Ryzen 3. nesil B450 chipset uyumu

frdsfk

Hectopat
Makaleler
1
Yanlış Bilgilendirme
Yakın zamanda B450 chipset anakart ile Ryzen 3. nesil işlemci almayı düşünüyorum. Bu konuda birçok araştırma yaptım ve yurt dışındaki bir siteye ait linkte MSI'n B450 chipsette bir uyum sorunu olduğunu öğrendim. Ayrıca ASUS hakkında da bir araştırma yaptım ve konu ile ilgili ASUS'ta herhangi bir uyumsuzluk olduğuna dair bilgiye ulaşamadım. Bu nedenle tercihimi ASUS'tan yana yapmayı düşünüyorum. Bu konuda sizlerden önerilerinizi alabilir miyim?

MSI anakartlarda B450 chipset sorunu ile ilgili ulaştığım bilginin linki:

Şimdiden herkese teşekkürler. 😎

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI'n B450 chipsette bir uyum sorunu olduğunu öğrendim.

Böyle bir sorun yok. Firmanın anakartları Ryzen 3000 ile uyumlu ve yakın zamanda da bir sistem toplama videomuz gelecek zaten B450 MSI anakartla.

Paylaştığınız yazıda da sorundan değil, doğrudan Ryzen 3000 destekli yeni anakartlardan bahsedilmekte.

Bu konuda TR'de fazla bilgi yok ama gerçekten MSI'ın B450 chipsetinde uyumsuzluk sorunu olduğu söyleniyor. Riske girmeni tavsiye etmem. MSI yerine bence ASUS'a yönelmen daha mantıklı.

Merhaba. Bu durumla ilgili alışveriş yaptığım bir mağazadaki arkadaşlar da bu durumdan bahsetti. Kendileri B450 Chipsette MSI anakartlara yeni Ryzen 3000 için BIOS Update yapamadıklarını ilettiler. Ben de sorunsuz olmasından dolayı Asus TUF B450 Plus Gaming aldım. En sorunsuz Asus anakartlar dediler. Sorunsuz kullanıyorum.

Konuyu inceledim, mevcut kartların yeterli olmayacağından 3000 serisine uyumlu 450 revizyon kartlar gelecek, TUF serisi kullanıp sorun yaşamayan referanslar var. Tercihini Asus'tan yana yapabilirsiniz.

Arkadaşlar gerçekten çok komiksiniz. İkisi bugün üye olmuş, MSI'ı karalıyor, diğeri 2015'te üye olup üç mesaj atmış, dördüncüsü MSI'ı karalamak üzerine. Technopat'ta buna müsade etmiyoruz.

ASUS da iyidir, MSI da. Ryzen 3000 konusunda MSI'ın tek eksiği zamanında BIOS çip boyutunu 16 MB yapmış olmasıdır. Bu da bir sorun teşkil etmiyor. Görselliği azaltıp bunun yerine Ryzen 3000 işlemcilerin mikrokod bilgisi ekleniyor ve anakartlar Ryzen 3000 destekli hale geliyor.

Bu konuda TR'de fazla bilgi yok ama gerçekten MSI'ın B450 chipsetinde uyumsuzluk sorunu olduğu söyleniyor. Riske girmeni tavsiye etmem. MSI yerine bence ASUS'a yönelmen daha mantıklı.

TR'de fazla bilgi yok diye bir şey yok. Daha bugün B450 MSI anakarta Ryzen 3000 sistem topladım. Kaldı ki bir iddia atıyorsan ortaya kaynak paylaş.

Merhaba. Bu durumla ilgili alışveriş yaptığım bir mağazadaki arkadaşlar da bu durumdan bahsetti. Kendileri B450 Chipsette MSI anakartlara yeni Ryzen 3000 için BIOS Update yapamadıklarını ilettiler. Ben de sorunsuz olmasından dolayı Asus TUF B450 Plus Gaming aldım. En sorunsuz Asus anakartlar dediler. Sorunsuz kullanıyorum.

Daha bugün yaptım söz konusu BIOS güncellemesini MSI B450-A Pro anakarta :) Ryzen 5 3600 de işlemci taktım ve sorunsuz çalışıyor. ASUS da iyidir, MSI da, Gigabyte da. Ama bu yaptığınız karalamaya girer ve hoş değil.

Konuyu inceledim, mevcut kartların yeterli olmayacağından 3000 serisine uyumlu 450 revizyon kartlar gelecek, TUF serisi kullanıp sorun yaşamayan referanslar var. Tercihini Asus'tan yana yapabilirsiniz.

Hiçbir firmanın AMD'nin Eylül'de çıkacak 16 çekirdekli işlemcisini besleyebilecek B450 anakartı yok. Hiçbir firma AMD'nin böyle bir işlemci çıkaracağını tahmin edemezdi. O yüzden geçelim bu yetersizlik konularını. Bu mantıkla bakarsak ASUS'un da R2.0 anakartları çıkarmaması gerekiyordu.

Arkadaşlar tekrar söyleyeyim, ASUS, Gigabyte veya MSI... Hepsi BIOS güncellemesi ile Ryzen 3000 desteği sunuyor ve hepsi de sorunsuz çalışıyor.

Yeni sistem topluyorsan, ben olsam MAX serisi anakartları beklerim. Türkiye'ye gelmesi çok kısa sürede gerçekleşecektir.

Mevcut Anakartlarda pek çok sorun yaşayan var ama bunun nedeni beta BIOS güncellemeleri, Beta BIOS'lar sona erdikten sonra uyumluluk sorunu olmayacağını düşünüyorum. Şu anki BIOS Sürümlerde problem yaşayan çok kişi var bunun için kısa bir araştırma yapmak yeterli ( Buyurun MSİ'nin kendi forum sitsinden kaynak: B450 Tomahawk not posting with Ryzen 3600 ya da şu yazıya glen yorumlara bakın BIOS Update For New Ryzen 3000 Processors - x470 & B450 - WEPC)

Uyumluluk problemi elbette ilerde çıkacak BIOS sürümleriyle olmayacaktır, ama mevcut durumda sorun yaşayan çok kişi var, yani biraz daha beklemek gerekiyor yeni BIOS sürümleriyşle sorunlar ortadan kaldırlacaktır.)

Ryzen 3000 serisi işlemciler için gelen BIOS güncellemesinde mevcut MSİ B450 Anakatların 16 MB BIOS ön belleği yeterli olmadığı için MSI Anakartaların en albenili yanlarından olan BIOS arayüzü ortadan kaldırdı. Ayrıca en azından Beta sürüm için BIOS özelliklerinde bazı makaslamalar yaptı...

(Mobo üreticilerinin 32MB yerine 16MB kullanarak kaç kuruştan tasarruf ettiklerini merak ediyorum. Böyle küresel bir şirket için içine düşülen durum gerçekten komik bir durum.)

Bunu kendi sitesinden duyurdu.

ryzen-3000-20190705-1.png

Kaynak: Are You Ready for Ryzen 3000 Series Processors? Get the Latest BIOS for Your AMD 300 / 400 Series Motherboards and Upgrade Now!

Sağdaki 3000 serisi güncellemelerden önce BIOS, soldaki ise 3000 serisi için gelen son güncel BIOS. Gördüğün gibi BIOS'ta taş devri ve 90'lı yıllar nostaljisi(!)

Böyle küresel bir şirket BIOS bellek kapasitesini öngöremediği gibi ve telafi için çıkardığı MAX serisi de öncekilerin neredeyse aynı. Peki bu Anakartları daha önce almış son kullanıcılar ya da durumu bilmeden yeni alacaklar için gerçekten iyi bir durum değil.

(Üstteki bağlantıda yer alan yazıya gelen yorumlar hayli ironik.)

Mesala Üstteki yazıya sayfanın el altında yer alan yorumlardan en beğendiğim şu oldu:
Tamamen yeni bir anakart serisi, çünkü bir önceki BIOS için birisi BIOS yongasında 0,10 $ tasarruf etmek istedi?
(Willmore 12:15, 22 Temmuz 2019 tarihinde )

Bunları vermemin nedeni ise forumda kiğmsenin MSI'yi kötüleme gibi bir derdi olamaz. Yabancı forumlar dahil MSI'nın yapmış olduğu saçmalığı ifade etmek kötülemek değildir. İnternette yapılan yorumlara bakıyorum galiba küresel ölçekte gezegenimizn her yerinde herkes elbirliği yapmışcasına MSI'yi kötülenmeye çalışılıyor! (Bu son cümle tamamen bir ironidir.)

Yabancı forumlarda eski kullanıcıların serzenişleri çoğunlukta. Bence MSI eski kullanıcılarını bu hamlesiyle kaybetti. Hatta uzun vadede eski kullanıcıların sırf bu nedenle tekrar sistem kurmak istediklerinde yeniden MSİ satın alacaklarını pek sanmıyorum. Evet uyumluluk sorunu ilerde gelecek güncellemlerle belki olmayacak ama BIOS olayı küçük ve mide bulandırıcı bir durum olmuş son kullanıcı da. (MSI drops functions from BIOS of AMD's 300 and 400 series motherboards to support Ryzen 3000)

Belki hem şirket satışları hem de yeni Anakart alacak ve marka sadakati olmayan yani sadık olmayan kullanıcılar için sevindirici haber olan MAX serisi Anakartlarla MSI yeni kullanılcalar kazanacak bu kesin; ancak bu durum eski marka sadakati olan kullanıcıların aleyhine bir durum yarattığı için uzun vadede MSI'nin aleyhine olacağını düşünüyorum. Bunu hep beraber göreceğiz. Hatta mevcut durumu iktisadi olarak açıklayan bir teori de vardı ama şu an aklıma gelmiyor malesef :)

MSİ yeni çıkardığı MAX serisi Anakartlarda B450 için gördüğüm, BIOS önbelleği 32 MB'a çıkararak bilinen kullanışlı BIOS arayüzü son kullanıcılara yeniden sunuyor ve Ryzen 3000 serisi Ready şeklinde kutu üzerinde ibare var. Ayrıca USB portlarda yeni jenarasyon iyileştirmeleri yapılmış. PCIe 4.0 desteği ise bu Max serisi B450 anakartalarda yine yok.

Bu gayet olağan bir durum. Daha önce de ABIT anakartlarda benzer durum olmuştu. Aynı sokete çok fazla işlemci çıkınca BIOS'tan eski işlemci desteği çıkartılabiliyor. Ayrıca o kaynağa kadar konuyu ben daha önceden açıp kullanıcıları bilgilendirmiştim zaten 😎

Sağdaki 3000 serisi güncellemelerden önce BIOS, soldaki ise 3000 serisi için gelen son güncel BIOS. Gördüğün gibi BIOS'ta taş devri ve 90'lı yıllar nostaljisi(!)

Kullandınız mı? GSE Lite BIOS'ta bile fare kullanılabiliyor :) Evet, uzun vade için bu kadar işlemci çıkacağını öngörememek hata ama bu yine de çözüme kavuşturuldu.

Ben daha dün B450 MSI anakarta Ryzen 5 3600 sistem topladım. Bugün de testlerini yaptım. Bu hafta içinde videolarını paylaşırız. Şimdilik raporuna bakabilirsiniz. Sistem sorunsuz çalışmakta.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı