Ryzen 3 3300X sıcaklık düşürme

Hocam stress testi normal yüksek olur ama oyun oynarken stress testi gibi ısınmaz adı üstünde Full kullanım siz oyunlarda nasıl sıcaklık alıyorsunuz önemli olan o

Bende kullanıyorum aynı işlemciyi PBO açık CPB açık 200MHz ekstra ile 4450 MHz'lerde 65 Max 70 civarı oyunlarda ve normal yani tam performans alıyorum soğutucum kule tipi Cooler Master
Hyper 212 Spectrum.

3300X'de CPB ve PBO açarsan 4350Mhz görür 4450 değil yanlışın var.

3300X'de CPB ve PBO açarsan 4350MHz görür 4450 değil yanlışın var.

Evet öyle 4350 ama orada yazdım ayar var 200MHz yaptım ismini unuttum ayarın orayı 200MHz seçtim ekstra çıkıyor o zaman 4450'ye çıkıyor bunun üstüne çıkmadı daha.

@kino ayrıca bilmiyorum neden ama 5500 fiyatı 3300Xden ucuz olmuş sizce geçilir mi? PCI exp 3 anakartım var B350 BIOS da geldi güncel destekliyor 5000 serisini? 2600TL civarı 5500 kutulu. Ne dersiniz? Değer mi sizce?

Voltaj düşürmek performans düşürmez dostum düşürmez yanlış bilgi verme undervolt denilen şey düşük sıcaklıkta maksimum performans almak hatta daha performanslı bile çalışır.

Ben daha önce kendim düşürdüm voltajı Boost olmamaya başladı işlemci. 4350 görmüyordu kısacası. Sonra Auto'ya aldım.

Son düzenleme:
Hocam sizin de r3 3300x kullanıcısı olduğunuzu biliyordum peki siz yeni kullanıcısına ne önerirsiniz 75-78 gibi bi sıcaklık alıyorum rdr 2 oynaken diğer oyunları henüz test edemedim

Normal 3300X agresif bir işlemci. Soğutucuyu daha iyi alabilirsin.

Evet öyle 4350 ama orada yazdım ayar var 200MHz yaptım ismini unuttum ayarın orayı 200MHz seçtim ekstra çıkıyor o zaman 4450'ye çıkıyor bunun üstüne çıkmadı daha.

@kino ayrıca bilmiyorum neden ama 5500 fiyatı 3300Xden ucuz olmuş sizce geçilir mi? PCI exp 3 anakartım var B350 BIOS da geldi güncel destekliyor 5000 serisini? 2600TL civarı 5500 kutulu. Ne dersiniz? Değer mi sizce?

O ayarı söylersen ben de denerim. 5500 tekli çekirdekte daha iyi normal fiyatı. PCIe 4.0 bonusu alıyorsan benim sistem gibi geçilmez ama 6 çekirdek avantajları isteniyorsa ve 3.0 yeterliyse geçilir.

O ayarı söylersen ben de denerim. 5500 tekli çekirdekte daha iyi normal fiyatı. PCIe 4.0 bonusu alıyorsan benim sistem gibi geçilmez ama 6 çekirdek avantajları isteniyorsa ve 3.0 yeterliyse geçilir.
Yani dediğim gibi belki ilerleyen zamanda, biraz araştırıp bu soğutucuyu almıştım. Daha çok böyle voltajdır ayardır o tarz ne önerebilirsiniz anlamında sormuştum

O ayarı söylersen ben de denerim. 5500 tekli çekirdekte daha iyi normal fiyatı. PCI-e 4.0 bonusu alıyorsan benim sistem gibi geçilmez ama 6 çekirdek avantajları isteniyorsa ve 3.0 yeterliyse geçilir.

Max CPU Boost clock override.
Bu resim netten aldım benim anakartta da aynısı var benim de ASUS ama ROG değil sadece ama aynı ayar var. En üstteki ayarı Auto'dan enable yapıyoruz sonra 200MHz yapıyoruz. Cinebench 3DMark vs birçok test de denedim Max 4450 oluyor. Daha üstü olmadı soğutucu olduğu halde.

Dosya Ekleri

• QnLjH0aA7TWe4J-YUcbCR2dRky0.png
    QnLjH0aA7TWe4J-YUcbCR2dRky0.png
    142,7 KB · Görüntüleme: 21
Yani dediğim gibi belki ilerleyen zamanda, biraz araştırıp bu soğutucuyu almıştım. Daha çok böyle voltajdır ayardır o tarz ne önerebilirsiniz anlamında sormuştum

3300X'in saf gücü yeterli aslında yani nasıl desem UV yapabilirsin hatta frekansı 4100-4200Mhz'e düşürsen bile ciddi kayıp yaşayacağını sanmam. Yaz bitsin 80 üzerini görmezsin.

Max CPU Boost clock override.
Bu resim netten aldım benim anakartta da aynısı var benim de ASUS ama ROG değil sadece ama aynı ayar var. En üstteki ayarı Auto'dan enable yapıyoruz sonra 200MHz yapıyoruz. Cinebench 3DMark vs birçok test de denedim Max 4450 oluyor. Daha üstü olmadı soğutucu olduğu halde.

Bende de MSI anakart var bir bakarım. Gerçi benimkinin silikonu leş olduğundan o frekansa çıkabileceğini pek zannetmiyorum. Piyasadaki en sakat 3300X'lerden birisi bana denk geldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı