ya da bilmediğiniz cins bir uygulama var mı kontrol edin.

Arka planda bulunan uygulamaları tamamen kapattım. Elimde SATA kablosu yok o yüzden SATA portuna takamam. Belleklere OC yapmıştım ama onu geri çekersem performans aşırı düşüyor. Birkaç kez daha denerim olmazsa yeni bir bellek aldığımda oynarım oyunu.

Arka planda bulunan uygulamaları tamamen kapattım. Elimde SATA kablosu yok o yüzden SATA portuna takamam. Belleklere OC yapmıştım ama onu geri çekersem performans aşırı düşüyor. Birkaç kez daha denerim olmazsa yeni bir bellek aldığımda oynarım oyunu.
Hız aşırtmayı biraz aşağıya çekin. Mesela 3200MHZ ise 3000'e çekin öyle deneyin.

Şu an 3200 MHz 18 CL olarak kullanıyorum. Kaç yapmalıyım?
Aslında o şekilde çalışması gerekli. Ama sistemden sisteme çalışma hızı fark edebiliyor. Deneme yanılmayla doğru ayarı siz bulmalısınız.

Mesela bendeki bellekleri mevcut anakartımda 3000MHZ'in üzerine çıkaramadım. Bazı oyunlarda sizdeki gibi kitlenmelere sebebiyet verdi. O yüzden XMP profil ayarlarında 3000MHz CL16 1.35V'da kullanıyorum.

Siz bence önce bellek ayarlarınızı varsayılana çekin. Bahsettiğiniz oyunda deneyin. Eğer sistem kitlenmiyorsa sorun yaptığınız hız aşırtmadadır.

Bunu öğrendikten sonra kademe kademe hız aşırtma yapıp, hata vermediği uygun ayarları bulursunuz.

Çözüm

Mesela bendeki bellekler anakartımda 3000'nin üzerine çıkaramadım. Bazı oyunlarda sizdeki gibi kitlenmelere sebebiyet verdi. O yüzden XMP profil ayarlarında 3000MHz CL16 1.35V'da kullanıyorum.

Bir tek o oyunda hata alıyorum. Memtest ile test ettim 1 hata çıktı o kadar ciddi olacağını düşünmüyorum onun da. Bellek yetersizliğine bağlıyorum aslında hatayı ama denememde fayda var.

Bir tek o oyunda hata alıyorum. Memtest ile test ettim 1 hata çıktı o kadar ciddi olacağını düşünmüyorum onun da. Bellek yetersizliğine bağlıyorum aslında hatayı ama denememde fayda var.
İşte o bir hata Forza Horizon'da size denk gelmiş olabilir.😂

Bellek yetmediğinde oyun içinde ani FPS drop yersiniz. Sistem kitlemesine denk gelmedim.
Bende de önceden 2x4GB 3000MHZ bellek vardı oradan biliyorum. 😄

Yeni konular

Geri
Yukarı